Jeruzalém
Izrael

Kultura a lidé v Izraeli

Historie v kostce

Historie je složitá a bohatá. Oblast Izraele a Palestiny byla poprvé osídlena koncem 4.000 př. n. l. V historii státu se objevují taková jména, jako je Šalamoun nebo Alexandr Veliký. Izraelsko-palestinský konflikt zasahuje do současného dění a ovlivňuje životy mnoha lidí. Stát Izrael vznikl roku 1948.

Lidé

Složení Izraele je nehomogenní. Žije tu vedle sebe mnoho etnických skupin, především Izraelští Arabové a Židé.  

Lehká charakteristika obyvatelstva: jako všude, také zde záleží, na jakého člověka narazíte. Arabové jsou velmi komunikativní obchodníci a pro ortodoxní Židy mnohdy ani nebudete existovat. Ale i tak máte velkou šanci, že potkáte milé a usměvavé lidi, stejně jako jsme potkali my, kteří vám budou chtít pomoci. Můžete se s nimi bavit o čemkoli, dokonce ani politika není zakázané téma.

Izrael má asi o třetinu méně obyvatel než Česká republika.

Svátky

Svatky a slavnosti v Izraeli jsou ovlivněny náboženstvími. Najdeme jich bezpočet.

Nejvýznamnějším svátkem, se kterým se pravděpodobně určitě setkáte, je šabattrvá vždy od pátečního do sobotního soumraku. Je to den plný modliteb a den bez práce.  Vy jako turisté ho zaznamenáte hlavně díky tomu, že v tento den nefunguje veřejná doprava a téměž žádné oficiální veřejné služby. Tento svátek není nejvhodnějším dnem pro návštěvu židovských čtvrtí. Naopak můžete vyrazit do muslimské čtvrti v Jeruzalémě, do Betléma (město pod palestinskou samosprávou) nebo navštívit ostatní arabské či muslimské památky.

Postní měsíc Ramadán

V tuto dobu se naopak zdržte kouření a alkoholu na veřejnosti. Snažte se vyvarovat také konzumace jídla před početným publikem.

Kromě těchto dvou nejvýznamnějších svátků můžete zažít Chanuku – svátek světel, Simchat Tora – radost z Tóry nebo Pesach – svátek nekvašeného chleba. Vzhledem k odlišnosti našeho a židovského kalendáře se data každým rokem mění.

Kultura

Kultura Izraele je silně ovlivněna židovstvím, jako jediná země na světě se řídí židovským kalendářem, od pátečního do sobotního soumraku jsou v zemi silně omezené veškeré služby. Díky početným menšinám, ať už to jsou Arabové nebo třeba Rusové, však život v Izraeli není jen jednobarevný, různé kultury se promítají jak v běžném životě, tak v architektuře, jídle nebo třeba hudbě. V zásadě je však na první pohled život ryze "západní" a úplný kulturní šok po přistání v Tel Avivu určitě neprožijete.

Pro Evropana může být nesmírným obohacením zažít jeden z mnoha židovských svátků, návštěva ultraortodoxní židovské čtvrti Mea Shearim v Jeruzalémě nebo turistika „po stopách Ježíše Krista“.

Jazyk

Hebrejština a arabština jsou dva oficiální jazyky. Pro nás, většinu Evropanů, má na první pohled dosti podobné písmo. Anglicky se domluvíte bez problémů všude. Výstražné, orientační nebo naučné tabule jsou v anglickém jazyce.  Menu v restauraci také.  V případě nutnosti lze v dnešní době použít google translate.

Základní hebrejské výrazy a fráze:

  • Nerozumím – Ani lo mevin (m) /(mevina (f) ivrit
  • Mluvíte anglicky – Ha-im ata medaber anglit?
  • Dobré ráno – Boker tov
  • Dobrý večer – Erev tov
  • Dobrou chuť – Be-teavon
  • Ano/Ne – Ken/lo
  • WC – Šeirutim
  • Nemocnice – Beit cholim
  • Letiště – Seda teufa

Turismus

Cestovní ruch se velkou měrou podílí na ekonomice státu. Země je lákavá pro archeologické památky, léčivé Mrtvé moře, ale nejvíce pro náboženské poutníky. Škála návštěvníků je široká a záleží, kde se vyskytujete. V okolí Mrtvého moře se můžete setkat hlavně s Evropany. V Jeruzalémě naopak narazíte na Japonce nebo Korejce.  Ve světově známých oblastech je neustále přeplněno, ale věříme, že i přesto si zde člověk může ještě najít svůj neprozkoumaný kus země.

Geografie

Stát se rozkládá na  Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie. Je zčásti obklopen Středozemním mořem. Na severu sousedí s Libanonem, na severovýchodě se Sýrií, na východě s Jordánskem a na jihozápadě s Egyptem. Nejvyšším místem je hora Har Meron (1.208 m n. m.) a nejnižším bodem Mrtvé moře (-408 m n. m.), které je zároveň i nejníže položeným odkrytým místem na Zemi.

Rozlohou je Izrael téměř 4x menší než Česko.

Chystáš se do Izraele?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.