Jižní Korea
Jižní Korea

Počasí v Jižní Koreji a kdy sem jet

Počasí v Jižní Koreji

Podnebí Jižní Koreje je velmi specifické a dá se jen těžko přirovnat k jiným světovým oblastem. Oficiálně Korea leží v mírném pásmu se střídáním čtyř ročních období.

Léta se však často podobají spíš tropům a naopak zimy umí být mnohem chladnější než třeba v evropských zemích mírného pásu, a to i přes fakt, že Korea leží jižněji.

I když je Korea poloostrov, klima je spíš kontinentální, protože největší vliv má pohyb vzduchu ze západu, tedy z obrovské asijské pevniny. Vlhké monzunové období, ve kterém převáží oceánský vliv, nastává v létě a brzy na podzim.

Vyhledat letenku do Soulu v hlavní sezoně

Rozdíly v teplotách i počasí mezi létem a zimou jsou velké. Průměrná lednová teplota v Soulu se pohybuje od -12 °C do +1 °C, zatímco v červenci od 24 °C po 30 °C. Zima a jaro je také výrazně sušší období než léto.

Podnebí v rámci jednotlivých korejských regionů se příliš neliší. Obecně je více deštivé východní pobřeží a sever v okolí Soulu. Tepleji je pak na jižním pobřeží, ale rozdíl oproti severu je maximálně 5-6 stupňů. O dalších pár stupňů navíc panuje na oblíbeném dovolenkovém ostrově Jeju, který je zároveň nejjižnější výspou Korejské republiky.

Kdy v Koreji nejvíce prší?

Vlhké a velmi dusné období dešťů se kryje s létem, které připomíná spíš tropy než mírný podnebný pás. Nejdeštivější měsíce jsou červenec a srpen, kdy se objevují silné bouřky. V průměru každý 2. den, ale není výjimečné, že zabouří i vícekrát za den.

Hrozí v Koreji tajfuny?

Korea leží ve východní Asii na okraji pásma tajfunů. Riziko není tak silné jako v Japonsku, na Filipínách nebo ve východní Číně, ale stále existuje.

V průměru tajfun zavítá do Jižní Koreji 1-2x za rok. Přináší s sebou přívalové deště, které mohou trvat i 3 dny v kuse a silný vítr. Obvykle se objeví na jižním pobřeží nebo ostrově Jeju v srpnu nebo první polovině září.

Kdy rozkvétají třešně?

Oblíbené období kvetoucích třešní, kterými je Korea doslova poseta, se datuje na přelom března a dubna.

Tabulka teplot během roku

Soul - Severní polovina země + západní pobřeží

Měsíc
Počasí
Vzduch
Voda
leden
sníh
-2 °C
4 °C
únor
sníh
3 °C
3 °C
březen
polojasno
11 °C
5 °C
duben
polojasno
18 °C
8 °C
květen
polojasno
24 °C
14 °C
červen
polojasno
28 °C
19 °C
červenec
déšť
29 °C
23 °C
srpen
déšť
29 °C
25 °C
září
přeháňky
26 °C
23 °C
říjen
polojasno
20 °C
19 °C
listopad
polojasno
10 °C
14 °C
prosinec
sníh
2 °C
8 °C

Pusan - Jižní polovina Koreje

Měsíc
Počasí
Vzduch
Voda
leden
polojasno
3 °C
14 °C
únor
jasno
8 °C
13 °C
březen
polojasno
13 °C
13 °C
duben
polojasno
18 °C
14 °C
květen
přeháňky
22 °C
16 °C
červen
přeháňky
25 °C
20 °C
červenec
přeháňky
27 °C
24 °C
srpen
přeháňky
30 °C
27 °C
září
přeháňky
26 °C
24 °C
říjen
jasno
22 °C
22 °C
listopad
jasno
16 °C
19 °C
prosinec
jasno
6 °C
16 °C

Jeju - Teploty na ostrově Jeju

Měsíc
Počasí
Vzduch
Voda
leden
polojasno
8 °C
15 °C
únor
polojasno
10 °C
13 °C
březen
polojasno
13 °C
13 °C
duben
polojasno
18 °C
14 °C
květen
polojasno
22 °C
16 °C
červen
přeháňky
25 °C
20 °C
červenec
přeháňky
29 °C
25 °C
srpen
přeháňky
30 °C
27 °C
září
přeháňky
26 °C
25 °C
říjen
polojasno
22 °C
22 °C
listopad
polojasno
16 °C
19 °C
prosinec
polojasno
11 °C
17 °C

Kdy jet do Jižní Koreje

Do Jižní Koreji můžete vyrazit prakticky kdykoliv. Všechna roční období mají něco do sebe. Přesto však existují výhodnější a méně dobré měsíce k cestování.

Březen a duben se považují za jednu z hlavních cestovatelských sezon. Právě na přelomu těchto měsíců rozkvétají třešně, jeden z nejoblíbenějších stromů Korejců. Třešně jsou vysazené prakticky všude a v brzkém jaře vytvářejí nádherně růžové městské i venkovské scenerie.

