Co tady objevíš?

Italský region Kampánie (Campania) patří k těm nejrozmanitějším a nejoblíbenějším místům pro dovolenou. Na své si tu totiž přijde úplně každý, a to v jakémkoli ročním období. Dlouhé písečné pláže střídají malé fotogenické plážičky mezi dramatickými útesy, živelná Neapol ostře kontrastuje s klidnými vesničkami na Amalfském pobřeží, na četné památky v čele s Pompejemi shlíží druhá nejvyšší evropská sopka Vesuv a všechno korunuje tradičně skvělé jídlo. Vždyť pravá italská pizza pochází zrovna z Neapole!

Až vás přestane bavit objevování historie na pevnině, není nic jednoduššího než skočit na trajekt a odplout na jeden z ostrovů Neapolského zálivu, kochat se výhledy, mořskými jeskyněmi a uvolněnou ostrovní atmosférou. Capri nebo Ischia vás naprosto uchvátí, a to jak v létě, tak v zimě, například horkými termálními prameny.

A pokud se snad přiřadíte k té polovině lidí, která z duše nenávidí kampánské největší město a hlavní vstupní bránu do regionu Neapol, nenechte se odradit prvním dojmem a rovnou se vydejte na venkov. Když budete vědět, kam vyrazit, pak vám garantujeme, že druhý dojem už bude jen pozitivní.

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Připrav se na
7-10 dní
Chcete-li prozkoumat důkladně celý region, kratší doba by vám nestačila.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Celoročně
Hlavní sezona probíhá sice díky moři v létě, ale zabavíte se tu po celý rok.
Více o počasí
Letenky od
3 000 Kč
Tolik průměrně stojí přímé zpáteční lety z Prahy do Neapole.
Akční nabídky
Zavřít boční panel

Neapol

Hlavní a největší město Kampánie budí rozporuplné emoce. Nepatří k nejčistším, ani nejvoňavějším místům na světě, ale nemůže se mu upřít pravá atmosféra italského jihu. Kopcovitý terén navíc poskytuje skvělé vyhlídky, spletité uličky a na každém rohu parádní restauraci. Neapol má velký potenciál, který si člověk uvědomí při příjezdu lodí. Monumentální promenáda s centrem zvedajícím se vysoko nad moře budí úžasný dojem. Přesto však většina turistů bude Neapol spíš nenávidět, to ale nic nemění na tom, že aspoň jednodenní šanci byste městu měli dát. Ostatně, stejně sem přiletíte a poslouží tak jako výchozí bod pro další cesty po Kampánii.

Detailního průvodce Neapole, kde se dozvíte veškeré detaily o dopravě, ubytování a zajímavých místech, připravujeme.

Zavřít boční panel

Ischia

Největší ostrov Neapolského zálivu je ideálním kompromisem mezi dlouhými nudnými plážemi a kopcovitým terénem. Najdete tu totiž obojí: jak pohodlné písčité pláže, tak zajímavé zátoky se skalami padajícími do moře. Ischia je navíc domovem mnoha termálních pramenů, takže sem můžete zamířit klidně i v zimě. Většina z nich je sice součástí hotelových resortů, a tudíž zpoplatněná (seznam resortů), nicméně na ostrově se nachází i 2 prameny, které vyvěrají přímo do moře a místa jsou veřejně a zdarma přístupná. Jedná se o zátoku Sorgeto u městečka Forio a pláž Cataromana poblíž hradu.

Ischia je oblíbená také svými přijatelnými cenami ubytování, které jsou až o desítky procent nižší než třeba na sousedním Capri či Amalfském pobřeží.

Po Ischii využívejte frekventovaného autobusového spojení. Jízdenky koupíte v každé trafice, baru nebo hotelu za 1,5 euro (celodenní za 4,5 euro, třídenní za 11 euro, týdenní za 14,5 euro), u řidiče pak za 2 euro.

Zavřít boční panel

Capri

Druhý největší ostrov v zálivu je oblíbené Capri objevující se v mnoha knížkách či filmech. Po příjezdu lodí do jediného přístavu vás čeká procházka úzkými uličkami stejnojmenného městečka, na jižním pobřeží pak najdete hezkou pláž.

