Jižní Korea
Jižní Korea

Co dělat v Jižní Koreji

Treky

Korejci milují výlety, hlavně o víkendech. Pokud se vydáte na nějaký trek v létě, je možné, že budete obklopeni nadšenými fotografy jakéhokoli věku. Vrcholky hor mají nadmořskou výšku od několika set metrů až hodně přes tisíc. Na nejvyšší vrchol (vyhaslou sopku Halassan) se dá vyjít. Jedna z nejoblíbenějších destinací i samotných Korejců je Mudeungsan Natinal Park, blízko města Gwangju na jižní polovině ostrova. Z města se sem dostanete pohodlně autobusem (č. 54) nebo taxíkem, který stojí 5 dolarů (rok 2017). 

Park Hallasan

Hallasan na ostrově Čedzu spadá díky své zajímavé fauně a flóře do UNESCA. Součástí parku je i nejvyšší hora Jižní Korey, na níž se dá vylézt. Zvládnete to pohodlně za 1 den. Počasí na ostrově se dost mění, proto si buďte jistí, že jste dobře vybaveni. Dle své fyzické zdatnosti si můžete zvolit, kolik toho v parku ujdete. Hallasan nabízí 7 možných variant tras: Eoseungsaengak (1,3 km) Seokgulam (1,5 km), Yeongsil (5,8 km), Eorimok (6,8 km), Donnaeko (7 km) Gwaneumsa (8,7 km) a Seongpanak (9,6 km). V parku můžete i za poplatek kampovat. 

Kopec Anmiongogage  u města Changwon

Tento 9 kilometrů dlouhý kopec sahá od Taebaek – dong v Jinhae až k Anmin – dong v Changwon, na jižní části hlavního ostrova. Seshora je vidět přístav Jinhaema, hora Ungsan, Sirubong nebo Cheonjabong.  Můžete sem vyjít pěšky či vyjet autem nebo na kole. 

Potápění

Potápění nepatří mezi nejoblíbenější činnosti. Proto pokud s potápěním začínáte a měli byste chuť zkusit to právě tady, pravděpodobně nepochodíte s výukou v angličtině. Mnoho center naleznete na jižním a západním pobřeží. Ostrov Jeju (Čedzu) nabízí potápěčům ojedinělý pozorovací zážitek v podobě unikátního promísení druhů žijících v teplých a chladných vodách. 

Pláže

Korea není místem, kam by mnozí z nás jezdili za odpočinkem u moře, i tak zde najdete některé pláže, které stojí za to navštívit, pokud jste milovníci moře. Nejznámější pláží je Haeundae beach (jižní část Korey), která je krásná za každého počasí. Od Soulu je vzdálená 5 hodin autem nebo 2 hodiny rychlíkem, za něj si značně připlatíte. Pláž Gwangalli na jihu ostrova patří mezi ty rušnější, nachází se v centru města, vhodná je spíše pro procházky nebo hry s dětmi. V okolí se nachází mnoho restaurací a klubů. Pláž Hamdeok je jednou z vyhlášených na ostrově Čedzu. V létě bývá přeplněná, moře je čisté a klidné. Další vyhlášenou pláží na ostrově Čedzu je pláž Hyeopjaje. Další možností je vyrazit na jeden z malých ostrovů, například na ostrov  Gwanmaedo, kde bývají pláže prázdné.

Noční život

Pokud jste milovníci barů a hudby, především hip-hopu, zavítejte do jednoho z mnoha klubů v Soulu (například Club Arena ). Naopak jestli chcete něco víc „západního“, zavítejte do Baru Woodstock. V noci ožije i pláž Gwangalli, kde je spousta restaurací.

Nakupování

Nejvíce příležitostí k nákupu všeho druhu najdete v Soulu. Jsou tu jak velká obchodní centra, tak i malé trhy. Najdete tu také širokou škálu obchodů „duty free“, jako je například The Shilla nebo Lotte duty free main Store. Pokud chcete udělat radost svým ratolestem, vydejte se s nimi nebo bez nich do Burdeng children´s clothing shopping center (korejsky  부르뎅 아동복). Nejznámější blok, nejen mezi  shopoholiky, je bezpochyby Myeong-dong (명동), kterou tvoří 2 hlavní ulice, jedna začíná na stanici metra Myeong-dong (linka číslo 4) a druhá u obchodního domu Lotte Department Store v Euljiro. Kromě oblečení, bot, lokálních produktů nebo slev tu najdete i mnoho restaurací a fast foodů. Mnoho restaurací v této čtvrti se specializuje na dongaseu (vepřová kotleta) a kalguksu (nudlová polévka). Jinou turisticky velmi rušnou nákupní zónou je slavná Insa-dong street. Je to malá ulička v centru města, která je doslova zasypána obchůdky se suvenýry, starými kresbami a kaligrafickými potřebami, tradičními restauracemi, čajovnami nebo uměleckými galeriemi. V jižní části ostrova, konkrétně v Gurye, můžete navštívit tradiční trhy s jídlem. Konají se zhruba 6x v měsíci. Za zmínku stojí ještě trh pod širým nebem – Haeundae , který by milovníci jídla a vaření rozhodně neměli vynechat. 

