Il Campo

Jak se dostat do Sieny

Siena leží ve středním Toskánsku asi 121 km od letiště Pisa a 85 km od letiště Florencie a je velmi dobře dostupná vlakem i autobusem.

Vlakem

Do Sieny jezdí jen vlaky státních drah Trenitalia, takže vyhledávání jízdních řádů jednoduše provedete na jediném webu trenitalia.com, kde také můžete koupit jízdenky online. Využít můžete i přehlednou mobilní aplikaci Trenitalia (Google Play / App Store).

To však u spojů do Sieny není nezbytně nutné, protože sem jezdí pouze lokální vlaky Regionale nebo Regionale Veloce, na které stačí kupovat jízdenky před odjezdem v automatu nebo pokladně - pozor, tyto jízdenky je vždy nutné "štípnout" v označovači na nástupišti!

Vlak z/do Sieny preferujte, pojedete-li z těchto míst:

  • Pisa: 1-2x za hodinu, cesta trvá asi hodinu a tři čtvrtě až dvě a stojí 10,90 EUR. Vždy musíte přestupovat v Empoli.
  • Grosseto: 1x za 2 hodiny, cesta trvá asi hodinu a tři čtvrtě a stojí od 5,10 EUR. Všechny vlaky jsou přímé.

U Florencie jsou výhodnější autobusy, ale i vlak můžete na této trase využít: 1-2x za hodinu, cesta trvá asi hodinu a půl až dvě a stojí 9,50 EUR. Některé spoje jsou přímé, někdy musíte přestupovat v Empoli.

V Sieně vlaky zastavují na jediném nádraží, které se nachází v údolí severně od historického centra (přesná poloha na mapě).

Autobusem

Do Sieny jezdí i poměrně hodně přímých dálkových autobusů, s frekvencí vlaků však nemůžou soupeřit. Obvykle totiž jezdí jen 1-2x za den. Do některých měst však autobusy s vlakem přeci jen můžou soupeřit, jedná se zejména o tato místa:

  • Florencie: 1x za hodinu linky 131 a 131R, cesta trvá hodinu a čtvrt a stojí 8,40 EUR
  • Grosseto: 1x za hodinu až dvě linka 51G, cesta trvá hodinu a stojí 8,40 EUR
  • Arezzo: 1x za hodinu až dvě linka 138, cesta trvá hodinu a půl a stojí 7,60 EUR
  • San Gimignano: cca 1x za hodinu linka 130, cesta trvá hodinu a čtvrt a stojí 5,60 EUR

Výše uvedené spoje jsou součástí systému dopravy Autolinee Toscane, jízdní řády najdete na at-bus.it, rozklikněte "Servizi Extraurbani" a následně "Servizi Regionali su gomma" a jízdenky koupíte u řidiče nebo v aplikaci Tabnet - detailní návod k jejímu použití najdete v průvodci Toskánskem. Tyto linky zastavují na zastávce Via Tozzi blízko historického centra.

Dálkové autobusy jezdí nejčastěji na trase do Říma:

  • cesta trvá cca 3 hodiny a jezdí na ní 2 společnosti: Flixbus a Itabus, běžná cena jízdenky je kolem 10 EUR, avšak akční ceny startují i na 5 EUR

Stanice dálkových autobusů je před budovou vlakového nádraží.

Autem

Pokud jste si v Toskánsku půjčili auto a vypravíte se i do Sieny, hlavní věcí, kterou budete řešit, je jistě parkování, zvlášť ve stísněných prostorech historického města. Město Siena naštěstí provozuje velké záchytné parkoviště zdarma, které najdete u pevnosti Medici zhruba 1,5 km pěšky od hlavního náměstí Piazza del Campo.

Chystáš se do Sieny?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 08. 01. 2022

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.