Historie v kostce

Historie je složitá a bohatá. Oblast Izraele a Palestiny byla poprvé osídlena koncem 4.000 př. n. l. V historii státu se objevují taková jména, jako je Šalamoun nebo Alexandr Veliký. Izraelsko-palestinský konflikt zasahuje do současného dění a ovlivňuje životy mnoha lidí. Stát Izrael vznikl roku 1948.

Lidé

Složení Izraele je nehomogenní. Žije tu vedle sebe mnoho etnických skupin, především Izraelští Arabové a Židé.  

Lehká charakteristika obyvatelstva: jako všude, také zde záleží, na jakého člověka narazíte. Arabové jsou velmi komunikativní obchodníci a pro ortodoxní Židy mnohdy ani nebudete existovat. Ale i tak máte velkou šanci, že potkáte milé a usměvavé lidi, stejně jako jsme potkali my, kteří vám budou chtít pomoci. Můžete se s nimi bavit o čemkoli, dokonce ani politika není zakázané téma.

Izrael má asi o třetinu méně obyvatel než Česká republika.

Svátky

Svatky a slavnosti v Izraeli jsou ovlivněny náboženstvími. Najdeme jich bezpočet.

Nejvýznamnějším svátkem, se kterým se pravděpodobně určitě setkáte, je šabattrvá vždy od pátečního do sobotního soumraku. Je to den plný modliteb a den bez práce.  Vy jako turisté ho zaznamenáte hlavně díky tomu, že v tento den nefunguje veřejná doprava a téměž žádné oficiální veřejné služby. Tento svátek není nejvhodnějším dnem pro návštěvu židovských čtvrtí. Naopak můžete vyrazit do muslimské čtvrti v Jeruzalémě, do Betléma (město pod palestinskou samosprávou) nebo navštívit ostatní arabské či muslimské památky.

Postní měsíc Ramadán

V tuto dobu se naopak zdržte kouření a alkoholu na veřejnosti. Snažte se vyvarovat také konzumace jídla před početným publikem.

Kromě těchto dvou nejvýznamnějších svátků můžete zažít Chanuku – svátek světel, Simchat Tora – radost z Tóry nebo Pesach – svátek nekvašeného chleba. Vzhledem k odlišnosti našeho a židovského kalendáře se data každým rokem mění.

Kultura

Kultura Izraele je silně ovlivněna židovstvím, jako jediná země na světě se řídí židovským kalendářem, od pátečního do sobotního soumraku jsou v zemi silně omezené veškeré služby. Díky početným menšinám, ať už to jsou Arabové nebo třeba Rusové, však život v Izraeli není jen jednobarevný, různé kultury se promítají jak v běžném životě, tak v architektuře, jídle nebo třeba hudbě. V zásadě je však na první pohled život ryze "západní" a úplný kulturní šok po přistání v Tel Avivu určitě neprožijete.

Pro Evropana může být nesmírným obohacením zažít jeden z mnoha židovských svátků, návštěva ultraortodoxní židovské čtvrti Mea Shearim v Jeruzalémě nebo turistika „po stopách Ježíše Krista“.

Jazyk

Hebrejština a arabština jsou dva oficiální jazyky. Pro nás, většinu Evropanů, má na první pohled dosti podobné písmo. Anglicky se domluvíte bez problémů všude. Výstražné, orientační nebo naučné tabule jsou v anglickém jazyce.  Menu v restauraci také.  V případě nutnosti lze v dnešní době použít google translate.

Základní hebrejské výrazy a fráze:

  • Nerozumím – Ani lo mevin (m) /(mevina (f) ivrit
  • Mluvíte anglicky – Ha-im ata medaber anglit?
  • Dobré ráno – Boker tov
  • Dobrý večer – Erev tov
  • Dobrou chuť – Be-teavon
  • Ano/Ne – Ken/lo
  • WC – Šeirutim
  • Nemocnice – Beit cholim
  • Letiště – Seda teufa

Turismus

Cestovní ruch se velkou měrou podílí na ekonomice státu. Země je lákavá pro archeologické památky, léčivé Mrtvé moře, ale nejvíce pro náboženské poutníky. Škála návštěvníků je široká a záleží, kde se vyskytujete. V okolí Mrtvého moře se můžete setkat hlavně s Evropany. V Jeruzalémě naopak narazíte na Japonce nebo Korejce.  Ve světově známých oblastech je neustále přeplněno, ale věříme, že i přesto si zde člověk může ještě najít svůj neprozkoumaný kus země.

Geografie

Stát se rozkládá na  Blízkém východě v oblasti jihozápadní Asie. Je zčásti obklopen Středozemním mořem. Na severu sousedí s Libanonem, na severovýchodě se Sýrií, na východě s Jordánskem a na jihozápadě s Egyptem. Nejvyšším místem je hora Har Meron (1.208 m n. m.) a nejnižším bodem Mrtvé moře (-408 m n. m.), které je zároveň i nejníže položeným odkrytým místem na Zemi.

Rozlohou je Izrael téměř 4x menší než Česko.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 dny
Navrhni úpravu