Noční Soul

Co dělat v Soulu

Pěší turistika

Jen málo tak obrovských megapolí, jakou je Soul, může mít pěší turistiku jako aktivitu číslo 1. Soul však těží ze své polohy v hustě zalesněných kopcích, které místy ruší městskou džungli a poskytují únik do přírody.

Soul má navíc výborně udržované a značené turistické stezky, po nichž je radost chodit. Pohodlné chodníčky s množstvím laviček, toalet a map se se vzrůstající vzdáleností od centra s narůstající nadmořskou výškou mění v přírodní, ale stále skvěle značené, stezky doplněné o spoustu bezpečnostních prvků.

Přinášíme tipy na nejlepší pěší trasy v Soulu.

Seoul City Wall Trail

Okružní trasa kolem celého města má přes 20 km kopíruje opevnění a hradby historického Soulu, které je na mnoha místech velmi zachovalé. Tam, kdy hradby nejsou, Seoul City Wall Trail pokračuje skrz parky nebo míjí jiné zajímavé památky.

Seoul City Wall Trail je rozdělen na 4 konkrétní kratší trasy, které vedou přímo kolem hradeb. Zbylé částí Seoul City Trailu nenesou další pojmenování a vedou mimo hradby:

 • Nakasan Mountain Trail – pohodová 2km trasa podél hradeb vás zavede do parku na vrcholku Nakasan s hezkými výhledy na město.
 • Heunginjimun Gate Trail – krátká 1,8km trasa je určena i pro méně pohyblivé. Vede celá po rovině kolem zbytků zdí, jinak víceméně po městě.
 • Baegak Mountain Trail – 4,5 km dlouhá trasa překonává poměrně velká převýšení (a dlouhý úsek se strmými schody), většinově vede podél hradeb mimo městskou zástavbu. Až do roku 2020 byla stezka přes horu Bugaksan nepřístupná kvůli jednomu ze sídel prezidenta. Tato část má danou otevírací dobu podle sezón (v zimě od 9:00 do 17:00, v létě od 9:00 do 19:00, poslední vstup je možný 2 hodiny před zavírací dobou).
 • Inwangsan Mountain Trail – nejnáročnější 3km část Seoul City Wall Tour s mnoha stoupáními a schodišti vede prakticky celý podél hradeb, zavede vás až do hor a naskytnou se odsud nádherné výhledy na Soul. Tato sekce je zavřená každé úterý, lze si však trasu zkrátit mimo horu po běžné ulici.
 • Namsan Park Trail – poměrně náročná 4,7 km dlouhá část šplhající na vrcholek hory Namsan se známou vyhlídkovou věží N Seoul Tower. Čeká vás mnoho schodů i strmých stoupání/klesání. Cestu nahoru však lze snadno absolvovat autobusem nebo lanovkou.

Zbylé částí Seoul City Wall Trail nemají vlastní název.

Bukhansan National Park

Horský národní park s masivem chránícím Soul od severu je doslova turistickým rájem. Stezek zde najdete desítky kilometrů, my vybereme 5 nejznámějších.

 • na nejvyšší horu Baegundae od stanice automatického metra Bukhansan UI – frekventovaná trasa dlouhá 3,8 km jedním směrem, ke konci trasy s větším převýšením, ale stále relativně pohodlným
 • na nejvyšší horu Bagundae od západu – méně využívaná trasa je lehčí a měří jen 3,3 km jedním směrem. Má však horší dostupnost, kdy nejprve musíte dojet metrem oranžové linky 3 do stanice Gupabal a následně ještě autobusem 34 nebo 704 asi 15 minut jízdy
 • na horu Dobongsan – oblíbená trasa od stanice metra modré linky 1 a tmavě zelené linky 7 Dobongsan. Patří k náročnějším s vyšším převýšením a délkou 4,5 km jedním směrem
 • k historické bráně Daeseongmun – méně navštěvovaná oblast parku nejblíž centru Soulu. Stezky jsou zde mírnější a jednodušší. Dostupné autobusovými linkami 110A + 110B od stanice automatického metra Bukhansan Bogungmun
 • Bukhansan Dulle-gil – přes 30 km dlouhá dálková trasa podél úpatí Bukhansanu se místy proplétá lesy, místy skrz obytné čtvrti. Málo frekventovaná a velmi příjemná stezka.

Hora Ansan

Oblíbený vrcholek Ansan, odkud se naskytne nádherný pohled na centrum Soulu a horu Namsan s televizní věží je protkán snadnými stezkami. Na vrchol se nejlépe dostanete od stanice metra oranžové linky 3 Dongnimmun.

Masiv Achasan

Na východní straně Soulu láká k procházkám malý horský masiv Achasan.

Nejpopulárnější trasa vede od stanice metra Yongmasan tmavě zelené linky 7 přes kopce ke stanici Gwangnaru fialové linky metra číslo 5.

