Noční Soul

Doprava v Soulu

Soul je obrovské město, ke kterému se nabalují další a tvoří tak jednu aglomeraci s 25 miliony obyvateli. I proto je doprava v Soulu tématem, které bude řešit každý návštěvník města, a to i u krátkodobých výletů na pár hodin při přestupu na letišti Incheon.

10 nejlepších hotelů v Soulu

Jak se nejlépe po Soulu dopravovat? Kolik stojí jízdenky na metro či autobusy a kde je koupit? Čtěte v této kapitole.

Jízdenky, T-money Card a Mpass

Pro celý systém MHD v Soulu, ale i dalších městech, jsou vytvořeny speciální dopravní karty Tmoney a Cashbee.

Kartička Tmoney (někdy psaná jako T-money) byla původně vytvořena pro Soul, zatímco Cashbee pro druhé největší město Pusan. Postupem času se ale platnost obou karet rozšířila prakticky pro všechny systémy MHD v Koreji.

Na kartu Tmoney zakoupenou v Soulu tak můžete cestovat a dobíjet si ji v kterémkoliv korejském městě, stejně tak na kartu Cashbee zakoupenou v Pusanu můžete klidně cestovat po Soulu.

Za jízdenky v metru i autobusech lze platit těmito způsoby:

  • Dopravní kartou (T-money nebo Cashbee)
  • Mpass kartou
  • Hotovostí
  • Discover Seoul Pass
  • Patební kartou (momentálně tato možnost existuje pouze pro karty vydané v Koreji)

T-money Card

Nejčastější a ve většině případů i nejvýhodnější formou placení jízdenek je dopravní karta T-money. Pokud do Soulu přicestujete z Pusanu či jihu Koreje, lze za naprosto shodných podmínek využít i tamní kartu Cashbee.

Oficiální onformace o Korea Tour Card: koreatourcard.kr

Kde koupit Tmoney Card a kolik stojí?

Samotná T-money Card stojí 4 000 KRW. Na letišti Incheon využijte automat s názvem "Korea Tour Card". Tato cena je nevratná a neobsahuje žádné jízdné. To si musíte dobít v separátním automatu a následně pak v kterémkoliv automatu ve všech stanicích metra po celé Koreji, dále pak například ve všech mini-prodejnách potravin po celé zemi (7-Eleven, emart24).

T-money, resp. Korea Tour Card není jen dopravní kartička, ale poskytuje i slevy v mnoha obchodech po celé zemi, viz seznam benefitů.

Dobíjení i koupě T-money Card v automatu je možné pouze v hotovosti, ovšem v prodejnách 7-Eleven nebo emart24 a u dalších prodejců je za dobití zaplatit klidně platební kartou.

Jak funguje Tmoney Card?

Po zakoupení karty si musíte v automatu dobít kredit, který lze používat pro cestování. Jeho výše je čistě na vás, kredit pak na kterémkoliv z výše uvedených míst můžete libovolně dobíjet. Budete-li cestovat pouze po Soulu, mělo by stačit kolem 5 000 až 8 000 KRW denně. V den cesty z/na letiště však zaplatíte víc, protože jen samotná cesta zastávkovým metrem AREX stojí 4 750 KRW.

Dál už budete kartičku jen přikládat k turniketům ve stanicích metra (při vstupu i výstupu) nebo čtečkám v autobusem (při nástupu i výstupu).

Zejména při cestě autobusem je důležité nezapomínat přiložit kartu ke čtečce i při výstupu. Jedině tak se spočítá správná cena jízdenky. 

Přestupujete-li mezi metrem a autobusy, další jízda se počítá s výraznou slevou. Přestup znamenají jízdy v rozmezí kratším než 15 minut.

Kolik stojí jízdné s T-money?

Jízdné při použití T-money je vždy levnější než pokud byste platili hotovostí, a to o 100 až 200 wonů. 

Jedna cesta metrem po centru Soulu vyjde s Tmoney na 1 250 KRW, čím dále pojedete, tím více zaplatíte (max. kolem 3 500 KRW, na letiště Incheon pak 4 750 KRW).

Cesta autobusem MHD pak podle typu autobusu od 900 KRW po 1 200 KRW.

Kde platí T-money?

Ve zkratce lze říct, že s Tmoney (resp. Cashbee) Card zaplatíte ve všech dopravních prostředích v celé Koreji. Výjimku tvoří dálkové autobusy a rychlovlaky, kde T-money neplatí. Kartičku také nelze použít na expresní vlak z/na letiště Incehon, ale na zastávkové metro AREX už ano.

Mpass

Tato karta plní funkci celodenních a vícedenních jízdenek bez toho, abyste museli počítat skutečně projeté jízdné. Umožňuje maximálně 20 jízd denně, což jako běžný turista prakticky nemáte šanci vyčerpat.

Karta platí pouze v kalendářní dny od prvního užití. Pokud tedy Mpass použijete například ve 12:30, platí pouze do půlnoci kalendářního dne a nikoliv až do 12:30 následujícího dne.

