Postiano

Doprava v Kampánii

Kampánie patří k regionům, po nichž se dá relativně snadno pohybovat i bez půjčení auta. Do všech turisticky atraktivních míst se dostanete frekventovaným vlakovým spojením nebo autobusem. Na ostrovy pak plují každou chvíli trajekty.

Bohužel neexistují žádné souhrnné jízdní řády (podobně jako IDOS), a tak musíte poměrně složitě hledat na stránkách jednotlivých dopravních společností.

Půjčení auta

Autem se po Kampánii vyplatí cestovat v případě, že chcete bez výhrad a čekání poznávat nejzapadlejší pláže a části pobřeží nebo pokud se chcete vypravit do hor, kam autobusové spojení není zdaleka tak časté.

Auto si nejsnáze půjčíte přímo na letišti v Nepoli (srovnejte ceny všech autopůjčoven), kde sídlí mnoho firem. Kolik za půjčení auta v Kampánii v průměru zaplatíte?

 • 7denní půjčení v létě – od 15 000 Kč
 • 7denní půjčení v zimě – od 7 000 Kč

Dobrá hodnocení mívá levná autopůjčovny Sicily By Car působící po celé Itálii, naopak nejhorší pak Goldcar. Všechny firmy srovnáte na jedno kliknutí právě třeba přes portál rentalcars.com.

Cestování autem má však velké nevýhody. Kampánie je velmi hustě osídlený a navíc členitý region, což značí kombinaci často úzkých klikatých silnic s hustým provozem. Kapitola sama o sobě je pak parkování, kdy v letoviscích a větších městech můžete parkovací místo hledat i desítky minut. Parkoviště zdarma jsou v kampánských větších městech spíš výjimkou, obvykle se platí 1 EUR za 30 minut a další 2 EUR za každou započatou hodinu.

Hlídaná parkoviště nebo parkovací domy pak mají ceny okolo 35 EUR na den.

Jízdenky na veřejnou dopravu (vlak + bus)

V rámci Kampánie funguje systém jednotného jízdného UNICO Campania, jehož jízdenky zakoupíte v automatech nebo nejsnáze v mobilní aplikaci. Tyto jízdenky platí na všechny spoje veřejné dopravy v Kampánii kromě trajektů a dálkových vlaků (u Trenitalie vlaky kategorie InterCity a rychlovlaky, u Italo neplatí na žádné vlaky).

Jízdenky UNICO Campania jsou vždy stejně drahé jako u jednotlivých dopravců, výjimku tvoří města Neapol a Salerno, jejichž dopravní podniky mají i vlastní levnější jízdné, které logicky platí jen při cestách s těmito firmami. Detailní informace najdete v samostatném průvodci Doprava v Neapoli.

Pokud si aspoň základně rozumíte s telefonem a využíváním aplikací, rozhodně nejjednodušší koupě jízdenek je právě přes mobilní aplikaci Unico Campania (Google Play / App Store), kde se nejprve musíte registrovat a po té už snadno kupovat jízdenky. Necestujete-li po Neapoli či Salernu, vždy je jednodušší vybrat první variantu "UNICOCAMPANIA - Titoli integrati Campania", kde jsou ceny stejné jako při výběru konkrétního dopravce z nabídky níže.

Při meziměstských cestách vyberte možnost "Buy Tickets from Solutions", kde prostě jen zadáte počáteční a koncový bod a vypočítá se vám jednosměrné jízdné. Při cestách v rámci měst vyberte nabídku "Fixed Rate Tickets", ale jak už bylo zmíněno výše, pro cestování po Neapoli vyjdou levněji jízdenky dopravního podniku ANM.

Přes aplikaci Unico Campania nekoupíte jízdenky na ostrovech Ischia, Capri a Procida a ani lístky na trajekty.

Neexistují žádné celo- nebo vícedenní jízdenky pro cestování mimo města.

Příklady cen jízdenek

Kolik zaplatíte za jízdné na nejčastějších trasách? 

 • Neapol – Pompeje: 3,50 EUR
 • Neapol – Sorrento: 3,90 EUR
 • Sorrento – Positano: 2,40 EUR
 • Sorrento – Amalfi: 3,70 EUR
 • Neapol – Salerno: 4,70 EUR
 • Neapol – Pozzuoli: 2,20 EUR

Vlaky – jízdní řády, trasy

Do většiny významných míst v Kampánii se dostanete vlakem, buď státních drah Trenitalia, anebo menší společnosti EAV (bývalá Circumvesuviana). Jízdenky koupíte vždy až na místě, buď využijete výše zmíněného lístku Unico Campania, anebo nakoupíte až v automatu či pokladně na nádraží. Alternativou jsou samozřejmě jízdenky koupené přes mobilní aplikaci viz výše.

V případě cesty běžnými vlaky Trenitalie a koupě lístku na nádraží si ho nezapomeňte označit v označovači na nástupišti ještě před nástupem do vlaku, jinak bude neplatný!

Vlaky Trenitalia se svezete na následujících trasách:

 • Neapol – Pompeje – Salerno – Sapri – a dále na jih mimo Kampánii,
 • Neapol – Caserta – Marzanello – a dále na sever směr Řím,
 • Neapol – Pozzuoli – Formia – a dále na sever,
 • Neapol – Avellino – Benevento,
 • Neapol – Caerta – Benevento – Foggia,
 • jízdní řády, koupě jízdenek a další informace na webu trenitalia.com

vlaky EAV (Circumvesuviana) pak budete jezdit z Neaople okolo Vesuvu, do Hercualena, Pompejí a Sorrenta. Jízdní řády najdete na webu eavsrl.it, který dlouhodobě odmítá přístup z českých IP adres. Pokud budete tento web prohlížet z Itálie, funguje bez problému.

Autobusy – jízdní řády, trasy

V některých oblastech se autobusům zkrátka nevyhnete. Bohužel neexistuje žádný jednotný vyhledávač jízdních řádů, musíte vždy časy zjišťovat na jednotlivých stránkách.

Obecně platí, že pokud zrovna nebudete mít dopřed koupenou jízdenku Unico Campania, vždy se lístky kupují až u řidiče. Ceny jsou nízké, snažte se proto mít u sebe pokud možno nějaké drobné, protože řidič často odmítne vrátit na větší bankovky.

Oblasti, kde využijete především autobusy:

 • Amalfské pobřeží (přípoje od vlaků v Sorrentu a Salernu): Sita Sud a Marozzi,
 • Cesta z Neapole do Avellina: CLP Bus (trasa Napoli – Foggia) nebo Air Spa
 • Pobřeží Montecorice: Bus Italia,
 • Cesta z Neapole nebo Pompejí na Vesuv: EAV Bus (neplatí zde jízdenky Unico Campania),
 • Lokální linky na ostrově Ischia, ostrově Procida městě Torre del Greco, Castellammare a dalších: EAV Bus,
 • Lokální linky na ostrově Capri: Capri Bus.

Trajekty – jízdní řády, jízdenky a trasy

Neapolský záliv brázdí stovky trajektů, jimiž se dostanete především na trojici hlavních ostrovů: Capri, Ischia a Procida.

Základním pravidlem je, že pokud jedete bez auta, není nutné lodní lístek rezervovat předem. Spojení funguje tak často, jako jezdí MHD ve městě, proto s místem určitě nebude problém a cena je stejná jako při nákupu online.

Druhé pravidlo, na nějž musíte pamatovat, je fakt, že na každé trase jezdí více lodních společností a každá má jiné ceny. Obvykle platí, že čím pomaleji pojedete (velkým trajektem pro auta), tím levnější bude jízdenka. Pokladny jednotlivých společností vždy najdete v přístavišti, není možné je minout.

Ischia

Běžné doba plavby z Neapole trvá od 1 do 2 hodin v závislosti na zvolené společnosti. Ceny se pohybují od 13 EUR do 22 EUR, z Pozzuoli pak od 9,5 EUR. Nejlevnější trajekty jsou Caremar a Gestour. Na Ischii najdete hned 3 přístavy (Cassamicciola, Ischia a Forio), dbejte vždy na to, odkud daný trajekt vyplouvá.

Trajekty z Ischie do Neapole a nazpět plují denně od 4:30 až pozdní noci, a to cca každých 15–30 minut.

Capri

Z Neapole na Capri dojedete nejrychlejšími spoji za 50 minut, stojí kolem 23 EUR. Naopak nejlevnější Caremar pluje zhruba hodinu a půl a stojí 15 EUR. Z Capri se dostanete do Neapole zhruba 2x do hodiny od 5:00 do cca 23:30.

Na Capri plují i lodě ze Sorrenta, Ischie a Positana, viz jízdní řády výše.

Procida

Na ostrově Procida zastavuje většina spojů z Neapole a Pozzuoli směrem na Ischii, ne však úplně všechny. Cesta z Neapole zabere hodinku a nejlevnějším spojem je opět společnost Caremar (od 10 EUR). Dražší rychlolodě přijdou zhruba na 15–20 euro.

Chystáš se do Kampánie?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 07. 07. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.