Dominantou celého ostrova je však masivní hora Monte Solaro zvedající se do výšky 589 metrů. Na samotný vrchol vede lanovka z horského města Anacapri, kam se dostanete frekventovaným autobusovým spojením. Jedna jízda lanovkou stojí 8 euro, zpáteční pak 11 euro.

Velký tahákem Capri je také Grotta Azzura, neboli Modrá jeskyně, do níž se dostanete výletní loďkou nebo vlastními silami, v těsné blízkosti je plážička se zázemím i restaurace (jede sem i autobus z Anacapri). Za vstup se platí 14 euro.

Na Capri se dostanete lodí z Neapole každou chvilku (plavba trvá cca hodinu), několikrát denně sem plují trajekty i z Ischie, Positana a Sorrenta s cenami od 14 do 23 euro.

Po ostrově se pak nejlépe pohybujte autobusy nebo kolejovou lanovkou z přístavu do města Capri, jízda autem po úzkých silničkách je zbytečně stresující a MHD frekventovaná. Jízdenku na autobus v hodnotě 2 euro koupíte v každé trafice nebo obchodu se suvenýry, u řidiče pak stojí 2,5 euro. Lístek na kolejovou lanovku stojí 2 euro. Vícedenní jízdenky neexistují.

Zavřít boční panel

Procida

Na nejmenším obydleném ostrůvku v zálivu se zastavte ideálně při cestě z Neapole na Ischii, zastavuje tu většina trajektů. K prochození malebné vesničky s barevnými domky vám bohatě budou stačit dvě hodinky, po nichž budete pokračovat v cestě dál. Bohužel je však nutné si koupit zvlášť jízdenku z Neapole na Procidu a zvlášť z Procidy na Ischii.

I na Procidě můžete využít MHD v podobě malých dodávek. Linky jezdí poměrně často (jízdní řád), jízdenka stojí 1,2 euro, případně 3,6 euro na celý den a pořídíte ji v každé trafice.

Zavřít boční panel

Vesuv

Ze všech stran a z velké dálky viditelný turistický tahák číslo jedna se tyčí do výšky 1.281 metrů, což vzhledem k poloze přímo u moře působí majestátně. Ano, řeč je o druhé nejvyšší dosud aktivní sopce v Evropě – hoře Vesuv. Okolo velké části hlavního kamenitého kráteru vede vrcholový chodníček, takže budete mít na dlani jak samotnou sopku, tak široký výhled do okolí. Dno kráteru je jen kamenité, lávu tu neuvidíte, stejně tak „kouř“ okolo je většinou jen mrak, který hora zadržuje.

Až do výšky 1.000 metrů se můžete snadno vyvézt autobusem. Je to mnohem lepší varianta, než jet autem, kterým se stejně nedostanete výš, a ještě vám odpadne nervózní hledání místa k parkování.

Stezka od konečné autobusu ke kráteru je strmá, ale krátká (cca 2 km tam i zpět). Rozhodně však doporučujeme pevnou obuv, alespoň dva litry vody a ideálně pokrývku hlavy, slunce je tu opravdu mimořádně ostré.

 • Autobusy z Neapole jedou 2x denně každým směrem (9:00, 10:00 z Neapole a 12:30, 14:00 z Vesuvu), na zpáteční cestě staví i v Herculaneu. Jízdenku koupíte u řidiče za 3,1 euro, jízdní řád zde,
 • Autobusy z Pompejí jezdí 9x denně, za jízdenku zaplatíte 2,7 euro u řidiče, jízdní řád zde.

Samotný vstup na vrcholovou cestu kolem kráteru není nijak zpoplatněn. Pokud chcete navštívit dno kráteru, v informačním centru na parkovišti si musíte koupit vstupenku za 10 euro, která obsahuje i službu průvodce.

Pro pěší turisty je možnost na Vesuv vyšplhat bez využití autobusu či auta, viz mapa turistické trasy.