  • 1 den – 15 000 KRW (5 000 záloha + 10 000 kredit pro dopravu)
  • 2 dny – 23 000 KRW (5 000 záloha + 18 000 kredit pro dopravu)
  • 3 dny – 30 500 KRW (5 000 záloha + 25 500 kredit pro dopravu)
  • 5 dní – 47 500 KRW (5 000 záloha + 42 500 kredit pro dopravu)

Cena obsahuje i zálohu 5 000 wonů. Při vrácení karty dostanete zpět 4 500 KRW. Mpass můžete zakoupit i platební kartou.

Kartu Mpass můžete zakoupit pouze na 4 místech v Soulu:

  • letiště Incheon – terminál 1 (7:00-22:00): Airport Information Desk v příletové hale (veřejná část) u východu číslo 5 a u východu číslo 10
  • hlavní nádraží Seoul Station (9:00-18:00 pouze ve všední dny): v prodejně Tmoney Town u východu číslo 10
  • Tourist Information Center Myeongdong, viza mapa (9:00-20:00)

Mpass lze používat po celé síti soulského metra, na zastávkový letištní vlak AREX (tedy i v úsecích daleko mimo hranice samotného Soulu) a v modrých/zelených/žlutých (ne dvoupatrových turistických) autobusech. Neplatí v červených/bílo-červených expresních autobusech a na expressní vlak z/na letiště. Mpass využijete pouze v Soulu.

Oficiální informace o Mpass: www.t-money.co.kr

Jednotlivé jízdenky v hotovosti

U všech typů dopravy si můžete samozřejmě kupovat i jednotlivé jízdenky. Vždy lze však platit pouze v hotovosti a při cestě autobusem dokonce jen v přesné částce, což je výrazná nevýhoda.

Ceny jízdenek jsou jen o 100 KRW dražší než při použití Tmoney kartičky, takže finančně se nejspíš všem vyplatí jezdit za jednotlivé jízdenky. Vzhledem k tomu, že Tmoney Card stojí 4 000 wonů, museli byste podniknout více než 40 jízd, aby se vám cenově vyplatila.

Discover Seoul Pass

Poslední možností je koupě městské turistické karty Seoul Disover Pass. Ať počítáme jak počítáme, její pořízení se však vyplatí jen málokomu.

Kromě dopravy můžete sice využít i vstupy zdarma do hlavních soulských pamětihodností, ale i tak byste museli navštívit minimálně 7 památek během jednoho dne a neustále se mezi nimi přepravovat metrem či autobusy.

Jednodenní karta vyjde na 50 000 KRW...

Oficiální informace: discoverseoulpass.com

Co se vyplatí nejvíc?

Možností je mnoho a nejednoho z vás jistě může zmást, co je vlastně nejvýhodnější varianta. Bohužel dopředu nikdy nelze s jistotou říct, která z variant se vám vyplatí, protože vše závisí na tom, kolik celkem cest dopravou během vašeho pobytu podniknete. A to lze odhadnout jen velice těžko.

Připravili jsme 3 základní modelové varianty cestovatele:

1. Koreu navštívím na více než 3 dny a plánuji vyrazit i mimo Soul

Podle nás jednoznačně nejlepší varianta koupě Tmoney (resp. Korea Tour) Card. Díky pořizovací ceně 4 000 KRW se cenově oproti jednotlivým jízdenkám sice asi nevyplatí, ale jedná se rozhodně o nejpohodlnější variantu.

S T-money Card se nemusíte při každé cestě hrabat v drobných, u cest autobusem nemusíte počítat přesnou částku v hotovosti a při výletech do jiných měst nemusíte řešit, kde a jak koupíte místní jízdenky. T-money platí všude a její dobíjení je rovněž možné doslova na každém rohu...

2. Veřejnou dopravu plánuji využívat minimálně

Pokud dopředu víte, že po Soulu pojedete maximálně 3-4x metrem a pak si třeba půjčíte auto a vyrazíte pryč, vyplatí se nejspíš platit vždy jednotlivé jízdenky.

Velkou nevýhodou je nemožnost platit kartou, ale pouze hotovostí.

3. Mám dlouhý přestup na letišti Incheon a Soul navštívím na den

Pokud vám cesta přes Soul vyjde tak, že přiletíte ráno a odlétat budete pozdě večer nebo brzy ráno další den, a plánujete vyrazit na obhlídku města, určitě se vyplatí koupit Mpass. Ten totiž platí i na poměrně drahé letištní metro (All-stop train) a vejdete-li se do jednoho kalendářního dne, určitě se cenově vyplatí oproti T-money i hotovosti...

Metro a vlaky

Celá soulská aglomerace provozuje jednotný systém metra, vlaků či automatických vláčků, který se souhrnně nazývá Seoul Subway. Celý je provázaný, na všech trasách platí stejný tarif, mezi všemi linkami lze libovolně přestupovat a všechno vyhledat na jediném oficiálním webu seoulmetro.co.kr.

Kvůli komplexnosti celého systému jsme pro tuto formu dopravy vytvořili samostatnou kapitolu Metro v Soulu.