Nejlevnější hotely v Jižní Koreji

Říjen a listopad jsou druhou hlavní sezonou, kdy panuje velmi stálé počasí. Období dešťů už odešlo, ale mrazivá zima je ještě daleko. Hlavní devizou podzimních měsíců jsou však nádherně zbarvené stromy. Korea je velmi lesnatá země a i města jsou plná velkých parků, takže na pestrobarevné odstíny podzimního listí narazíte doslova všude.

Léto je hlavní plážovou sezonou, kdy davy Korejců i zahraničních turistů míří zejména na jihovýchodní pobřeží v okolí Pusanu, východní pás letovisek od města Gangneung po Sokcho a samozřejmě ostrov Jeju.

Zima je vhodné období pro lyžování a městskou turistiku. Počasí je sice mrazivé, ale překvapivě hodně slunečné.

Počasí a teploty během roku

Takto vypadá konkrétně počasí v Jižní Koreji v jednotlivých měsících během roku.

Počasí v lednu

Leden je nejchladnější měsíc v roce. Mrznout v tuto dobu může napříč celou Koreou s výjimkou ostrova Jeju. Průměrné teploty na severu země okolo Soulu se pohybují mezi -6 a 0 °C, ale můžou klidně klesnout i pod -12 °C. 

Jih kolem Pusanu a Mokpo je o trošku teplejší, kdy se průměrné teploty pohybují kolem 2 °C, ale ani tady mráz pod -4 °C není zase tak výjimečným jevem. Na Jeju pak teploty stoupají k průměrným 7 °C.

Srážky jsou prakticky v celé zemi spíš sněhové, jen v pásu jižního pobřeží a na Jeju většinou prší, byť i tam může sněžit. Leden je překvapivě docela slunečný měsíc se stálým počasím. Sníh padá hlavně ve formě přeháněk. Výjimkou je ostrov Jeju, kdy během ledna panuje prakticky neustále zataženo a mlhavo.

Počasí v únoru

Během února v Koreji stále úřaduje zima. Na severu se teploty pohybují mezi -3 °C a 2 °C, na jihu bývá zhruba o 3 stupně tepleji a na ostrově Jeju o 6 až 7 stupňů tepleji. Výjimkou nejsou ani tuhé mrazy pod -10 °C, které se objevují zejména v okolí Soulu, ve vnitrozemí a v horách.

V únoru spadne v průměru více sněhových přeháněk než v lednu, na jihu a na Jeju místo toho prší. Srážky však nejsou časté a objeví se zhruba jednou za 5 dní. S výjimkou ostrova Jeju, kdy je po většinu dní zataženo, panuje po celé zemi převážně slunečné počasí.

Počasí v březnu

Poslední zimní měsíc umí hlavně zpočátku potrápit stále ještě tuhými mrazy s teplotami pod -6 °C, ale ty se vyskytují mnohem méně než v pravých zimních měsících. 

Běžné teploty v severní polovině země stoupají na 7 °C, na jihu a ostrově Jeju dokonce až na 10-13 °C.

Počasí je převážně polojasné. Smíšené přeháňky se objevují na severu zhruba jednou za 6 dní. Jižní, východní pobřeží a ostrov Jeju už jsou bez sněhu a prší tu o trochu častěji než v Soulu a okolí, ale rozhodně ne tak, aby déšť nepříznivě ovlivnil dovolenou. Sprchne maximálně jednou za 4 dny formou kratší přeháňky.

Na konci března začínají kvést třešně a celá Korea se mění v bílo-růžovou zahrádku.

Počasí v dubnu

Duben je jedním z nejlepších měsíců k cestě do Jižní Koreji. Vrcholí kvetení třešní a i ostatní vegetace začíná být svěže zelená a kvetoucí.

Průměrné teploty se napříč celou zemí včetně ostrova Jeju pohybují mezi 16 a 18 °C a občasné přeháňky jsou spíš příjemné než otravné. Většinou odejdou stejně rychle, jako přišly a vzduch je po nich krásně čistý a voňavý.

Počasí v květnu

I květen je stále vhodným měsícem k pohodové návštěvě a cestování po městech i přírodě. Po celé zemi panují příjemné teploty okolo 23 °C, úhrny srážek jsou vyšší než v dubnu, ale prší plus minus po stejný čas, déšť je pouze trochu silnější než brzy na jaře.

Po většinu dne panuje jasné slunečné počasí a díky prodlužujícím se dnům patří květen v celé Koreji k měsícům s nejvíce hodinami slunečního svitu.

Počasí v červnu

Červen je zlomový měsíc, kdy končí suché období a začíná převažovat oceánské klima s vlhkým podnebím. Minimálně první polovina června je ale stále ideální k návštěvě Koreje. Prší jen formou kratších, byť často silnějších, přeháněk zhruba každý 3. den a zbytek času panuje jasné slunečné počasí.

