Jižní Korea
Jižní Korea

Víza do Jižní Koreje

Jižní Korea uplatňuje bezvízový styk pro všechny státy Evropské unie, ale třeba i USA, Kanadu, Austrálii, Indii a mnoho dalších zemí po celém světě.

Od 1.9.2021 je však nutné před cestou vyplnit elektronickou cestovní autorizaci K-ETA a zaplatit správní poplatek.

Volný vstup bez K-ETA

Pro podporu cestovního ruchu Jižní Korea pro cesty v období 1.4.2023 – 31.12.2024 upustila od povinnosti vyplňovat elektronickou autorizaci K-ETA.

Po příletu jen vyplníte příletovou kartu a předložíte cestovní pas.

Bezvízový styk s K-ETA

Bez nutnosti vyřízení klasického víza na ambasádách Korejské republiky lze do země cestovat maximálně na 90 dní.

Žádost vyplňujte na oficiálních stránkách k-eta.go.kr, za žádných okolností K-ETA nevyplňujte na webu s jinou adresou. Jedná se o podvodné weby, které z vás vytáhnou mnohem více peněz než ve skutečnost K-ETA stojí.

Elektronickou autorizaci lze vyplnit i přes mobilní aplikaci k-eta (Google Play / App Store).

Jak dlouho před cestou musím K-ETA vyplnit?

Formulář musíte vyplnit alespoň 24 hodin před odletem. To je totiž maximální lhůta, ve kterém vám musí přijít rozhodnutí o schválení či neschválení K-ETA. Pokud jste neměli někdy v minulosti ilegální vstup do Jižní Koreji nebo jste v zemi nespáchali trestný čin, není třeba se obávat, že by K-ETA nebyla schválena.

Většinou přijde informace o schválení do 30 minut na zadaný e-mail.

Doporučujeme e-mail si vytisknout. K-ETA se kontroluje vždy při nástupu do letadla a může nastat situace, že na letišti, ze kterého poletíte, nebude funkční wi-fi (stává se často v Číně nebo třeba Saúdské Arábii). Bez prokázání se schválenou autorizací K-ETA nebudete vpuštěni do letadla.

Jak dlouho K-ETA platí?

Korejská K-ETA platí po dobu 2 let, během nichž můžete do Jižní Koreje podniknout libovolné množství cest.

Kolik stojí K-ETA  a jak se platí?

Cestovní autorizace K-ETA stojí 10 000 KRW a platí se výhradně online platební kartou po dokončení registrace na webu k-eta.go.kr.

Kdo musí vyplňovat K-ETA?

Elektronickou cestovní autorizaci K-ETA musí vyplnit všichni cestovatelé do Jižní Koreji, a to včetně nezletilých dětí. Všichni cestující musí vyplnit a zaplatit vlastní K-ETA.

Výjimku tvoří cestující, kteří letí do Koreji na více než 90 dní a vlastní vízum z velvyslanectví. Ti autorizaci K-ETA vyplňovat nemusí.

Platnost pasu

Jaká musí být platnost pasu pro cestu do Korejské republiky?

Cestovní pas musí být vždy u všech cestujících platný ještě minimálně 6 měsíců po opuštění Koreje (tzn. po dokončení cesty).

Naopak neexistuje lhůta, jak dlouho musí být pas starý před cestou do země. Do Jižní Koreje můžete cestovat klidně se zcela novým pasem.

Víza pro pobyt nad 90 dní

Cestujete-li do Koreje na delší dobu, vždy musíte mít vyřízené standardní vízum z velvyslanectví Korejské republiky.

Kompletní informace k získání klasického víza najdete na oficiálním webu: www.immigration.go.kr

Jak probíhá imigrační pohovor?

Po příletu do Jižní Koreje (případně připlutí lodí) vás čeká standardní pasová kontrola. Ještě v letadle dostanete k vyplnění papírové kartičky, které jsou celní deklarací.

Před pasovou kontrolou jsou na stojanech ještě k dispozici vstupní formuláře, které však nevyplňují držitelé K-ETA. Z letadla tak jdete bez zdržení rovnou na pasovou kontrolu.

Samotný imigrační pohovor zahrnuje odebrání otisku prstu a vyfocení obličeje. Obvykle se u pohraniční kontroly zdržíte maximálně 1-2 minuty. Povolení k bezvízovému styku dostanete formou nálepky do pasu.

Po pasové kontrole se vyzvednete zavazadlo a budete procházet ještě celní kontrolou, která spočívá pouze v tom, že zavazadlo projedete rentgenem. Zároveň zde odevzdáte formulář, který jste dostali v letadle. Pokud jste jej náhodou v letadle nedostali, k dispozici jsou tyto formuláře opět na stojanu před celní kontrolou.

Při odjezdu z Koreje vůbec nemusíte procházet okolo pohraničníka. Stačí zamířit k automatickým bránám, které rozpoznají vás obličej a v rámci vteřin vás pustí dál. Tyto automatické brány jsou dostupné nejen pro občany Koreje, ale i pro všechny cizince.

Další dokumenty

Krom platného pasu a vyplněného formuláře K-ETA (který se kontroluje již při odbavení do letadla) nejsou vyžadovány žádné další dokumenty.

Je vhodné mít vytištěný nebo po ruce v telefonu doklad o zpáteční cestě, ovšem kontroluje se jen zcela výjimečně.

Celní předpisy

Osoby starší 20 let mohou do země bezcelně dovážet:

  • 200 ks cigaret,
  • 50 ks doutníků,
  • 250 g dýmkového tabáku,
  • 1 litr alkoholických nápojů,
  • 2 oz (unce) parfému,
  • dárkové předměty do hodnoty 400 USD.

Finanční obnos v hotovosti nad 10 000 USD je nutné písemně deklarovat po příletu na letiště. Poslouží k tomu formuláře rozdávané v letadle.

Platí přísný zákaz dovážení:

  • narkotik,
  • ovoce,
  • masných výrobků,
  • publikací a videonahrávek směřujících k severokorejskému původu.

Pokud byste chtěli vyvézt památky kulturních hodnot a národních starožitností, je nutná kontrola a schválení od Seoul Metropolitan Government, Art & Antique Assessment Office v Soulu.

Chystáš se do Jižní Koreje?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 28. 09. 2023

9 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.