Hora Gwanaksan

V jižním Soulu najdete dvě významné lokality k trekování. Větší z nich je kopce Gwanaksan s několika trasami. Na nejpopulárnější trasu dojeďte světle zelenou linkou metra 3 do stanice Seoul National University, kde přestupte na zelené autobusy linek 5511 nebo 5513 a dojeďte na konečnou.

Přes vrchol Gwanaksanu se pak po hřebeni s nádhernými výhledy dostanete zpět k metru, tentokrát na stanici Sadang, kde se kříží světle zelená linka 3 a světle modrá linka 4.

Hora Cheonggyesan

Druhou oblastí jižního Soulu je kopec Cheonggyesan, poměrně málo navštěvované místo s krásnými lesy a výhledy. Začátek trasy je dobře dostupný a najdete jej u stanice Cheonggyesan oranžové linky 3.

Říčka Cheonggyecheon

Přebudované koryto městského potoka Cheonggyecheon vinoucí se přímo centrálním Soulem láká na krásnou, pohodlnou a netradiční procházku centrem města.

Po stopách dynastie Joseon

Nejdéle vládnoucí korejská královský dynastie Joseon patří k nejslavnějším a nejlépe hodnoceným historickým obdobím Koreje. Panování této dynastie trvalo od roku 1392 až do založení Korejského císařství v roce 1897.

Hned na počátku svého panování si panovník Taejo vybral za své sídlo Soul s ideální a strategickou polohou pod horami na velké řece tekoucí k blízkému moři. Vypravte se po stopách této dynastie, která zanechala v Soulu několik historických památek.

Pět velkých paláců

Dynastii Joseon v průběhu staletí patřilo pět hlavních palácových komplexů přímo v Soulu. Dodnes jsou všechny vzorně zachované a opečovávané a všechny můžete navštívit.

Paláce jsou všechny pod společnou ochranou UNESCO a pro všechny jsme zpracovali samostatné miniprůvodce:

Všechny paláce jsou zavřené v pondělí s výjimkou Gyeongbokgungu, který má zavírací den v úterý.

Zakoupit lze rovněž zvýhodněná vstupenka pro všechny paláce za 10 000 KRW, čímž ušetříte 4 000 oproti separátně kupovanému vstupnému.

Další památky

Z období dynastie Joseon patří i zbytky opevnění Soulu v čele s hlavní vstupní bránou Sungnyemun.

Budete-li mít půl dne času navíc, vypravte se i na okraj Soulu do hustě zalesněných kopců, v nichž se skrývá nouzový opevněný palác Namhansanseong pro případ válek.

DMZ Tour – výlet do Demilitarizovaného pásma

Korejská válka probíhající mezi lety 1950 a 1953 dokonala totální odcizení Severní a Jižní Koreje a vytvoření zhruba 4-8 km širokého Korejského demilitarizovaného pásma (v angličtině se téměř výhradně používá zkratka "DMZ") okolo celé 248 km dlouhé hranice.

Na jihokorejské straně patří DMZ k populárním turistickým cílům. Díky tomu, že Soul se nachází jen cca 30 km jižně od hranic, je právě toto město startovacím bodem pro naprostou většinu cest do DMZ, které zaberou v průměru 6 až 10 hodin.

Co zde vidět? Kolik stojí organizované cesty a je možné jet do DMZ na vlastní pěst? Na co se připravit? Čtěte v detailním miniprůvodci po DMZ.

Výlet za vyhlídkami na Severní Koreu

Zažijte tak trochu bizarní turistickou atrakci a zajeďte se podívat z bezpečné vzdálenosti na Severní Koreu, tajemnou diktaturu a zemi zmaru. K tomu, abyste spatřili severokorejské vesnice a hory, nepotřebujete využít poměrně drahých výletů do Demilitarizované zóny, kde se navíc musí procházet pasovou kontrolou.

V rámci půldenního nebo celodenního výletu se ze Soulu můžete na vlastní pěst vypravit hned na 2 vyhlídky zcela mimo kontrolované pásma, tzn. bez pasových a dalších kontrol.

Odusan Unification Tower

Vyhlídková věž postavená ve městě Paju nad soutokem řek Han a Imjin je vzdálená asi 2,5 km od severokorejského břehu. Stojí na 110 metrů vysokém kopci Odu a na druhou stranu je vidět nejlépe v zimě dopoledne, jelikož vyhlídka je natočená severovýchodním směrem.

Vyhlídka Odusan je otevřená od úterý do neděle v časech 9:00–17:00. V pondělí je zavřeno. Pokud na pondělí připadne státní svátek, zůstane otevřeno a zavíracím dnem bude úterý.

Vstupné stojí 3 000 KRW.