Teploty stoupají na 25 °C, v Soulu a na západním pobřeží můžou vystoupat až na 27 °C. Zvyšuje se i vlhkost vzduchu, což pocitově zvyšuje horko. Obecně nejpříjemnější počasí panuje na východním pobřeží kolem Gangneungu a na jihozápadě kolem Mokpo. Příjemně je i na ostrově Jeju.

Počasí v červenci

V červenci naplno udeří období vlhka a velmi dusného počasí. Teploty stoupají na 27 až 30 °C s tím, že nejtepleji je na severu a ve vnitrozemí, naopak nevyšší vlhkost vzduchu panuje na jihu. Nepříjemné podmínky se tak vyrovnají po celé zemi.

Červenec je také ve většině korejských oblastí nejdeštivější měsíc v roce. Prší každý 2. den, někdy ještě častěji. Nejsou obvyklé stálé celodenní deště, ale spíš prudké bouřky, které střídá polojasné počasí. Bouřky se ale můžou objevit i vícekrát za den.

Z celé Koreji je nejpřívětivější počasí na ostrově Jeju, i zde ale musíte počítat se silnými bouřkami, jsou však méně časté než na pevnině.

Navzdory přeháňkám je však červenec hlavní sezonou pro koupání v moři. V tomto smyslu je nejlepší vyrazit na východní pobřeží do pásu letovisek od Gangneungu po Sokcho, kde je pravděpodobnost bouřek mírně nižší než ve zbytku země.

Počasí v srpnu

Během srpna pokračuje období vlhka v plné parádě. Navíc se přidává riziko tajfunů přicházejících od Japonska a východní Číny.

Srpen je horký a vlhký měsíc s teplotami okolo 28 až 30 °C a velmi dusným počasím. Prší často ve formě silných bouřek, můžou se objevit i krátkodobé přívalové deště. Na druhou stranu mezi přeháňkami většinou panuje slunečné počasí.

Nejvíce srážek spadne v Soulu a okolí, nejméně na ostrově Jeju. Rozdíl ale není ani tak v četnosti srážek, jako spíš v jejich intenzitě.

Riziko tajfunů je v srpnu nejvyšší a v průměru se objeví 1 ročně. V takovém případě zasáhne většinou jižní polovinu země. Projevuje se silným větrem a mimořádnými přívalovými dešti, které můžou trvat i 3 dny v kuse. Korea je však na přírodní katastrofy dobře připravená, skvěle zde funguje systém varování i rychlé odklízení následků.

Počasí v září

Během září doznívá období dešťů a tajfunů. Teploty klesají na 26 °C po celé zemi, z počátku měsíce stále často a velmi silně prší, s postupujícím časem ale srážek ubývá a i jejich intenzita je nižší.

Riziko tajfunů je zvýšené v první polovině září, ke konci už je spíš výjimečné.

Druhá polovina září je tak ideální doba k plážové dovolené s mnohem menší pravděpodobností deště než v letních měsících, a to na pevnině i ostrově Jeju.

Počasí v říjnu

Říjen je po jaru druhou hlavní sezonou pro cestování. Vzduch je sice vlhčí než na jaře, ale prší podobně, tj. jen formou slabších přeháněk, které se v průměru objeví jednou za 4 až 5 dní. 

Teploty vzduchu stoupají se drží na přívětivých 20 stupních. Mírně tepleji je na jihu a ostrově Jeju.

Hlavní devízou cest v říjnu je úchvatně zbarvená krajina podzimním listím. Počasí přímo vybízí k dlouhým výletům do přírody.

Počasí v listopadu

I listopad je skvělý měsíc pro cestování po Koreji. Doznívá pestrobarevný podzim a teploty klesají jen pomalu. Na jihu (Pusan, Mokpo) a ostrově Jeju očekávejte kolem 16 °C, v Soulu už může teplota spadnou i k 11 °C.

Listopad je poměrně suchý měsíc. Prší jen asi každý 6. den, srážky nejsou příliš intenzivní a moc vás tedy neovlivní.

Počasí v prosinci

Prosinec je - pro mnohé možná překvapivě - rovněž vhodný měsíc k cestování. Tedy pokud vám nevadí chladnější počasí. Prosinec je totiž po celé zemi nejsušší měsíc z celého roku, kdy spadne nejméně srážek.

V jižní polovině země jsou slabé přeháňky dešťové, v severní polovině se objevují spíš sněhové.

Jinak panuje po většinu dne jasné nebo polojasné počasí, snad jen s výjimkou ostrova Jeju, kdy jsou časté husté mlhy a zataženo. Nepříjemné typicky zimní počasí se může samozřejmě objevit i na pevnině, ale pravděpodobnost slunečné oblohy je výrazně vyšší.

Průměrné teploty na severu padají k -1°C až 4 °C, na jihu a ostrově Jeju se pohybují mezi 5 °C a 11 °C.

Chystáš se do Jižní Koreje?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 11. 03. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.