Autobusy MHD v Soulu

Systém autobusů je v Soulu velmi kvalitní a autobusem se dostanete doslova do všech koutů města. Autobusy jezdí velmi často, jsou klimatizované a v rámci možností i rychlé. V dlouhých úsecích centra a dálnic mají totiž vyčleněné speciální pruhy.

Autobusy v Soulu mají však jednu (avšak dost zásadní) nevýhodu: jako turista prakticky nemáte šanci zjistit, odkud a kam se konkrétním autobusem dostanete.

Neexistují žádné mapy autobusových linek v Soulu a ani na zastávkách žádnou nenajdete. Na každé zastávce je sice vypsána trasa konkrétní linky, ovšem pouze v korejštině. Anglicky jsou však vy výpisu zastávek znázorněny alespoň stanice metra, přes které daná linka projíždí.

Trasu autobusem si však přeci jen lze naplánovat alespoň dopředu, a to nejlépe přes Google Transit, který většinu autobusových linek v Soulu zná.

Druhy autobusů

V Soulu se setkáte se čtyřmi druhy autobusových linek, v praxi se liší jen cenou jízdného a počtem zastávek:

  • Modré autobusy – většina linek v Soulu, středně dlouhé trasy zastavují na většině stanic po cestě. Jízdné za 1 300 KRW / s T-money Card za 1 200 KRW.
  • Zelené autobusy (4ciferná linka) – linky na kratší vzdálenosti, zastavují ve všech zastávkách. Jízdné za 1 300 KRW / s T-money Card za 1 200 KRW.
  • Zelené autobusy (2ciferná linka) – lokální krátké linky, zastavují ve všech zastávkách. Jízdné za 1 000 KRW / s T-money Card za 900 KRW.
  • Žluté autobusy – okružní linky většinou v rámci centra, zastavují ve všech zastávkách. Jízdné za 1 200 KRW / s T-money Card za 1 100 KRW. Neplést s vyhlídkovými dvoupatrovými žlutými autobusy pro turisty, které nejsou součástí MHD.
  • Červené nebo bílo-červené autobusy – expresní linky na dlouhé vzdálenosti, zastavují jen na hlavních stanicích. Jízdné za 2 400 KRW / s T-money Card za 2 300 KRW.

Jak koupit jízdenku?

Využíváte-li dopravní karty T-money, Cashbee nebo Mpass, stačí při nástupu přiložit kartu ke čtečce. Zobrazí se, kolik se vám za jízdu strhne peněz. Nastupovat do všech autobusů můžete pouze předními dveřmi.

Při výstupu (pouze zadními dveřmi) pak kartu ke čtečce přiložíte znovu. Zobrazí se vám zůstatek kreditu na kartě. Je důležité kartu přikládat i při výstupu, aby se správně spočítalo jízdné.

Plánujete-li platit v hotovosti, vložte peníze v přesné částce do kasičky u řidiče.

Zastávky a intervaly

Všechny zastávky autobusů v Soulu jsou přehledně označené, bohužel jen v korejštině. Jako turista však alespoň vyčtete, které linky přes danou zastávku projíždějí.

Každá zastávka je na znamení. Pokud stojíte na zastávce a čekáte na autobus, musí zastavit tak jako tak, přesto je lepší paží pokynout, že se chystáte nastupovat. Pokud chcete vystupovat, je třeba vždy, když se ohlásí následující zastávka (hlášení jsou i v angličtině), zmáčknout tlačítko "STOP" na madlech u dveří nebo na sloupku mezi okny.

Na většině zastávek jsou instalované elektronické tabule zobrazující za jak dlouho konkrétní linka přijede.

Autobusy v Soulu mají velmi krátké intervaly. Modré a zelené linky jezdí v průměru každých 5-10 minut, žluté a červené pak mezi 10 a 20 minutami.

Taxi v Soulu

Taxíky jsou ve městě velmi oblíbenou a poměrně levnou formou dopravy. Taxi není problém zastavit prakticky v žádné soulské čtvrti, stačí obvykle popojít na jakoukoliv aspoň trochu hlavní ulici a do 10 minut se vám podaří zastavit taxík v odlehlých částech Soulu. V centru pak obvykle nebudete čekat ani minutu.

Všechny taxíky v Soulu používají taxametr a nekalé praktiky jsou zde naprosto výjimečné. Ceny se liší dle typu vozidla, většina je ale tzv. Regular Taxi za základní cenu.

Základní nástupní sazba činí 3 800 KRW a dále se počítá 100 KRW za každých 132 ujetých metrů, resp. 100 KRW za 31 sekund stání. Přesná částka tak dopředu nikdy nejde zcela spočítat.

V Soulu fungují také aplikace Uber či Grab, ale v reálu vám zavolají jen běžné taxi za běžnou cenu.

V taxících můžete platit hotovostí, platební kartou i T-money kartičkou.

Doprava na letiště

Soul má dvě mezinárodní letiště, obě jsou přitom dostupná metrem i mnoha autobusovými linkami. Detailní informace nejen o dopravě, ale i službách v terminálech najdete na samostatných stránkách:

Chystáš se do Soulu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 07. 03. 2024

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.