Noční Soul

Jak se dostat do Soulu

Soul je vnitrozemské město dostupné skvěle letecky a vnitrostátně i rychlovlaky či autobusy. Mezinárodní spojení po zemi do Soulu neexistuje, protože se zbytkem pevniny je Jižní Korea spojena jen skrz Severní Koreu. Hranice mezi oběma státy však už od 50. let 20. století zůstává nepropustná...

Letecky do Soulu

Soul je spojen přímými linkami s celým světem. Létá sem většina velkých aerolinek, navíc v Soulu sídlí i dvě místní společnosti, které patří k největším v Asii: Korean Air a Asiana Airlines.

Levné nízkonákladové spojení vede zejména do oblasti východní Asie (Japonsko, Tchaj-wan, Thajsko, Malajsie) a to především prostřednictvím aerolinek Jeju Air a T'Way Air.

Z Evropy se obvykle nejlevněji dostanete s aerolinkami Turkish Airlines nebo LOT.

V Soulu najdete hned dvě významná letiště, detaily o nich sepisujeme níže (klikněte na název letiště):

 • Incheon (ICN) – jedno z největších letišť v Asii a hlavní mezinárodní brána do Koreje
 • Gimpo (GMP) – menší letiště blíž centru Soulu, létají se odsud zejména vnitrostátní lety a například spojení Soul Gimpo – ostrov Jeju je nejfrekventovanější leteckou trasou na světě s odlety až 12x za hodinu. Vnitrostátní lety doplňuje menší počet mezinárodních spojů hlavně do blízkého okolí

Vnitrostátní lety

Letecky po Koreji se vyplatí cestovat asi jen na ostrov Jeju, kam létají všechny korejské aerolinky - naprostá většina spojů z letiště Gimpo blíž centru. Ceny zpátečních letenek se pohybují kolem 3 500 Kč.

Letecké linky ze Soulu vedou i do Pusanu, UIsanu, Muanu a dalších měst převážně na jihu. Spočítáte-li celkovou dobu cestování včetně cesty na/z letiště, čekání a samotného letu, ve většině případů vyjde rychleji cestovat vlakem.

Pokud cestujete jen s příručním zavazadlem, cesta letadlem však může být 2-3x levnější než vlakem. Jednosměrné letenky ze Soulu do Pusanu či Ulsanu startují už na 600 Kč, hlavně u aerolinky Air Busan.

Vlakem do Soulu

Korea má velmi kvalitní železniční síť rychlovlaků i klasických pomalejších vlaků a Soul funguje jako přirozené centrum, z nějž vyjíždí tratě do všech velkých měst.

Cestování vlakem ze Soulu po Koreji je rozhodně nejefektivnější způsob dopravy. Tratě pro rychlovlaky jsou nové a rovné - projíždět budete přes množství tunelů a mostů. Na druhý konec země do Pusanu (cca 400 km) dojedete za 2,5 hodiny.

Do Soulu zajíždí dva hlavní vlakoví dopravci:

 • Korail – takřka všechny spoje projíždí přes hlavním nádraží Seoul Station (mapa), některé lokální vyjíždějí ze stanice Yongsan (mapa) a určité vlaky mají konečnou až na stanici Haengsin (mapa)
 • SRT – soukromý dopravce provozující rychlovlaky, všechny spoje končí ve stanici Suseo (mapa) na jihu Soulu a i ve vyhledávání na webu je třeba zadávat jako cíl nebo místo odjezdu "Suseo", nikoliv "Seoul"

Jízdenky na vlak zakoupíte přes webové stránky dopravců: letskorail.com nebo ets.srail.kr. Za stejnou cenu však koupíte lístky v automatech na nádražích, kdy s dostupností míst nebývá problém. Jízdenky dopředu se vyplatí kupovat v případě, že potřebujete 100% jet konkrétním spojem nebo na trasách, kde nejezdí tolik vlaků.

Detailní informace o cestování vlakem se dočtete v průvodci po Jižní Koreji.

Autobusem do Soulu

Dálkové autobusy jezdí velmi často ze Soulu do všech koutů Koreje. Vyplatí se samozřejmě zejména tam, kam se neodstanete vlakem, ale i na trasách, kde jezdí vlak, bývají jízdenky na autobus i o třetinu levnější.

Korejské autobusy jsou přitom velmi komfortní a všechny dálkové linky mají uspořádání sedaček 2 - ulička - 1.

Ze Soulu (stejně jako po celé Koreji) můžete využít dva typy autobusů:

 • Expressbus (integrovaný rezervační systém na kobus.co.kr) – jezdí na objednávku ministerstva dopravy na delších trasách mezi největšími městy
 • InterCity Bus (integrovaný rezervační systém na intercitybuse.tmoney.co.kr) – jezdí na objednávku měst na kratších spojích než Expressbus a často do menších měst

V Soulu najdete hned několik autobusových nádraží:

 • Express Bus Terminal - Central City Terminal (mapa) – ústřední stanice pro naprostou většinu Express busů mířící do/ze Soulu
  • stanice metra: Express Bus Terminal (oranžová linka 3, tmavě zelená linka 7, béžová linka 9)
 • Seoul Nambu Jonghap Terminal (mapa) – stanice pro InterCity busy mířící na jih (tedy prakticky do celé země s výjimkou východní provincie Gwangwon-do)
  • stanice metra: Nambu Bus Terminal (oranžová linka 3)
 • Sangbong Terminal (mapa) –  stanice pro InterCity i Express busy mířící na sever od Soulu a do provincie Gwangwon-do, některé Express busy ale odsud jezdí i na jih
  • stanice metra: Mangu (Gyeongui-Jungang Line)
 • Dong Seoul Terminal (mapa) – stanice pro InterCity mířící zejména do menších měst po celé Koreji, ale především na sever a východ od Soulu
  • stanice metra: Gangbyeon (světle zelená linka 3)

Obecně lze říct, že pokud jste turista a cestujete do velkých měst nebo či turisticky zajímavých míst, většinou bude nevýhodnější využít spoje z Express Bus Terminal nebo Nambu Terminal.

Detailní informace o cestování autobusem se dočtete v průvodci po Jižní Koreji.

Chystáš se do Soulu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 05. 01. 2023
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.