Typickým suvenýrem, který můžete někomu přivézt, je vějíř nebo dřevěné masky či tradiční lucerny. Domů si můžete odvézt i kvalitní čaj nebo přírodní korejskou kosmetiku.

Parky a rezervace

Pokud si vyberete jakýkoli z parků jižní Korey, nebudete zklamaní, zvolit si můžete ze široké škály těch nejznámějších: Národní park Bukhansan (přímo v Soulu), Seoraksan (lokalita Sokcho), Hallasan národní park (ostrov Čedzu), Mudeungsan (oblast Kwandžu), Naejangsan (lokalita Jeongeup), Gyeongju (oblast Gyeongju) nebo Národní park Jirisan.

Parků je v Koreji opravdu hodně. Jenom V Soulu můžete navštívit park Bukhansan, odkud je nádherný výhled na celé město. Výstup patří mezi středně náročné, zvládne ho hravě každý, kdo chodí po horách. Kromě zmíněného parku Bunkhansan se můžete projít i do parku Hangang, kde je nádherná tryskající fontána. V Yeouido Hangang můžete posvačit nebo lépe řečeno posnídat, protože za pěkného počasí bývá park přeplněný turisty i místními. V okolí věže N Tower v Soulu leží park stejného názvu – Namsan. Za pěkného počasí se můžete kochat výhledy na město Soul. 

Korejci velmi dbají o úpravu a čistotu. Do některých parků je vstup volný, jinde se platí.  V parcích se dá i přenocovat, ať už v některém z přilehlých hotelů, nebo dokonce chrámů (například v chrámu Gayasan v jižní provincii Gyeongsang). Mezi ty největší patří Národní park Jirisan na jihozápadě ostrova. V parku se můžete volně pohybovat, ale pěší turistika je zakázána od západu slunce až do 2 hodin před východem slunce.

Hallim park na ostrově  Čedžu

Rozlehlý park, který si užijete snad za každého počasí. Je to v podstatě taková botanická zahrada. Kromě palem, které jsou vysázeny podél silnice, subtropických rostlin, bonsají nebo vodopádů, se můžete těšit na jeskyně Hyeopjaegul a Ssangyonggul.

Ostrov Gwanmaedo

Ostrov Gwanmaedo, dříve Bolmae, je součástí národního parku Dadohae. Kromě krásných pláží tu najdete skalnaté útesy nebo borovicové lesy. Na ostrově jsou obchody, restaurace, nemocnice, půjčovny kol apod. Snadno se sem dostanete trajektem.

Ostrov Ganghwado

Ostrov leží na západním pobřeží Korey, technicky je součástí Incheonu. Kromě přírody a historie můžete obdivovat i  Ganghwa island café a bádat, jak je možné, že ještě vůbec tyto 2 domy stojí proti sobě.

Jeskyně

Mezi další turistické atrakce v zemi patří jeskyně. Jen na ostrově Čedzu můžete kromě jeskyní Hyeopjaegul a Ssangyonggul navštívit ještě Majanggul, což je lávový tunel dlouhý asi 13 km. Mezi další jeskyně patří  Gwangmyeong. Můžete se tu volně procházet v jeskynním systému, některé tunely jsou dokonce zajímavě barevně nasvíceny, prohlídka vám zabere zhruba hodinu a za návštěvu zaplatíte asi 6.000 wonů. Mezi přírodnější jeskyně patří Geumganggul, která je vyhloubena ve skále Seoraksan, asi 600 metrů nad mořem. Vystoupat až sem dá docela práci, ale na oplátku budete odměněni kouzelným výhledem do údolí. Kdo má rád krápníkové jeskyně, ocení přírodní vápníkovou jeskyni Baengnyong v provincii Gwangwon. Vstupné do jeskyně činí 15.000 wonů.

Čajové plantáže

Milovníci zeleného čaje ocení pravou čajovou plantáž. Hadong in Gyeongsangnam-do and Boseong in Jeollanam-do jsou dvě největší plantáže v zemi. Zatímco ta první je známá pro svou bohatou historii, ta druhá spíše pro nádherné výhledy. V Boseong navíc můžete ochutnat všelijaké speciality ze zeleného čaje – od zmrzliny po zelené nudle. 

Zimní sporty

Zimní sportovní střediska nepatří mezi vyhlášené, i přesto, že se zde v roce 2018 budou konat zimní olympijské hry. Lyžování si užijete na okraji oblasti Gangwon, stejně jako lední bruslení, které si Korejci užívají. Další možnou variantou je Muju resort v národním parku Deogyusan. Mezi Korejci je toto středisko nejoblíbenější a nejvyhlášenější. V lyžařském středisku Alpensia, na severovýchodě země, najdete 6 sjezdovek pro snowboardisty i lyžaře. Lyžařský areál  Elysian Gangchon v severní části vás možná zaujme pohledem na panoramata okolních hor. Středisko je otevřené nepřetržitě.  Můžete si vybrat, zda si koupíte lyžařský pas na 4, 6 nebo 8 hodin. (Za 4 hodiny zaplatíte 54.000 wonů, za 6hodinový 64.000 wonů a za 8 hodinový 74.000 wonů). Pokud by vám to bylo málo, tak můžete lyžovat ještě v noci. Buď od 19:00 do 24:00 (60.000 wonů), od 22:00 do 4:00 (50.000 wonů), nebo dokonce od 24:00 do 4:00 (40.000 wonů). 

Pro děti

Děti se v Jižní Koreji nudit nebudou a ani jejich rodiče ne. Pokud vaše ratolesti milují zábavní parky, tak si jistě přijdou na své ve vyhlášeném zábavním parku Lotteworld, což je taková směs Disnyelandu a Matějské a můžete tu s dětmi řádit až do 22 hodin. Snadno se sem dostanete i veřejnou dopravou. Občas mají slevy na vstupné: (http://funtastickorea.com/p/lotte-world-ticket-discount).  To ale zdaleka není všechno. Korea nabízí například i muzeum plyšových medvídků (více na: http://en.teseum.net/). Jestli máte doma malého vědce, zamiřte s ním do muzea sov. Více na: http://www.owlmuseum.co.kr/main1.html nebo do interaktivního dětského muzea, které je součástí toho národního. Tady si děti mohou vše osahat a vyzkoušet. Prostě taková pravá škola hrou v praxi.  Více informací: (http://english.visitkorea.or.kr/enu/ATR/SI_EN_3_1_1_1.jsp?cid=1215579)

Sobě i dětem uděláte radost, když zajdete do akvária, konkrétně do Hwajinpo Aquarium (화진포 해양박물관) na severu ostrova. Kromě různých druhů měkkýšů a ryb zažijete 3D film nebo se projdete pod 300 tuny vody v podvodním tunelu. Dospělí za tuto atrakci zaplatí 5.000 wonů.

Kromě již zmíněných atrakcí můžete vzít děti do některého z parků, případně do jeskyně
Manjanggul na ostrově Čedzu (Jeju island). 

Pro romantiky

Pokud jste romantici tělem i duší, rozhodně navštivte Koreu na jaře, kdy rozkvétají třešně a užijete si procházky a festivaly. Korea nabízí mnoho parků. Procházet se můžete na ostrově Čedzu nebo podél potoka  Yeojwacheon v jižní části ostrova. Můžete tu vdechovat vůni rozkvetlých třešní a na mostě si udělat selfie. Procházku podél potoka můžete spojit s výletem do parku Jangboksan. Kromě rozkvetlých třešní jsou tady typické mosty, různé umělecké sochy, lavičky na odpočinek nebo různé druhy sportovních strojů. 

Kultura

Jižní Korea má odlišnou historii, ale i kulturu. V celé jižní Koreji najdete muzea od A do Z. Dle svých preferencí můžete zavítat do muzea křišťálu, Samsungu, muzea čaje, lásky, bonsají nebo na výstavu děl Alfonsa Muchy. V královských palácích se konají často různá vystoupení. Za zmínku stojí ještě Soul arts center, kde bývají koncerty nebo balet. 

Zajímavá muzea

63 Art  (63 아트)

Kdo miluje pohled na svět shora, měl by zavítat do 63 Art.  Ocitnete se ve výšce 246 metrů nad mořem a svět vám bude ležet doslova u nohou. Je to místo, které nabízí nevšední kulturní zážitek, muzeum umění a výhled na krásnou scenérii řeky Hangang. Za tento zážitek zaplatíte 13.000 wonů. Pokud jste studenti nebo důchodci, máte slevu.

Muzeum nábytku

I když patříte mezi ty, co návštěvy muzeí nemusí a naskakuje jim husí kůže při představě, že by ho měli navštívit, tak o tom popřemýšlejte. Najdete tu více než 2.000 kusů tradičního korejského nábytku nebo tradičních domů. Prohlídka s průvodcem trvá asi hodinu a zaplatíte za ní 20.000 wonů.  Více na: http://www.kofum.com/.

Chcete si vyzkoušet, jaké to je políbit Spidermana, ocitnout se mezi zuby Marylin, krmit Monu Lisu brčkem nebo zkrátka být součástí uměleckých děl či hvězdou filmového plátna?  Pak se vydejte do jednoho z mnoha muzeí iluzí. Ať už navštívíte Trickey Muzeum, Alive Museum Insadong nebo 3D Black art museum, užijete si spoustu zábavy nejen během deštivých dnů.

Paláce

Korejské paláce známe z mnoho asijských filmů, je jich v celé zemi skutečně přehršel.

Gyeongbokgung Palác (경복궁)

Palác byl postaven už ve 14. století, často je také známý jako severní palác, a je považován za nejznámější, nejhezčí a největší palác. Hodiny a hodiny se můžete procházet po zahradách a obdivovat asijskou kulturu, kterou známe z filmů. Můžete se převléct i do tradičních korejských obleků a vyzkoušet si to na vlastní kůži.  Nechoďte sem v úterý, kdy je zavřeno. Vstupné stojí asi 3.000 wonů. Více informací na: http://www.royalpalace.go.kr/html/eng/main/main.jsp.

Národní palác (국립고궁박물관) 

Pokud vám návštěva muzeí není cizí a patříte naopak mezi milovníky historie, navštivte Národní palác. Najdete tu mnoho historických předmětů z dob dynastie Čedson (Joseon) a navíc za to nezaplatíte ani korunu.  

Changdeokgung Palác a Huwon (창덕궁과 후원) 

Palác Changdeokgung  byl nejdůležitějším místem pro mnoho králů dynastie Čedson. Je to místo známé nejen jako poslední odpočinek králů, ale i pro ohromné stromy staré přes 300 let. Nyní spadá do dědictví UNESCA a je jednou z nejtradičnějších historických památek.  Za návštěvu zaplatíte 3.000 wonů a více informací si můžete projít zde: http://eng.cdg.go.kr/main/main.htm. 

Chrámy

V zemi najdete kromě velkého množství paláců také buddhistické chrámy. Do některých zaplatíte vstupné, jiné jsou zcela zdarma. Přímo v Soulu je chrám Bongeunsa. Každý rok v září se zde koná buddhistický obřad zvaný Jeongdadaebulsa. Dalším, který můžete navštívit přímo v hlavním městě, je chrám Myogaksa. V některých buddhistických chrámech můžete přenocovat a zúčastnit se očistného programu, který zahrnuje časné ranní vstávání, procházky a meditace. Kromě již zmíněných, můžete využít pro tyto účely některé další po celé zemi. Jeden z takových, který to poskytuje, je například chrám Haeinsa v horách Gayasan. Můžete si vybrat, zda tu chcete strávit celý víkend (program na 2 dny, přespání 1 noc), což stojí 50.000 wonů, nebo během týdne, kdy je program zaměřen spíše na relaxaci.  Mezi další chrámy, kde poskytují nocleh a nahlédnutí do korejské kultury a buddhismu, je chrám  Geumsansa, v severní provincii Jeolla. Můžete si tu dát šálek čaje s mnichy nebo si vzít lekci Seon (korejského zenu).

Vesnice Bukchon Hanok  (북촌한옥마을)

Vesnice přímo v Soulu, kde je přes stovky typických domů, nazývané hanok. Jméno Bukchon v překladu znamená severní vesnice. Můžete se hodiny a hodiny procházet mezi domy a lépe poznat a porozumět korejské kultuře. V dnešní době je tu kromě jiného také velké množství restaurací, čajoven  a možností ubytování. 

Kulturní vesnice  Busan Gamcheon  (부산 감천문화마을) 

Pokud jste milovníky moderního, netradičního umění a obdivujete například dům od architekta Hundertwassera ve Vídni, zamiřte sem. Domy jsou vystavěny terasovitě a hrají různými barvami. Při procházce můžete potkat panenku Barbie, připevněnou na domě, nebo malé, barevné sochy ptáků s lidskými hlavami.

Historické vesnice Andong Hahoe a Gyeongju Yangdong

Obě vesnice byly založeny mezi 14. a 15. stoletím v místě Gyeongsangbuk-do. Jsou dobře zachovalé a jsou dobrým příkladem takzvaných klanových vesnic. Jasně ukazují, jak se žilo za dynastie Čedson (Joseon ).

Chystáš se do Jižní Koreje?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 08. 03. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.