Il Campo

Co dělat v Sieně

Památky a historie

Siena je především historickým skvostem nejen v rámci Itálie, ale rozhodně patří k nejhezčím historickým městům na světě. Ne nadarmo je proto její centrum zapsáno na seznamu UNESCO. Největší urbanistický rozkvět zažívala Siena během 13. až 15. století, kdy byla samostatnou republikou. A z této doby také pochází většina pamětihodností, které nesmíte minout. Patří k nim například tyto:

Ztraťte se v sienských uličkách

Nejoblíbenější aktivitou je částečně bezcílné bloudění v křivolakých uličkách, nahoru a dolů, po strmých stráních údolí i krásných náměstích. Od rušných ulic plných turistů stačí zabočit za dva rohy a ocitnete se v zapadlé Sieně s poklidnou až mystickou atmosférou, kdy domy na vás dýchají historií a stovkami lidských příběhů.

Uličkami můžete bloudit hodinu, ale romantici se touto aktivitou zabaví klidně na 2 dny.

Dostihy Palio di Siena

Starobylá tradice datující se až do 14. století vzkvétá v Sieně až do dnešní doby. Řeč je o slavných koňských dostizích Palio di Siena, které se konají vždy 2x ročně přímo na hlavním náměstí Piazza del Campo.

Dostihy jsou skutečně masovou a mezi místními velmi oblíbenou akcí, která vždy přivítá tisíce diváků.

Obvod náměstí se změní na improvizovaný dostihový ovál, na speciální konstrukci se naveze měkké podloží, aby se koně nezranili a nepoškodili dlažbu. Vždy 10 jezdců v patřičných erbových barvách reprezentuje celkem 17 autonomních čtvrtí Sieny (tzv. contrade). Protože by z bezpečnostních důvodů nebylo možné pořád dostih se všemi 17 koňmi, je vždy 7 contrade, jež se nezúčastnily minulého palia, automaticky přiřazeno do dalšího, 3 zbývající jsou k nim přilosováni.

Palio di Siena se koná vždy 2x ročně v přesně stanovených termínech nehledě na víkendy či svátky:

  • 2. července na počest Madony provenzánské
  • 16. srpna na počest Nanebevzetí Panny Marie

Při opravdu mimořádných událostech je možné uspořádat i třetí palio během roku, to se však děje zhruba jednou za 10 let.

Pěší turistika

I když je Siena známá zejména městskou turistikou, historií a kulturou, její idylicky zvlněná krajina plná vinic a lesů láká také k procházkám i delším výletům, zejména budete-li v Sieně trávit více než jednu noc.

V okolí města najdete několik značených turistických tras, které vás zavedou to venkovské krajiny, malých romanticky vyhlížejících vesniček i překvapivě hlubokých lesů.

Značené turistické trasy v okolí Sieny můžete prozkoumat například na webu mapy.cz.

Chystáš se do Sieny?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 08. 01. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.