Jak se dostat do Kampánie

Při cestě ze střední Evropy se do Kampánie vydejte nejlépe letadlem. Pamatujte, že vzdálenost Prahy a Neapole měří přesně 1.500 km, na cestě po zemi tak strávíte minimálně 16 hodin v kuse.

Letecky z ČR a okolí

Prahu a Neapol spojuje přímou linkou 5x týdně easyJet, společnost Wizz Air linku z Prahy v červnu 2018 zrušila. U easyJetu ještě stále platí zlaté pravidlo „čím dřív kupujete, tím levněji letíte“. Nejlevnější letenky seženete klidně až půl roku dopředu, a to za ceny oscilující mezi 1.500–2.000 Kč. Pod hranici tisíce korun se v současnosti prakticky nemáte šanci dostat ani v akcích. EasyJet létá do Neapole i z Vídně.

Pokud bydlíte na Ostravsku, využijete nejspíš linky Wizz Airu z polských Katovic, který létá do Neapole 2x týdně za ceny od 900 do 2.000 Kč.

Vždy přistanete na letišti v Neapoli, z něhož se snadno jedinou autobusovou linkou dostanete k hlavnímu nádraží i přístavišti, odkud můžete pokračovat rovnou dále.

Z okolních italských regionů

Plánujete-li cestu napříč Itálií, v zásadě máte kromě vlastního nebo půjčeného auta jen dvě relevantní možnosti.

První volbou by vždy měl být vlak. Italské železnice jsou na vysoké úrovni – pohodlné, rychlé, spolehlivé a když si koupíte jízdenku alespoň v třítýdenním předstihu přes internet, tak i poměrně levné. Nejvíce vyžijete služby státních drah Trenitalia, které jezdí z Neapole po celé Itálii, včetně vysokorychlostní tratě spojující jih země s Římem, Florencií, Boloňou, Milánem a Turínem. Kromě lokálních vlaků Regionale kupujte vždy lístky přes internet, jedině tak dostanete nejlepší cenu.

Příklady cen a jízdních časů z Neapole:

 • Řím: od 9,9 euro / 2 hodiny, rychlovlaky od 24,9 euro / hodina a čtvrt,
 • Florencie: od 35 euro / necelé 3 hodiny,
 • Bari: od 33 euro / necelé 4 hodiny,
 • Milán: od 53 euro / 4 a půl hodiny,
 • Reggio di Calabria: od 18 euro / 4,5–5 hodin.

Po hlavní vysokorychlostní trati přes Řím, Florencii a Milán do Turína můžete využít i soukromé rychlovlaky Italo, které při koupi s předstihem obvykle nabízí i výrazně nižší ceny než státní Trenitalia.

Nejlevnější spojení Kampánie s okolní Itálii pak nabízí autobusy Flixbus. Počítat musíte s méně pohodlným a především výrazně delším cestováním než vlakem. Cena bývá podobná jako u nejlevnější vlaků, ale u delších vzdáleností už zaplatíte výrazně méně.

Jak cestovat po Kampánii

Kampánie patří k regionům, po nichž se dá relativně snadno pohybovat i bez půjčení auta. Do všech turisticky atraktivních míst se dostanete frekventovaným vlakovým spojením nebo autobusem. Na ostrovy pak plují každou chvíli trajekty.

Bohužel neexistují žádné souhrnné jízdní řády (podobně jako IDOS), a tak musíte poměrně složitě hledat na stránkách jednotlivých dopravních společností.

Jízdenky

Při cestování si kupujte v předstihu v automatu na vybraných stanicích jízdenky „Unico Campania“, které vyjdou levněji, především pokud budete během jedné cesty přestupovat. Je však důležité si do detailů předem nastudovat, jaký lístek a za jakou cenu si vlastně máte koupit. Existují totiž jak nepřestupní jízdenky (Corsa Semplice), tak časové lístky, na něž během doby platnosti můžete libovolně přestupovat. Informace o cenách mezi jednotlivými městy poskytne oficiální web Unico Campania.

Obecně lze říct, že cestování po zemi je levné a integrované jízdenky platí na všechny druhy regionální dopravy, včetně státních železnic Trenitalia (pouze vlaky kategorie Regionale). Výjimku tvoří linka EAV Bus na Vesuv a všechny trajekty, kde si vždy musíte koupit samostatný lístek.

Vlaky

Do většiny významných míst v Kampánii se dostanete vlakem, buď státních drah Trenitalia, anebo menší společnosti EAV (bývalá Circumvesuviana). Jízdenky koupíte vždy až na místě, buď využijete výše zmíněného lístku Unico Campania, anebo nakoupíte až v automatu či pokladně na nádraží.

V případě cesty běžnými vlaky Trenitalie a koupě lístku na nádraží si ho nezapomeňte označit v označovači na nástupišti, jinak bude neplatný!

Vlaky Trenitalia se svezete na následujících trasách:

 • Neapol – Pompeje – Salerno – Sapri – a dále na jih mimo Kampánii,
 • Neapol – Caserta – Marzanello – a dále na sever směr Řím,
 • Neapol – Pozzuoli – Formia – a dále na sever,
 • Neapol – Avellino – Benevento,
 • Neapol – Caerta – Benevento – Foggia,
 • Jízdní řády.

