Turin
Turín

13 míst co vidět v Turíně

Palazzina di Caccia di Stupinigi

Palazzina di Caccia

Budete-li mít v Turíně trochu času navíc, vypravte se až za jižní okraj města do krásného zámečku ve Stupinigi. Jedná se o jednu z mnoha historických rezidencí královského Savojských.

Palác na první pohled nenápadných, ale ve skutečnosti až monumentálních rozměrů se nachází za městem u přírodní rezervace Stupinigi a fungoval jako hlavní lovecký zámeček rodu Savojských.

Architektura a historie

Lovecký zámeček vyprojektoval dvorní architekt rodu Savojských Filippo Juvarra a jeho stavba proběhla v letech 1729 až 1733.

Barokní zámek tvoří centrální oválná budova, z níž vycházejí celkem čtyři křídla sloužící jako ubytovací prostory pro královskou rodinu. K zámečku pak přímo přiléhají další budovy určené pro zemědělské účely.

K paláci dále patří krásná zahrada, z níž vybíhá dlouhá alej do královské obory, kde se pořádaly hony na zvěř.

Návštěvníky zaujmou především bohatě zdobené překrásné interiéry zámečku. Filppo Juvarra si k jejich nazdobení pozval mnoho slavných benátských umělců a vnitřní prostory se tak řadí k nejkrásnějším ze všech paláců rodu Savojských v celém Turíně.

Vstupné a otevírací doba

Palazzina di Stupinigi je pro veřejnost otevřená denně kromě pondělí. Ve zbytek všedních dnů v časech 10:00–17:30, o víkendech pak až do 18:30.

Ceny vstupenek jsou následující:

  • 12 EUR – dospělí
  • 8 EUR – senioři nad 65 let, studenti s ISIC kartou 18-25 let
  • 5 EUR – děti 6-18 let

Oficiální web: ordinemauriziano.it

Doprava k loveckému záměčku

Palazzino di Stupinigi leží asi 12 km od centra Turína jižním směrem.

Nejjednodušší cesta k zámečku z centra vede příměstským vlakem SFM do stanice Torino-Lingotto (nikoliv metrem, to zastavuje asi o půl kilometru dál), odkud jezdí přímo k zámečku autobusová linka číslo 41 (trasa a jízdní řád), a to cca jednou za půl hodiny.

Chystáš se do Turína?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 26. 11. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.