Il Campo
Siena

9 míst co vidět v Sieně

Katedrála Siena

Památka

Katedrála Siena

Sienská katedrála Nanebevzetí Panny Marie (v italštině Santa Maria Assunta nebo mnohem častěji jako Duomo di Siena či Santa Maria Scalla) patří k nejkrásnějším italským kostelům a hlavním památkám v Sieně. Její mramorová bílo-černá s rovnými liniemi kontrastuje v bohatě zdobeným průčelím. Katedrála v Sieně je zapsána na seznam UNESCO.

Zajímavostí je, že hlavní věž vysoká 77 metrů dosahuje přesně stejné nadmořské výšky jako 88 metrů vysoká Torre del Mangia na náměstí Campo.

Architektura a historie

Trojlodní bazilika se začala stavět roku 1196 v tradičním románsko-gotickém stylu italského středověku, dokončena však byla až v roce 1348. Bělostná fasáda katedrály pochází, typicky pro Toskánsko, ze slavného mramoru z carrarských dolů. Inspirací pro sienský dóm byla stavba pisánské katedrály.

Mistrovským dílem patřícím k nejkrásnějším architektonickým prvkům v celé Itálii je fasáda západního průčelí, kde se nachází hlavní vchod do katedrály. Jejím autorem je sochař Giovanni Pisano na přelomu 12. a 13. století. Pisano se nechal inspirovat francouzskou gotikou, antikou i románskou architekturou a vznikla tak neuvěřitelná zdobená fasáda se třemi portály a překrásnou freskou.

Interiér

Hlavním prvkem interiéru je exoticky vyhlížející zebrovitý černo-bílý obklad, který má symbolizovat barvy Sieny. Po celé délce dómu se táhne římsa, pod níž je umístěno 172 bust papežů a 36 bust králů.

Interiéry sienské katedrály zdobí několik mistrovských kousků italských malířů i sochařů, mezi nejznámější patří kazatelna Nicoly Pisana nebo malby v nejvíce zdobené části katedrály, kterou je Piccolominiho knihovna. Tyto malby vytvořil malíř Pinturicchio.

Vyhlídka z přístavby

Vedle katedrály vpravo od západního průčelí se nachází nedokončená přístavba podle plánů z roku 1339, podařilo se však postavit jen náznak nového křídla a křížové klenby. Právě po této klenbě vede chodníček přístupný veřejnosti, ze kterého se naskytne nádherný panoramatický výhled na Pisu, který patří k nejkrásnějším v celém městě.

Vstupné a otevírací doba

Katedrála je otevřena denně od 10:00 do 19:00, v zimě ve všední dny jen do 17:00. Pamatujte však, že v úterý je vždy zavřeno.

Vstupenka do katedrály stojí 9 EUR, doporučujeme však využít kombinovanou vstupenku pro katedrály, panoramatickou vyhlídku z nedokončené fasády, přilehlé Museo dell'Opera a kryptu za 18 EUR.

Oficiální informace na webu www.santamariadellascala.com/en/visit

Chystáš se do Sieny?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 07. 01. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.