Jeruzalém
Izrael

Peníze a ceny v Izraeli

Šekel

V Izraeli se platí šekely (ILS). Přepočet je zhruba 1 ILS je 6,42 kč. Jeden šekel se dělí na 100 agorot (jednotné číslo je agora). V běžném styku se používají mince v hodnotě 10 a 50 agorot a 1, 2, 5 a 10 šekelů. Bankovky se užívají v hodnotě 20, 50, 100 a 200 šekelů.

Směnárny a platba kartou

V českých směnárnách seženete šekely pouze v Praze. Na místě je možné směnit dolary i eura. Směnárny kromě letiště najdete i ve větších městech typu Tiberias nebo Tel-Aviv. V obchodech i v pokladnách některých památek se dá platit kartou.

Kolik co stojí

Ceny jsou srovnatelné se západní Evropou, myslíme, že baťůžkáři to pocítí nejvíce. Drahý je pro nás alkohol, především pivo. Smlouvat se dá na tržištích bez problémů. 

Na čem ušetřit

Na jídle ušetříte v případě, že budete nakupovat v supermarketech nebo si dávat na ulici maximálně šawarmu. Jestli vám nevadí stereotyp, tak můžete konzumovat arabský chléb s chumusem. Vejdete se do 10 ILS.

Pokud budete využívat couchsurfing nebo airbnb, ušetříte dost šekelů také na ubytování. Využít můžete také hostely, především ve městech Jeruzalém, Tel-Aviv nebo Tiberias. Jsou čisté a hezké. Ubytování v hostelu vás vyjde nejméně na 90 ILS za noc. 

Ceny běžných hotelů jsou v Izraeli spíše na západní úrovní, za noc a dvoulůžkový pokoj tak zaplatíte kolem 1.000 Kč.

Zadarmo jsou křesťanské památky, židovské synagogy, arabské mešity, ale i Chrámová hora. Vstupné platíte do přírodních rezervací nebo do muzeí.

Chystáš se do Izraele?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.