Zavřít boční panel

Solfatara

Jediný aktivní kráter sopky Campi Flegrei je hojně navštěvovaným místem mimo jiné pro svoji dobrou dostupnost z Neapole. Kráter Solfatara neustále dýmá a poměrně výrazně se pohybuje, jeho nadmořská výška se neustále mění. V místě se nachází i několik malých bahenních sopek. Za vstup do areálu se platí částka 8 euro, pokud je však kráter více aktivní, bývá zavřeno (aktuální informace).

Doprava ke kráteru je velmi snadná. V Neapoli nasedněte na metro linky 2 a dojeďte až na konečnou „Pozzuoli Solfatara“, dejte pozor, že ne všechny vlaky jezdí až sem, vybrané spoje končí na dřívějších stanicích. Nepřiplácí se žádný poplatek za cestu mimo hranice Neapole, a tak můžete využít jízdenku za 1,5 euro, případně denní lístek za 4,5 euro.

Z nádraží vás pak čeká strmá cesta do kopce dlouhá cca 1,5 km.

Zavřít boční panel

Pompeje

Jen málo lidí název „Pompeje“ nikdy nezaslechlo. Jedno z největších starořímských měst dosahovalo největší slávy a rozvoje zhruba kolem roku 100 př. n. l., netrvala však dlouho. Dne 24. 8. 79 před zlomem letopočtu došlo k jedné z největších a nejznámějších tragédií, když výbuch sopky Vesuv pokryl Pompeje zcela žhavým sopečným prachem a zabil přes 10.000 tamních obyvatel. Sopečný prach však dokonale zakonzervoval podobu města, včetně polohy všech obětí, a Pompeje se po objevení ve 20. století staly jedním z nejdůležitějších archeologických nalezišť světa.

 • Otevírací doba: 8:30–19:30, resp. do 17:30 v období od listopadu do března,
 • Cena: dospělí 15 euro, mládež mezi 18 a 24 lety za 9 euro, pod 18 let zdarma,
 • Zvýhodněné combo Pompeje + další dvě menší naleziště Oplontis a Boscoreale: 18 euro, resp. 10 euro pro mládež,
 • Oficiální web.

Z Neapole se do Pompejí dostanete snadno příměstskou železnicí EAV (bývalá Circumvesuviana) za 2,8 euro.

Zavřít boční panel

Herculaneum

Druhým nejznámějším městem, zničeným výbuchem Vesuvu roku 79 př. n. l., je Herculaneum. Na rozdíl od Pompejí není areál tak rozlehlý, atmosféra komornější a návštěvníků potkáte znatelně méně. Italský název zní Ercolano, tak pozor, ať se nenecháte nachytat.

Za vstupenku zaplatíte 11 euro, otevřeno je vždy od 8:30 do 19:30, resp. do 17:00 v zimě. Každou první neděli v měsíci je vstup zdarma.

Z Neapole podobně jako do Pompejí využijte příměstské železnice EAV, vystupte ve stanici „Ercolano Scavi“, jízdenka stojí 2,2 euro.

Zavřít boční panel

Amalfské pobřeží

Bezesporu jedna z nejhezčích oblastí celého Středozemního moře se rozprostírá na jižním pobřeží sorrentského poloostrova. Costiera Amalfitana, jak zní italský název, nabídne úchvatné pohledy na městečka nalepená na téměř kolmých kopcích od moře až vysoko do hor. Desítky zátok jsou vyplněny malými plážemi a hory protkány turistickými stezkami.

Mezi nejznámější letoviska patří Positano, Amalfi, Praiano nebo Ravello.

Na Amalfské pobřeží se dostanete jedině autobusem, a to od vlakových nádraží v Sorrentu i Salernu. Autobusy jezdí minimálně jednou do hodiny, jízdenky koupíte u řidiče za cenu od 2 do 6 euro dle vzdálenosti. Jízdní řád najdete na webech Sita Sud a Marozzi.

Zavřít boční panel

Sorrento

Známé letovisko Sorrento se spoustou klidných vesniček v bezprostředním okolí je synonymem pro pravou italskou dovolenou. Malé pláže vykotlané v útesech s krásným okolím, typickými úzkými uličkami a menšími rodinnými restauracemi najdete po celém okolí. Kopcovité pobřeží otočené směrem na západ navíc nabízí nádherné pohledy na západy slunce.