S vlaky EAV (Circumvesuviana) pak budete jezdit z Neaople okolo Vesuvu, do Hercualena, Pompejí a Sorrenta. Jízdní řády najdete na webu eavsrl.it.

Autobusy

V některých oblastech se autobusům zkrátka nevyhnete. Bohužel neexistuje žádný jednotný vyhledávač jízdních řádů, musíte vždy časy zjišťovat na jednotlivých stránkách.

Obecně platí, že pokud zrovna nebudete mít dopřed koupenou jízdenku Unico Campania, vždy se lístky kupují až u řidiče. Ceny jsou nízké, snažte se proto mít u sebe pokud možno nějaké drobné, protože řidič často odmítne vrátit na větší bankovky.

Oblasti, kde využijete především autobusy:

 • Amalfské pobřeží (přípoje od vlaků v Sorrentu a Salernu): Sita Sud a Marozzi,
 • Cesta z Neapole do Avellina: CLP Bus (trasa Napoli – Foggia) nebo Air Spa
 • Pobřeží Montecorice: Bus Italia,
 • Cesta z Neapole nebo Pompejí na Vesuv: EAV Bus (neplatí zde jízdenky Unico Campania),
 • Lokální linky na ostrově Ischia, ostrově Procida městě Torre del Greco, Castellammare a dalších: EAV Bus,
 • Lokální linky na ostrově Capri: Capri Bus.

Trajekty

Neapolský záliv brázdí stovky trajektů, jimiž se dostanete především na trojici hlavních ostrovů: Capri, Ischia a Procida.

Základním pravidlem je, že pokud jedete bez auta, není nutné lodní lístek rezervovat předem. Spojení funguje tak často, jako jezdí MHD ve městě, proto s místem určitě nebude problém a cena je stejná jako při nákupu online.

Druhé pravidlo, na nějž musíte pamatovat, je fakt, že na každé trase jezdí více lodních společností a každá má jiné ceny. Obvykle platí, že čím pomaleji pojedete (velkým trajektem pro auta), tím levnější bude jízdenka. Pokladny jednotlivých společností vždy najdete v přístavišti, není možné je minout.

Ischia

Běžné doba plavby z Neapole trvá od 1 do 2 hodin v závislosti na zvolené společnosti. Ceny se pohybují od 13 euro do 22 euro, z Pozzuoli pak od 9,5 euro. Nejlevnější trajekty jsou Caremar a Gestour. Na Ischii najdete hned 3 přístavy (Cassamicciola, Ischia a Forio), dbejte vždy na to, odkud daný trajekt vyplouvá.

Trajekty z Ischie do Neapole a nazpět plují denně od 4:30 až pozdní noci, a to cca každých 15–30 minut.

Capri

Z Neapole na Capri dojedete nejrychlejšími spoji za 50 minut, stojí kolem 23 euro. Naopak nejlevnější Caremar pluje zhruba hodinu a půl a stojí 15 euro. Z Capri se dostanete do Neapole zhruba 2x do hodiny od 5:00 do cca 23:30.

Na Capri plují i lodě ze Sorrenta, Ischie a Positana, viz jízdní řády výše.

Procida

Na ostrově Procida zastavuje většina spojů z Neapole a Pozzuoli směrem na Ischii, ne však úplně všechny. Cesta z Neapole zabere hodinku a nejlevnějším spojem je opět společnost Caremar (od 10 euro). Dražší rychlolodě přijdou zhruba na 15–20 euro.

MHD

Městskou dopravu využijete nejvíce v Neapoli, kde kromě početných autobusů jezdí i metro, příměstské vlaky, tramvaj a lanovky. Více informací zjistíte na webu anm.it, a také v připravovaném samostatném průvodci o Neapoli.

V ostatních městech (Ischia, Capri, Torre del Greco, Castelammare) pak fungují menší autobusové systémy, s poměrně frekventovanými spojeními, auto tak opravdu není nezbytně nutné prakticky nikde. Ceny jízdenek se pohybují mezi 1,5–2 euro, celodenní pak okolo 6 euro.

Auto

Možnost půjčení auta zvolte, pokud se chcete opakovaně vydat do venkovských oblastí, anebo pokud vás cestuje víc (alespoň 3–4). Týdenní sazby začínají na 5.000 Kč za nejmenší auta. Hodí se zdůraznit, že řízení po Kampánii není žádný med. Vedlejší silnice jsou velmi úzké, klikaté a provoz opravdu hustý, navíc s italskými specifiky, mezi něž se řadí volnější přístup k dopravním předpisům. Je dost pravděpodobné, že auto během týdne nezůstane zcela bez úhony a nějaký ten ťukanec se na něm objeví.

Míříte-li na ostrovy, auto si buď nepůjčujte vůbec, anebo řešte až na místě, abyste se vyhnuli drahým poplatkům za převoz trajektem.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 4 dny
Navrhni úpravu