Turin
Turín

13 míst co vidět v Turíně

Bazilika Superga

Bazilika Superga

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie na kopci Monte Superga za městem je historicky významnou památkou. Slouží jako nekropole savojských knížat a králů Sardinie a mezi Turíňany se těší velké oblibě.

Kromě historické i architektonické hodnosti sem turisté míří i na výlety do přírody a za výhled na Turín ze 670 metrů vysoké hory.

Symbol vítězství

Bazilika vznikla mezi lety 1717 a 1731 na popud savojského vévody Viktora Amadea II. Velký barokně zdobený kostel měl kromě uložení ostatků savojských a sardinských panovníků symbolizovat i vítězství nad francouzskou armádou v bitvě u Turína.

Právě z vrcholu hory Superga pozoroval vévoda Viktor Amadeus II. Turín obležený francouzskými a španělskými vojsky a už tehdy se zavázal slibem, že pokud Savojané v bitvě uspěji, na počest Panny Marie zde vybuduje baziliku.

Turistika a vyhlídky

Kostel na vrcholu hory Superga slouží jako velmi oblíbený výchozí bod k pohodovým procházkám po značených turistických stezkách po zalesněných úbočích dolů do Turína. Cesty obvykle neměří více než 2,5 km a procházku tak zvládnou i méně trénovaní cestovatelé.

Doprava na kopec Superga

Už cesta na vrchol je zážitkem. V provozu je od roku 1935 historická kolejová lanovka označovaná taky jako tramvaj. Jezdí ze stanice Sassi, kam se z centra Turína dostanete do 15 minut tramvají číslo 15.

Lanovka jede každý den vždy v celou hodinu, o víkendech a svátcích mezi 9:00 a 20:00, ve všední dny od 10:00 do 18:00. Během zimy (listopad až duben) je lanovka v provozu pouze o víkendech a svátcích.

Ze stanice Sassi jezdí každou hodinu na vrchol Superga také autobusová linka 79 / (jízdní řád).

Chystáš se do Turína?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 25. 11. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.