Noční Soul

Metro v Soulu

Cestování metrem po Soulu je nejefektivnější způsob dopravy. Metrem se dostanete ke všem turistickým zajímavostem a i když se někdy může stát, že cesta autobusem bude přímější a kratší, doprava metrem je výrazně přehlednější. A navíc netrpí na semaforech, což cestování autobusem nebo taxíkem výrazně prodlužuje.

10 nejlepších hotelů v Soulu

Kolik je v Soulu linek metra? Kolik stojí jízdenky a které druhy lístků se vyplatí? Odpovědi najdete níže.

Linky metra v Soulu

Soulskou aglomeraci brázdí celkem 21 linek metra, příměstské železnice či automatických vláčků.

Oficiálních linek metra přímo v Soulu je sice jen 9 (+ 2 v přilehlém městě Incheon), avšak i všechny ostatní linky kolejové dopravy jsou vzájemně provázané se stejným jízdným i systémem.

Není tak třeba řešit, zda zrovna jedete metrem, vlakem nebo automatickým metrem. Všechno jezdí v rámci jediného systému Seoul Metro.

Mapa metra Soul

Nejlépe se v soulském metru zorientujete, když si mapu prohlédnete a cestu naplánujete předem. Změť linek v centru je na první pohled dost nepřehledná a budete-li plánovat cestu až ve stanici, zbytečně se zdržíte.

Velmi přehledná interaktivní mapa s vyhledáváním trasy a přesné ceny jízdného je dostupná na oficiálním webu: www.seoulmetro.co.kr

Jízdné a typy jízdenek

V soulském metru se platí vždy za ujetou trasu. Existují sice i celodenní nebo vícedenní kartičky, ale ty se popravdě příliš nevyplatí. Detailní přehled jízdenek, které platí i na autobusy a v některých případech dokonce i v jiných korejských městech, popisujeme v kapitole Doprava.

Ceny jízdenek

Základní varianty cen jízdenek si však shrneme i v této kapitole. Jízdné se vypočítává podle vzdálenosti.

  • Základní jízdné – 1 250 KRW s dopravní kartou (T-money/Cashbee), 1 350 KRW za jednorázovou jízdenku
  • Celodenní Mpass – 10 000 KRW (+ 5000 KRW záloha, z níž vám 500 KRW vrátí při odvezdání karty)

Jízdné se vypočítává podle ujeté vzdálenosti a postupně stoupá. Jízdné s dopravní kartou (T-money/Cashbee) je vždy o 100 KRW nižší než při klasické jednorázové jízdence.

Pojedete-li z jednoho konce Soulu na druhý, zaplatíte kolem 1 800 KRW, vyrazíte-li dál za hranice města, můžete zaplatit i přes 3 000 KRW.

Výpočet přesné ceny jízdného i nejrychlejší trasy najdete na webu: www.seoulmetro.co.kr/en. Klikněte v mapě na stanici odjezdu a vyberte políčko "DPT.". Následně najděte cílovou stanici, klikněte a vyberte políčko "ARV." V levé části stránky se vám zobrazí nejrychlejší trasa i přesná cena jízdného.

Jak použít jízdenku?

Budete-li cestovat s dopravní kartičkou T-Money, Cashbee nebo Mpass, nemusíte se zastavovat u automatů. U nich si pouze jednou za čas dobíjíte kredit, který se z karet postupně odpočítává.

Každá stanice metra je vybavena turnikety, které jsou obousměrné. Procházíte vždy tím, u kterého svítí zelená šipka, přiložíte kartičku ke čtečce a volně projděte.

Ten samý proces vás čeká i při výstupu ze stanice.

Přes turnikety se neprochází při přestupu.

Jednorázovou jízdenku zakoupíte v automatech na každé stanici metra. Platit lze pouze hotovostí, a to jak mincemi, tak bankovkami. V automatu si zvolte ve spodní liště angličtinu a následně vyberte možnost "Destination Selection". Na dotykové mapce pak vyberete cílovou stanici a podle ní se spočítá jízdné. Vypadne vám kartička, kterou přiložíte k turniketu při vstupu i výstupu ze stanice.

Jízdní řády a intervaly

Metro v Soulu jezdí cca od 5:00 do 23:30 (odjezdy z konečných), což znamená, že z centra pojede vlak vždy cca o 30 až 40 minut později.

Intervaly jednotlivých linek můžou být až překvapivě dlouhé a pohybují se ve všední den mezi 5 a 10 minutami, o víkendech pak mezi 7 a 11 minutami.

Stanice metra

Na první pohled jsou stanice metra zvenčí dost bídně označené. Zvlášť v centru, kde jezdí metro výhradně pod zemí, vstupy do metra nejsou označené prakticky vůbec. Hledejte prostě jen vstup do podchodu, který bude zároveň ve většině případů i vstupem do stanice.

Na okrajích centra a mimo Soul je pak většina linek nadzemních, takže stanici najdete velmi rychle.

Velice praktickou záležitostí jsou očíslované východy ze stanic metra. Zvlášť přestupní stanice jsou často hotovým labyrintem. Po výstupu ze soupravy najděte buď přímo na nástupišti nebo ve vestibulu o patro výš velkou mapu okolí stanice, která je i v angličtině. Na ní jsou číslem vyznačené všechny východy. Vyberte si ten, který vyhovuje vám a stačí už jen sledovat přehledné značení.

Velkým pomocníkem jsou i mapy od Googlu, na kterých jsou čísla východů vždy vyznačené ve žlutém obdélníčku.

Na všech stanicích metra je nástupiště od kolejí a vlaků odděleno skleněnou stěnou s automatickými dveřmi. Vždy se otevírají všechny dveře automaticky, není třeba mačkat žádná tlačítka.

Toalety najdete na každé stanici metra nebo vlaku a jsou vždy zdarma. WC v soulském metru je čisté a moderní.

Popisky i hlášení v angličtině

V soulském metru se zorientujete poměrně snadno. Všechny zásadní informace jsou popsané korejsky i anglicky a stejně tak hlášení stanic a důležitých informací probíhají i v angličtině.

Chystáš se do Soulu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 07. 03. 2024

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.