Přímo do centra Sorrenta se z Neapole nebo Pompejí dostanete vláčkem EAV každých 30 minut, lístek z Neapole vyjde na 3,9 euro.

Po roztahaném Sorrentu se navíc snadno můžete pohybovat místním autobusy, jízdenky koupíte v trafice za 1,2 euro, nelze koupit u řidiče! Jízdní řády zde.

Zavřít boční panel

Benevento

Trochu ve stínu přímořských destinací se skrývá vnitrozemský klenot Kampánie, město Benevento. Na své si přijdou hlavně milovníci historie a doby Římské říše. Mezi nejvýznamnější památky v Beneventu patří:

 • Velké koloseum,
 • Trajánův vítězný oblouk,
 • Římská pevnost Rocca dei Rettori,
 • Nejstarší zachovalý evropský chrám sv. Sofie,
 • Románská katedrála Panny Marie.

Za zmínku stojí i fotogenické opevnění centra, do něhož vystupují obytné domy.

Nejrychleji se z Neapole do Beneventa dostanete vlakem EAV z postranní stanice u hlavního nádraží, jednosměrná jízdenka přijde na 5,2 euro.

Zavřít boční panel

Národní park del Cilento

Celým názvem Národní park del Cilento, Vallo di Diano a Alburni vyplňuje velkou oblast jižní Kampánie od skalnatého pobřeží s krásnými útesy, přes klidnou údolní oblast s centrem Vallo della Luciana až po hornaté oblasti Alburni.

Klidná oblast s velkými zalesněnými plochami, turistickými stezkami, ale především bez davů turistů bude kontrastovat s živým okolím Neapolského zálivu. Vydají se sem všichni, kdo hledají klidnější dovolenou a kombinaci plážování s chozením po kopcích. Seznam turistických tras.

Hlavními přímořskými městy jsou Acciaroli, Castellabate a Agropoli. Právě město Agropoli spolu s vesnici Ascea jsou nejsnáze dostupnými místy – dovezou vás sem dálkové vlaky Trenitalia prakticky z celé Itálie (z Neapole bez přestupu).

Zavřít boční panel

Rezervace del Matese

Nejodlehlejší a nejméně obydlenou oblast Kampánie představuje Národní park del Matese na severu regionu. Kopcovitá krajina připomínající spíše suchá balkánská pohoří je protkána mírumilovnými zelenými údolími. Střed parku tvoří jezero Lago del Matese utopené mezi kopci, okolo něhož vede hezká nenáročná pěší túra.

Výchozím městečkem, z něhož vede většina pěších tras, je Piedimonte Matese, kam se dostanete příměstskými vlaky EAV z Neapole (5,6 euro) nebo Caserty (3,4 euro).

Zavřít boční panel

Rezervace Partenio

Oblíbená přírodní rezervace Partenio v blízkosti města Avellino je cílem pro místní i zahraniční turisty především díky nádherným skalnatým údolím a roklinám. Místy se tu budete cítit jako uprostřed divočiny, místy si přijdete jako někde na Vysočině, krajina je tu opravdu velmi rozmanitá.

Oblíbeným cílem je i klášter Santuario di Montevergine vysoko v horách. Rezervace Partenio je jedním z mála míst v Kampánii, kam je lepší vyrazit autem. Doprava z Neapole do Avellina je sice dobrá, nicméně z Avellina k počátku turistických tras je to ještě pár kilometrů bez dobrého spojení MHD.

Zavřít boční panel

Zámek Caserta

V provinčním městě Caserta kousek severně od Neapole je místním highlightem Královský palác z 18. století ve versailleském stylu zapsaný na seznamu UNESCO. Sloužil jako venkovské sídlo bourbonských králů Neapole a Sicílie a řadí se mezi vůbec nejnavštěvovanější památky v celé Itálii.

Otevřeno je denně od 8:30 do 17:00 kromě úterý, kdy je zavírací den. Vstupné stojí 12 euro do paláce i zahrad, případně 9 euro jen do paláce, více na oficiálním webu.

Zámek se nachází jen asi 10 minut chůze od hlavního nádraží, kam se z Neapole dostanete jak regionálním vlakem EAV, tak běžnými vlaky Trenitalie za 3,4 euro.

