Jižní Korea
Jižní Korea

Půjčení auta v Jižní Koreji

Objevte korejský venkov a členité pobřeží plné vyhlídek. Autobusem byste se sice dostali i do malých vesnic, ale venkovské spoje jezdí často jen párkrát za den.

Cestujete-li ve více lidech, půjčení auta se navíc může vyplatit i finančně, protože veřejná doprava je relativně drahá.

Řízení v Jižní Koreji má sice svá specifika, ale silniční síť je velmi kvalitní a přehledná. O záludnostech na jihokorejských silnicích se dočtete v tomto článku.

Rezervace auta v Jižní Koreji

Jak dlouho dopředu rezervovat auto v Jižní Koreji? A jaké autopůjčovny zde působí?

Jižní Korea je trochu specifická země, kde působí relativně málo autopůjčoven. Ze zahraničních firem se setkáte s půjčovnou Avis nebo Hertz, který zde působí prostřednictvím největší korejské autopůjčovny Lotte Rent a Car. Druhá největší místní půjčovna je SK Rent a Car. Všechny zmíněné firmy jsou seriózní a není třeba se bát nekalého jednání.

K rezervaci doporučujeme využít srovnávače, které srovnají ceny všech autopůjčoven dle vámi zadaných kritérií.

Ceny autopůjčoven v Jižní Koreji nejsou tak náchylné na sezony jako v ostatních zemích a obvykle pro nejnižší cenu stačí rezervovat alespoň 2-3 týdny před cestou.

Porovnat ceny - rezervovat auto

Ceny autopůjčoven v Koreji

I kvůli malé konkurenci jsou ceny půjčení auta v Jižní Koreji poměrně vysoké. V průměru za týdenní půjčení zaplatíte kolem 715 000 KRW nehledě na sezonu. Velmi vysoké ceny jsou za půjčení větších SUV aut nebo luxusnějších limuzín.

Ty ale většinou při cestování po Koreji potřebovat nebudete. Nenarazíte tu na špatné rozbité silnice a ani na extrémně dlouhé kopce, které by konvenční auta nezvládaly.

Nižší ceny jsou pak na ostrově Jeju, kde si auto mimo hlavní sezonu půjčíte už od 515 000 KRW na týden. Cestovatelé si většinou auto půjčují na mezinárodních letištích, odkud vede vždy nejsnadnější doprava po dálnicích.

Mezinárodní řidičský průkaz a další doklady

K půjčení auta v Jižní Koreji vám stačí mezinárodní řidičský průkaz (používá se zkratka "IDP"), který je platný pouze v kombinaci s národním řidičským průkazem. Při cestě si tak nezapomeňte přibalit oba průkazy.

Korejské autopůjčovny většinou stále striktně pro rezervaci vyžadují kreditní kartu a s klasickou debetní nepochodíte.

Pojištění si zvolíte dle vlastních preferencí už při rezervaci auta. Detailní obecně platné informace nejen o pojištění přinášíme v článku Jak si půjčit auto v zahraničí.

Korejské autopůjčovny mají v podmínce věk od 21 let a řidičské oprávnění staré minimálně 12 měsíců.

Dopravní předpisy v Jižní Koreji

Pravidla silničního provozu jsou v Koreji podobná jako v ostatních civilizovaných zemí. Místní řidiči nepatří k nejohleduplnějším a pravidla často porušují, zejména pokud jde o rychlost a často také jízdu na červenou.

Základní pravidla a zásady provozu:

 • Jezdí se vpravo (tedy jako v USA či kontinentální Evropě)
 • Maximální rychlost v obci – 60 km/h
 • Maximální rychlost mimo obec – 80 km/h
 • Maximální rychlost na dálnicích – vždy daná značením, pohybuje se mezi 80 a 120 km/h

Překračovat rychlost se nevyplácí, protože dopravní kamery jsou v Koreji doslova na každém rohu. V případě, že přijde pokuta, autopůjčovna si částku automaticky strhne z vámi zadané kreditní karty.

Další pravidla:

 • Povolený obsah alkoholu v krvi – 0,05%
 • Vozidla jedoucí po kruhovém objezdu mají přednost
 • Platí povinnost používat bezpečnostní pásy
 • Za jízdy se nesmí používat mobilní telefon s výjimkou hands-free
 • Odbočení vlevo na křižovatkách se semafory je možné pouze v případě separátního semaforu se šipkou vlevo
 • Odbočení vpravo na červenou je legální, musíte však vozidlo kompletně zastavit a až po té do křižovatky můžete vjet

Nejvyšší postihy hrozí za řízení pod vlivem alkoholu, překročení rychlosti, jízdu na červenou, použití mobilního telefonu za jízdy nebo jízdu v pruhu vyhrazeném pro autobusy.

Chodci mají oficiálně přednost na přechodech, ale jen naprosté minimum řidičů toto pravidlo dodržuje. Faktem ale je, že většina přechodů je kryta semafory.

Dopravní značky

Korejské dopravní značky jsou prakticky identické s těmi evropskými. Směrové značení je vždy doplněno nápisy v angličtině, naopak doplňkové texty u ostatních značek jsou výhradně v korejštině.

Semafory bývají umístěné až za křižovatkou a nikoliv před ní.

Na co si dát pozor?

V Jižní Koreji se na silnicích setkáte s mnohými nešvary, které vás můžou potrápit.

