Il Campo
Siena

9 míst co vidět v Sieně

Torre del Mangia

Památka

Torre del Mangia

Věž Torre del Mangia je hlavním poznávacím znakem Sieny a ústřední dominantou města. Je přímou součástí radničního paláce Pubblico a do výšky 88 metrů se tyčí na slavném náměstí Campo.

Architektura a historie

Torre del Mangia se slavnostně začala stavět roku 1325 a dokončena byla 1348. Elegantní štíhlý tvar převážně cihlové věže zdobí bílé cimbuří se zvonicí z tavertinu, které trochu připomíná prvky islámské architektury. Celá stavba je renesanční a od doby dokončení prošla jen minimálními zásahy.

Věž má přesnou výšku 88 metrů, i s hromosvodem pak 102 metrů. Tato hodnota rozhodně není náhodná. Stavitelé postavili věž tak, aby její horní cimbuří přesně odpovídalo výšce špičky věže sienské katedrály, která stojí na kopci nad náměstím. Stavitelé tak chtěli zdůraznit, že světská moc (věž náleží radnici) je na stejné úrovni jako moc církevní.

Ve své době byla Torre del Mangia 2. nejvyšší sekulární stavbou v tehdejší Itálii, po započtení církevních staveb ji patřilo 14. místo.

Název "Mangia" je odvozen od přezdívky radničního zvoníka Giovanni di Balducciho, jemuž se říkalo "Mangiaguadagni", tedy něco jako "penězožrout" pro jeho oblibu v utrácení za zbytečnosti.

Palazzo Pubblico

Věž náleží radničnímu Veřejnému paláci, Palazzo Pubblico. Tento gotický skvost náměstí Piazza del Campo se začal stavět roku 1297 a dokončen byl v roce 1310 jako sídlo vlády Republiky Siena. Fasáda paláce patří mezi nejtypičtější ukázky středověké italské architektury s jasně patrnými gotickými prvky.

Interiér paláce oslní nádhernými a velmi početnými freskami, které zdobí každou místnost. Dnes uvnitř sídlí Museo Civico, které se kromě fresek věnuje bohaté historii Sieny.

Vstupné a otevírací doba

Na cimbuří věže můžete navštívit nejhezčí vyhlídku v Sieně, ze které se naskytne úchvatný výhled na celé město a jeho kopcovité okolí. Na vrchol vede 400 schodů a žádný výtah.

Věž je otevřena denně od 10:00 do 18:15, v zimě pouze do 15:15.

Cena vstupenky činí 10 EUR pro samotnou věž nebo pro samotné Museo Civico. Kombinace obou vstupenek se prodává se slevou za 15 EUR. Oficiální informace na webu comune.siena.it.

Chystáš se do Sieny?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 08. 01. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.