Zavřít boční panel

Paestum

Významné antické město Paestum pochází z doby 7. století př. n. l. a na mapě světa figurovalo až do 11. století n. l., kdy bylo vypleněno Normany. Paestum se dnes řadí k nejvýznamnějším antickým památkám mimo Řím a příjemnou změnou oproti jiným zajímavostem je fakt, že sem míří jen velmi málo turistů.

Park je otevřen denně od 8:30 do 19:30 a za vstup zaplatíte 9,5 euro.

Jen cca 200 metrů od vstupu se nachází nádraží na hlavní trati z Neapole směrem na jih. Z hlavního kampánského města sem dojedete během hodiny a čtvrt a cena činí cca 6,5 euro.

Zavřít boční panel

Akvadukt Vantivelli

Zajímavá monumentální stavba nedaleko Caserty nadchne všechny nadšence architektury i historie. Přes půl kilometru dlouhý akvadukt Vantivelli, též známý jako „Acquedotto Carolino“, byl postaven v první polovině 18. století k dodávce vody do slavného Královského paláce v Casertě.

Zavřít boční panel

Santa Maria Capua Vetere

Druhý největší amfiteátr v Itálii po slavném římském Colosseu postavený na starověké cestě Via Appia najdete ve městečku Santa Maria Capua Vetere poblíž Caserty. Oproti římskému Koloseu může být příjemným bonusem menší návštěvnost, a tudíž větší zážitek z místa.

Za vstup se platí spíše symbolická částka 2,5 euro.

Zavřít boční panel

Salerno

Druhé největší město Kampánie najdete na východním konci Amalfského pobřeží a může posloužit jako alternativní výchozí bod pro cesty do okolí. I samotné Salerno má ale co nabídnout. Mezi nejznámější památky patří:

 • Hrad Castello di Arechi shlížející na město z 300 metrů vysokého útesu,
 • Salernská katedrála,
 • Válečný hřbitov, kde leží téměř 2.000 vojáků a obětí druhé světové války.

Počasí a sezóny v Kampánii

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Neapol
Počasí podobné pro celý region

10 °C

10 °C

13 °C

18 °C

23 °C

27 °C

30 °C

30 °C

27 °C

20 °C

15 °C

12 °C

Počasí

Kampánie leží v jižní polovině Itálie, což znamená subtropické podnebné pásmo. To je charakterizováno horkými suchými léty, často s extrémními teplotami vysoko přes 30 °C. Naopak zimy jsou příjemné a mírné, sice deštivější než u nás, ale teploty zřídkakdy klesnou pod 10 °C. Navíc se jen výjimečně stane, že by pršelo několik dní v kuse, jedná se spíš o kratší intenzivnější srážky.

Především v létě úzkostlivě dbejte na pitný režim a ochranu v podobě opalovacích krémů. Sluníčko tu dokáže být pěkně agresivní a v létě se před ním takřka neschováte. Především období od června do poloviny září příliš mraků nečekejte.

Sezóny a kdy vyrazit

Do Kampánie cestujte kdykoli, období vybírejte dle zamýšlené aktivity. V moři se vykoupete od začátku června do počátku října, ale je nutné počítat s vysokými cenami ubytování a davy turistů. Snažte se vyhnout srpnu, kdy na dovolenou vyráží většina Italů, letoviska jsou přecpaná a ubytování vyprodaná.

Pokud koupání moc neholdujete, hlavní sezoně se vyhněte. Letní teploty jsou pro chození po památkách až skoro nepřátelské, naopak zimní minima mezi 10 a 15 °C budou naprosto ideální. Zimní radovánky nabídnou i přírodní termální prameny na ostrově Ischia.

Chystáte-li se do Kampánie za pěší turistikou, nejlepšími měsíci budou duben, květen a říjen, kdy je ještě často jasno a teploty kolem 20–25 °C vás nezdecimují tolik jako letní horka.

Skvělé akce do Kampánie

ušetříš až 54%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 44%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 43%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 40%
Akce starší 2 týdnů
13 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 3 měs
Navrhni úpravu