Motorky. Ve velkých městech i na vesnicích jsou všudypřítomné a zásadně nedodržují žádné předpisy. Hlavně v kolonách mějte oči otevřené: motorka se může zjevit zleva, zprava, zkrátka kdekoliv.

Změna jízdních pruhů. I když je při změně z pruhu do pruhu povinnost dávat blinkr, ne všichni toto pravidlo dodržují. Řidiči navíc často mění pruh doslova na poslední chvíli.

Mýto

Všechny dálnice a rychlostní víceproudé silnice jsou zpoplatněné. V Koreji neexistují dálniční známky, ale platí se mýto v mýtných branách, které jsou v pravidelných intervalech umístěné buď přímo na dálnicích nebo na sjezdech či výjezdech.

Ceny mýtného jsou různé. Někde se platí za ujetou vzdálenost, jiné mýtné brány mají pevně danou cenu za průjezd. V případě placení podle vzdálenosti si při vjezdu na dálnici z automatu vyzvednete lístek, který při výjezdu vložíte opět do automatu a zaplatíte danou částku.

Všechny mýtné brány mají speciální rychlé modré pruhy pro placení systémem Hi-Pass bez nutnosti zastavování. Auta z autopůjčoven však tímto systémem obvykle nedisponují, takže se musíte zařadit do pruhu s fyzickým výběrem mýtného. Před příjezdem k mýtné bráně zpomalte a vyhněte se modře vybarveného pruhu s nápisem "Hi-Pass".

Pruhy s možností placení hotovostí nebo kartou jsou označeny nápisem "현금 ".

Platit lze vždy hotovostí i zahraniční platební kartou. Platba kartou je možná automaticky bez nutnosti komunikace s obsluhou, zatímco hotovost obvykle dáváte přímo živé obsluze. Kromě běžných platebních karet lze platit i dopravní kartičkou T-Money, kterou jste si jistě zakoupili na letišti pro cestování MHD.

Obvyklé ceny za průjezd se pohybují mezi 1 800 KRW a 5 000 KRW.

Ceny benzínu a čerpací stanice

Benzín i nafta je v Jižní Koreji obecně levnější než v Evropě, ale draží než v USA. Cena za litr se pohybuje 1 600 KRW.

Čerpacích stanice jsou všudypřítomné, a to jak ve městech, tak na venkově. Naprostá většina pump je samoobslužných a systém funguje podobně jako v USA. Popíšeme si krok po kroku, jak natankovat benzín bez pomoci. Bohužel naprostá většina platebních automatů je pouze v korejštině, ale ani tak není zas tak těžké benzin natakovnat.

 1. Zajeďte ke stojanu tak, jak je běžné všude na světě
 2. Vystupte z auta, přejděte ke stojanu a na dotykové obrazovce klikněte na start = políčko označené nápisem 시작하기
 3. Objeví se žádost o použití antistatické podložky na stojanu ke snížení rizika nahromadění statické elektřiny. Obvykle je někde poblíž obrazovky zelená plocha s obrázkem dlaně, které se dotkněte a následně na obrazovce klikněte na pokračovat = políčko označené 계속하기. Budete-li sledovat ostatní řidiče, 99% z nich tlačítko odklikne aniž by se antistatické plochy dotklo.
 4. Vyberte typ paliva, který chcete načerpat a:
  • ZELENÁ = DIESEL (경유) (na tabulích s cenou bývá označen také modře)
  • ŽLUTÁ (ORANŽOVÁ) = BENZIN (휘발유) (na tabulích s cenou bývá označen také červeně)
 5. Vyberte typ platby. Různé pumpy budou mít pořadí políček jiné, texty v nich jsou však vždy stejné:
  • 현금 = hotovost
  • 신용카드 = platební karta
  • další varianty se týkají věrnostní karet či mobilních kuponů a pro zahraniční návštěvníky není potřeba je rozebírat
 6. Zvolte množství benzinu:
  • v řadách uvidíte několik čísel, což vždy znamená částku v desetitisících wonech (1 = 10 000 KRW, 2 = 20 000 KRW a tak dál), zvolíte-li tuto variantu, čerpadlo se samo zastaví po vyčerpání zvolené částky
  • další políčka jsou pro zadání konkrétní částky jiné než násobky desetitisíců
  • zvolíte-li vyšší částku než se ve skutečnosti vejde do vaší nádrže, rozdíl se vám ihned vrátí, resp. nezapočítá (platíte-li platební kartou)
 7. Vložte kartu do čtečky.
 8. Nyní už můžete vložit pistoli do nádrže a začít tankovat. Opět znovu připomínáme, že:
  • ZELENÁ = DIESEL (경유)
  • ŽLUTÁ (ORANŽOVÁ) = BENZIN (휘발유)
 9. Po natankování už jen stačí vložit pistoli zpět do stojanu a nezapomenout kartu ve čtečce.

Kvalita silnic a provoz

Korejské silnice jsou mimořádně dobře udržované, a to i v odlehlých venkovských oblastech. Dokonce bychom řekli, že kvalit silnic v Jižní Koreji patří k nejvyšším na celém světě.

Provoz ve velkých městech je velmi hustý, ale silnice jsou často mnohaproudé a i když se zaseknete v dopravní zácpě, jen málokdy se stane, že byste stáli dlouhé minuty na jednom místě. Možná pojedete pomalu, ale pojedete.

Chystáš se do Jižní Koreje?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 07. 03. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.