Jeruzalém
Izrael

Jídlo v Izraeli

Izraelská kuchyně

Izrael jako stát nemá jedno národní jídlo. Naopak díky přistěhovalcům a bohaté historii se tu mísí středoevropská kuchyně s tou blízkovýchodní.  Izrael vyniká trhy s kořením (hlavně kurkuma, kari nebo typické izraelské zátar).

Na tržišti se dá koupit mnoho dalších izraelských pochutin, ať už „zabrouzdáte“ do typického židovského Machane Jehuda v Jeruzalémě, nebo navštívíte jakékoli arabské tržiště. V Izraeli nebudou zklamáni ani vegetariáni, neboť velmi častým pokrmem je falafel – smažené cizrnové kuličky. I přesto, že Izraelci a Palestinci falafel považují za národní jídlo, pochází z Libanonu.

Další specialitu, kterou stojí za to ochutnat, je chumus (jakási pomazánka z cizrny s různou příměsí).  V rychlém občerstvení je velmi častým jídlem šawarma – něco jako kebab zabalený v placce. Chleba, na který jsme zvyklí z Čech, je těžké sehnat, a když už ho seženete, připlatíte si. Arabové konzumují jejich bílý arabský chléb. Doporučujeme koupit si ho přímo v pekárně, ještě zatepla. Výborný je v kombinaci s chumusem a olivami.

K pití si můžete dát čaj, vodu nebo něco ostřejšího. Co se týče alkoholu, tak na Golanských výšinách se pěstují odrůdy červeného i bílého vína. Na ulici se běžně setkáte s prodavači, kteří vám budou nabízet džus z granátového jablka. Je to výtečný nápoj plný vitaminů připravený přímo před vámi z velkých, šťavnatých granátových jablek.

Milovníkům sladkostí doporučujeme ochutnat chalvu – rozmixovaný sezam s různými dalšími příměsmi, nejčastěji oříšky. (My jsme si nechali ukrojit na tržišti kousek s pistáciemi a pro naše chuťové buňky to byl vskutku nezapomenutelný zážitek). Pokud by vám přišla chalva málo sladká, tak v tom případě ochutnejte baklavu – typický arabský „dortík“.  Zdravější variantou jsou čerstvé datle z trhu nebo sušené ovoce.

Typické ceny v restauracích

Ceny jsou jako v západní Evropě. Nejdražší je alkohol. Nejlevnější je nakupování v supermarketu. Ale troufáme si říct, že konzumovat neustále chléb a chumus se snadno přejí. Schůdnou variantou jsou pouliční občerstvení.

Chystáš se do Izraele?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.