Průvodce státem
Izrael
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Izraeli

Izraelská kuchyně

Izrael jako stát nemá jedno národní jídlo. Naopak díky přistěhovalcům a bohaté historii se tu mísí středoevropská kuchyně s tou blízkovýchodní.  Izrael vyniká trhy s kořením (hlavně kurkuma, kari nebo typické izraelské zátar).

Na tržišti se dá koupit mnoho dalších izraelských pochutin, ať už „zabrouzdáte“ do typického židovského Machane Jehuda v Jeruzalémě, nebo navštívíte jakékoli arabské tržiště. V Izraeli nebudou zklamáni ani vegetariáni, neboť velmi častým pokrmem je falafel – smažené cizrnové kuličky. I přesto, že Izraelci a Palestinci falafel považují za národní jídlo, pochází z Libanonu.

Hummus

Další specialitu, kterou stojí za to ochutnat, je chumus (jakási pomazánka z cizrny s různou příměsí).  V rychlém občerstvení je velmi častým jídlem šawarma – něco jako kebab zabalený v placce. Chleba, na který jsme zvyklí z Čech, je těžké sehnat, a když už ho seženete, připlatíte si. Arabové konzumují jejich bílý arabský chléb. Doporučujeme koupit si ho přímo v pekárně, ještě zatepla. Výborný je v kombinaci s chumusem a olivami.

K pití si můžete dát čaj, vodu nebo něco ostřejšího. Co se týče alkoholu, tak na Golanských výšinách se pěstují odrůdy červeného i bílého vína. Na ulici se běžně setkáte s prodavači, kteří vám budou nabízet džus z granátového jablka. Je to výtečný nápoj plný vitaminů připravený přímo před vámi z velkých, šťavnatých granátových jablek.

Milovníkům sladkostí doporučujeme ochutnat chalvu – rozmixovaný sezam s různými dalšími příměsmi, nejčastěji oříšky. (My jsme si nechali ukrojit na tržišti kousek s pistáciemi a pro naše chuťové buňky to byl vskutku nezapomenutelný zážitek). Pokud by vám přišla chalva málo sladká, tak v tom případě ochutnejte baklavu – typický arabský „dortík“.  Zdravější variantou jsou čerstvé datle z trhu nebo sušené ovoce.

Typické ceny v restauracích

Ceny jsou jako v západní Evropě. Nejdražší je alkohol. Nejlevnější je nakupování v supermarketu. Ale troufáme si říct, že konzumovat neustále chléb a chumus se snadno přejí. Schůdnou variantou jsou pouliční občerstvení.

Země protikladů a poznání

Dle našeho názoru by návštěva Izraele měla být povinná pro každého z nás. Rozšíří nám obzory a otevře oči dokořán. Pokud se rozhodnete tuto zemi navštívit, domníváme se, že vás obohatí nábožensky, politicky, ale i lidsky.

Průvodce pro tebe napsal Markéta Matoušková
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš na letišti s pasem platným alespoň 180 dní.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
celoročně
V létě bude horko s možnost koupání. V zimě ideálně za poznáváním.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x za měsíc a ušetříš cca 41 %.
Akční nabídky
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu