Cestování Covid-19

Hranice jsou sice otevřené, ale všichni cizinci automaticky míří do povinné 14-denní karantény. Aktuální informace přehledně na webu korejského centra pro nemoci nebo na webu českého MZV.

Korejský won

Platí se korejskými wony, které zahrnují jak papírové bankovky, tak mince. Won se dělí na čchony, které se v praxi téměř nepoužívají. Platí se mincemi a bankovkami, kdy mince mají hodnotu 10, 50, 100 a 500. Papírové bankovky poté existují v hodnotách 1.000, 5.000, 10.000 a 50.000. Kur korejského wonů vůči koruně rychle přepočítáme jako 100 wonů = 2 Kč.

Směnárny, platby kartou

Většina obchodů a hotelů přijímá běžné platební karty (Visa, MasterCard, American Express). Směnárny mají ve všední dny otevřeno od 9 do 16 hod. Bankomaty zpravidla nebývají otevřeny 24 hodin jako u nás, ale mají „svou vlastní“ provozní dobu, která je vždy uvedena u bankomatu.

Kolik co stojí

Jižní Korea je zemí, kde je o něco málo dráž než u nás. Průměrné ceny jsou pak následující:

  • 1 l vody v láhvi – 1.000 KRW
  • Jídlo v běžné restauraci – 5.000 KRW
  • Menu v McDonald's – 6.500 KRW
  • 0,5 l piva – 2000 KRW
  • Lístek na městskou dopravu – 1.300 KRW
  • 1 l benzinu – 1500 KRW
  • Chléb – 1600 KRW

Spropitné a smlouvání

Dávat spropitné není běžné. Většina větších hotelů si k účtu přidává 10 % jako poplatek za servis. Taxikáři ocení, pokud jim necháte drobné“(korejsky „jandon gajiseyo“), ale není to povinností. Je zdvořilé zanechat malý peněžitý dar při návštěvě kostela nebo svatyně, i přesto, že je vstup zadarmo.

Na čem ušetřit

Jednoduché pravidlo, které platí všude: bydlete u místních, to znamená využívejte naplno coachsurfing nebo Airbnb, jezte na ulici nebo v supermarketech a jezděte místní dopravou. Nakupovat můžete v místních hypermarketech, jako je E-mart (이마트) nebo Home plus (홈플러스) a uvařit si místní jídlo sami za dostupnou cenu.

V nejlevnějších hostelech (např. Kimche Hongdae Gusethouse) se ubytujete i za 13.000 KRW. Za Airbnb zaplatíte zhruba 20.000 KRW.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 5 měs
Navrhni úpravu