Postiano

Co dělat v Kampánii

Pláže a koupání

Kampánie se řadí k nejrozmanitějším plážovým destinacím v Itálii. Milovníci kilometry dlouhých rovných pláží si přijdou na své na západním pobřeží mezi městy Pozzuoli a Formia nebo naopak jižně od Salerna směrem k městu Agropoli.

Ti, kdo preferují menší pláže s hezčím okolím, útesy a skalami, vyrazí do oblasti Sorrenta a Amalfského pobřeží, kde kopce strmě padají dolů do moře a vytváří malé zátoky s plážemi povětšinou s černým pískem. Podobně fotogenické koupání si užijete i na ostrově Capri, kde je však klasických pláží jen málo.

Skvělou alternativou a kompromisem mezi oběma typy pláží je pak ostrov Ischia, kde najdete klasické písečné pláže i malé zátoky uprostřed divočiny.

Architektura a historie

Region nabízí i bohatou nabídku historických a architektonických památek v čele se světoznámými pozůstatky starověkých měst Pompeje a Herculaneum postižených zkázou sopky Vesuv. I samotné město Neapol nabídne nespočet historických památek vhodných minimálně k víkendové návštěvě.

A pokud chcete zamířit mimo hlavní proudy davů, udělejte si výlet do městečka Benevento, kde najdete snad největší koncentraci památek starověkého Říma z celé Kampánie. Nechybí ani velký amfiteátr, pevnost tyčící se nad městem nebo několik románských kostelů.

Fotogenické a málo navštěvované je také město Avellino s kopcovitým reliéfem a unikátními domky vestavěnými do strmých stání.

Pro romantiky

Rádi se kocháte úchvatnými sceneriemi v poklidné přímořské atmosféře s desítkami skvělých restaurací v okolí? Pak je pro vás Kampánie zaslíbeným regionem. Světoznámé Amalfské pobřeží s městečky přilepenými na skalách, které padají hluboko do moře, nenechá v klidu žádného romantika. Sedněte si do jedné z mnoha restaurací nebo vyjděte na kopec a nechte se unést nejlepšími západy slunce v Evropě.

Poklidná atmosféra s božskými výhledy vás čeká i při návštěvě ostrova Capri nebo v úzkých uličkách malého ostrůvku Procida.

Pěší turistika

Kampánie patří ke kopcovitým regionům se spoustou značených turistických tras, které vás zavedou do opuštěných oblastí hor, cypřišových lesů a krásných výhledů. S výjimkou hojně navštěvovaného Vesuvu navíc na většině tras budete sami, ostatní návštěvníci spíš volí pohodlí u moře a ani neví, o jakou krásu se připravují.

Pamatujte, že většina turistických tras je bez zázemí a možnosti občerstvení s výjimkou počátečních bodů ve vesnicích, takže s sebou berte vždy dostatečnou zásobu vody (minimálně 3 litry na osobu v teplejších dnech). Značení tras se samozřejmě nedá ani vzdáleně rovnat se skvělými značkami u nás, nicméně existuje a příležitostí k úplnému ztracení se naskytne málo.

Nejlepší oblasti pro pěší turistiku jsou Amalfské pobřeží, oblast národních parků Cliento a Mazionale del Matese a Partenio. Oficiální turistické online mapy bohužel nejsou v Itálii dostupné, vybíráme tedy alespoň neoficiální (a neúplné) informace pro jednotlivé regiony. Značení v turistických centrech je však kvalitní a na informacích vám většinou poskytnou poměrně detailní tištěné mapy:

Lázně a termální prameny

Pokud jste přesvědčeni o tom, že ve Středozemním moři se v zimě zkrátka nedá koupat, vyvedeme vás z omylu. Ostrov Ischia je mimo jiné proslavený terminálními prameny a lázněmi. Většina z nich je sice součástí hotelových resortů (seznam lázeňských resortů), nicméně na ostrově se nachází i 2 prameny, které vyvěrají přímo do moře a místa jsou veřejně a zdarma přístupné. Jedná se o zátoku Sorgeto u městečka Forio a pláž Cataromana poblíž hradu.

Lázeňské resorty jsou zpoplatněné i pro hosty, kteří bydlí jinde, většinou si připravte částku mezi 10 a 20 euro na 1–2 hodiny.

Gastronomie

Ať už jste v jakémkoli koutu Itálie, byla by chyba nezmínit se o jídle. Málo platné, ale Italové prostě umí, ale i kdybyste se sem vypravili jen a výhradně kvůli gastronomii, neprohloupíte. Zvlášť v Neapoli se zastavte minimálně na oběd a dejte si klasickou pizzu. Vždyť pizza Margherita, jeden z nejznámějších druhů vůbec, vznikla v roce 1889 právě v Neapoli. Z Kampánie pochází i jeden z nejoblíbenějších salátů Caprese.

Navzdory tomu, že místní restaurace patří spíš k těm dražším (za večeři pro jednoho dáte minimálně 15–20 euro), plácněte se přes kapsu a zajděte každý večer do jedné z tisíců malých restaurací, ideálně s výhledem na moře a užijete si jedny z nejhezčích chvil dovolené.

Island-hopping

Neapolský záliv lemují 3 významné ostrovy, které leží navíc relativně blízko sebe. Z pevniny i mezi sebou navzájem trvá plavba vždy maximálně hodinu a půl, což svádí k návštěvě všech tří ostrovů během jedné dovolené. Zatímco malou Procidu zvládnete prochodit za hodinku, na Capri a Ischii už si nechte alespoň jeden celý den.

Chystáš se do Kampánie?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.