Noční Soul

Počasí v Soulu a kdy sem jet

Počasí v Soulu

Korejský poloostrov má dost specifické klima a Soul, obklopený horami, zvlášť. Město leží v mírném podnebném pásmu a je ovlivňováno vlhkým kontinentálním klimatem. I blízkost moře však má významný vliv na počasí.

Soul se těší ze čtyř ročních období: jaro, léto, podzim a zima. Rozdíly mezi teplotami však umí být extrémní od -12 °C v zimě po +32 °C v létě. Stejně tak vlhkost vzduchu v létě je velmi vysoká, zatímco zimní vzduch bývá dost suchý.

Teploty během roku

Jaké je počasí v Soulu v jednotlivých měsících roku? Čtěte dál...

Počasí v lednu

Leden je nejchladnější měsíc v Soulu a počasí je silně ovlivňováno sibiřským klimatem. Vzduch je suchý, často fouká studený severozápadní vítr, ale zároveň také často svítí sluníčko a je celkově hezké počasí.

Potrápit můžou teploty, které se pohybují na průměru kolem -5 °C, ale nezřídka klesají i pod -12 °C. Sněhové přeháňky se objeví zhruba jednou za 4 až 5 dní, ale jen málokdy sníh napáchá větší nepříjemnosti. V Soulu jde spíš o poprašek, maximálně o několikacentimetrový nános.

Počasí v únoru

Během února se teploty zvedají jen mírně a stále můžou klesnout i pod -10 °C. Standard je však teplota mezi 0 a 6 °C a časté polojasné nebo dokonce zcela jasné počasí.

Sníh se objeví zhruba jednou za týden, ale v ulicích Soulu obvykle moc dlouho nevydrží. Některé trasy v pohoří Bukhansan však zůstávají nepřístupné.

Počasí v březnu

V březnu pomalu odchází zima, ale teplé oblečení je pořád nutností. Průměrné teploty stoupají na 11 °C, ale zejména na počátku měsíce ještě často mrzne a občas sněží.

Na konci března začínají kvést třešně, jedna z hlavních atrakcí při cestách do Koreje.

Prší jen málo a většinu měsíce panuje polojasná obloha.

Počasí v dubnu

Duben je jednou z hlavních cestovatelských sezon v Soulu, zejména kvůli rozkvetlým třešním i jiným stromům, které vytvářejí nádherné scenerie.

Teploty se pohybují okolo příjemných 18 °C, vzduch je relativně suchý a obloha většinově polojasná. Sprchne zhruba 8 dní v měsíci, ale déšť padá spíš ve formě krátkých a ne příliš silných přeháněk.

Počasí v květnu

Květen rovněž patří k dobrým návštěvním měsícům. Teploty jsou příjemné okolo 23 °C, zvyšuje se sice vlhkost vzduchu, ale ještě nedosahuje nepříjemné míry.

Prší relativně často (v průměru 9 dní v měsíci), ale většinou jen formou rychlých přeháněk. Občas však může být obloha zatažená i několik dní v kuse, klidně bez deště.

Počasí v červnu

První polovina června je ještě podobná květnu a počasí je relativně příjemné s občasnými přeháňkami a teplotami sahajícími k 25 °C.

Od druhé poloviny června se ale začíná počasí kazit: přichází období monzunových dešťů. Rapidně se zvyšuje vlhkost vzduchu a průměrné teploty se pohybují kolem 28 °C. Déšť se zjeví v průměru 10 dní v měsíci.

Počasí v červenci

Červenec je nejdeštivější měsíc v Soulu a jeden z nejméně vhodných pro návštěvu. Teploty se pohybují na průměrných 29 °C a panuje vysoká vlhkost, což je velmi nepříjemná kombinace pro pobyt venku.

Často je zcela zatažená obloha a bouřky, které se objeví zhruba každý druhý den v odpoledních nebo večerních hodinách, umí být velmi silné a trvat klidně i 2 až 3 hodiny.

Počasí v srpnu

Ani během srpna si cestu do Soulu neplánujte. Srpen je nejteplejší měsíc s teplotami kolem 30 °C a vysokou vlhkostí vzduchu. Pobyt venku je extrémně nepříjemný, čemuž nepomáhají ani časté a velmi silné bouřky.

Počasí v září

V září doznívá deštivá sezóna a léto. Vlhkost vzduchu je stále velmi vysoká a ani teploty neklesají pod 26 °C.

Prší méně než v červenci nebo srpnu, ale silná bouřka se pořád objeví zhruba 9 dní v měsíci. Často panuje zatažená obloha, ale sluníčko přeci jen svítí častěji než o letních prázdninách.

Počasí v říjnu

Během října odchází letní sezona s tropickým prouděním a hlavní slovo opět má chladnější a výrazně sušší vzduch vanoucí z asijské pevniny.

Teploty se dostávají na příjemné hodnoty kolem 20 °C, prší nejméně z celého roku (v průměru 5 dní v měsíci), a to ještě jen formou kratších přeháněk.

Konec října je nejbarevnější měsíc v roce, kdy nastupuje podzim v plné parádě. Četné lesy a parky v Soulu se barví do sytě červených, jasně žlutých i temně hnědých barev a procházky po městě dostávají nepopsatelné kouzlo.

Počasí v listopadu

Listopad je rovněž skvělý měsíc k návštěvě. Minimálně v první půlce měsíce je příroda ještě krásně barevná a teploty se pohybují mezi 11 a 13 °C. Pod 10 stupňů pak klesají koncem měsíce.

Vzduch je suchý, prší jen formou přeháněk a většinou panuje jasná nebo polojasná obloha.

Počasí v prosinci

Prosinec je první zimní měsíc, ale návštěvy se nebojte. Teploty nebývají tak drastické jako v lednu a většinou se pohybují v rozmezí -5 °C až +5 °C. Extrémy pod -10 °C se však objevit můžou.

Sníh se objeví zhruba každý 4. až 5. den a nijak zvlášť pobyt venku neovlivní.

Tabulka teplot během roku

Soul - Počasí a teploty během roku

Měsíc
Počasí
Vzduch
leden
sníh
-2 °C
únor
sníh
3 °C
březen
polojasno
11 °C
duben
polojasno
18 °C
květen
polojasno
24 °C
červen
polojasno
28 °C
červenec
přeháňky
29 °C
srpen
přeháňky
29 °C
září
přeháňky
26 °C
říjen
polojasno
20 °C
listopad
polojasno
10 °C
prosinec
sníh
2 °C

Kdy jet do Soulu

I když Soul leží v mírném pásmu a dalo by se tak očekávat, že léto zde bude hlavní sezoně, je tomu přesně naopak. Léto (polovina června až konec září) je nejméně vhodné období pro návštěvu Soulu.

Během léta panují tropické podmínky: vysoká vlhkost, vysoká teplota, prudké bouřky a často zamračená obloha.

Rozhodně nejvhodnější období je konec března až konec dubna, kdy je Soul a jeho okolí rozkvetlé třešňovými stromy, panuje polojasno a teploty se pohybují v příjemných intencích mezi 15 a 22 °C.

Druhou hlavní sezonou je říjen a listopad, kdy rovněž panuje hezké a nejméně deštivé počasí. Příroda je pestrobarevná podzimním listím a teploty příjemné kolem 12 až 20 °C.

Pokud vám nevadí mráz, vycestujte i v zimě, kdy panuje překvapivě slunečné počasí s kouzelným sněhovým popraškem.

Chystáš se do Soulu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 27. 12. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.