Metrem linky Gyeongui-Jungang dojeďte do stanice Geumchon, odkud se k vyhlídce Odusan dostanete autobusovými linkami 033 nebo 900. Ze zastávky Tongil Dongsan Observatory musíte ujít ještě asi 1,5 km pěšky nebo se vyvézt mikrobusem zdarma, který jezdí od dubna do října cca každou půlhodinu.

Celkem cesta z centra Soulu zabere cca 90-115 minut.

Ganghwa Peace Observatory

Vzdálenější a tudíž výrazně méně turistická vyhlídka se nachází až u samotného ústí řeky Han do moře a do roku 2008 byla nepřístupná. Severní Korea je přímo na druhém břehu řeky vzdálená necelé 2 km. Nejlepší podmínky pro pozorování zde jsou v odpoledních hodinách.

Vyhlídka Odusan je otevřená od úterý do neděle v časech 9:00–18:00. V pondělí je zavřeno. Pokud na pondělí připadne státní svátek, zůstane otevřeno a zavíracím dnem bude úterý.

Vstupné stojí 2 500 KRW, dalekohled pak stojí 500 KRW na 2 minuty.

Doprava ze Soulu zabere celkem zhruba 2,5 hodiny jedním směrem.

Od stanice Sinchon světle zelené linky metra 2 (poblíž centra Soulu) jezdí do města Ganghwa přímý autobus číslo 3000 (interval 17-20 minut).

Na autobusovém nádraží Ganghwa pak už jen přestoupíte na autobus linky 26, 27 nebo 28 a pojedete ještě asi 30 minut do zastávka Pyeonghwa Observatory. Celkem vás cesta bude stát kolem 4 500 KRW.

Objevte soulské trhy a tržnice

I když Soul patří k nejbohatším světovým metropolím, nákupní zvyky se nemění a velkých supermarketů zde moc nenajdete. Korejci stále z většiny nakupují na venkovních i vnitřních tržnicích, kterých v Soulu napočítáte desítky, možná stovky.

Snad na každém významnějším náměstí narazíte na větší či menší tržiště. Někde seženete jen elektroniku, jinde zase pouze kancelářské potřeby, potraviny, ryby, oblečení...

Kde v Soulu najdete ty nejznámější tržiště?

 • Gwangjang – vnitřní trh s potravinami a pouličním jídlem
 • Namdaemun – venkovní trh otevřený 24 hodin se zbožím denní potřeby pro místní i bary pro turisty
 • Myeongdong – centrální čtvrť, která je prakticky celá jedním velkým luxusním tržištěm

Noční život

Soul možná nepatří mezi metropole známé nočním životem, přesto nabídne několik čtvrtí, které pulzují životem až do brzkých ranních hodin. Bary a kluby v těchto čtvrtích jsou navíc živé po celý týden s výjimkou neděle večer, kdy mají často zavřeno.

Kam vyrazit za nočním životem v Soulu?

 • ulice Hongdae (mapa) – těsně vedle stanice metra Hongik Unveristy se rozprostírá obrovská studentská čtvrť, čemuž odpovídá zábava na místní hlavní třídě Hongdae. Tato čtvrť je rájem mladým. Místní bary nabídnou na místní poměry levné drinky a Hongdae je extra populární pro svou undergroundovou hudební scénu, hip-hopové kluby a pouliční umění.
 • Itaewon (mapa) – čtvrť původní nízké zástavby, přes kterou prochází hnědá linka metra 6, je populární mezi širokými vrstvami místních i turistů. Najdete zde mnoho mezinárodních restaurací, střešních barů, ale třeba i gay bary.
 • Gangnam – výstřední čtvrť, o které vznikl i jeden z nejslavnějších hudebních hitů Gangnam Style, nabídne široké možnosti zábavy, a to ve třech hlavních lokalitách:
  • okolí ulice Teheran-ro (mapa) nabízí spíš klasické restaurace a hospody (například české nebo německé), zábava je zde komornější a levnější
  • čtvrť Apgujeong (mapa) je domovem mnoha luxusních high-end barů a klubů

Plavba po řece Han

Soulem protéká až překvapivě mohutná řeka Han (v korejštině Hangang), ze které se naskytnou překrásné výhledy zejména na moderní výškovou zástavbu.

V Soulu funguje jeden hlavní provozovatel turistických plaveb E-land Cruise. Každý den kromě pondělí je k dispozici hned několik plaveb různé délky od 40 minut po 70 minut. Zvolit můžete klasickou plavbu ve dne i noční plavbu s večeří na palubě.

Všechny plavby jsou okružní: začínají i končí v přístavišti Yeouido (poloha na mapě) poblíž stanice metra Yeouinaro (fialová linka číslo 5).

Ceny se pohybují mezi 16 900 KRW a 30 000 KRW dle typu plavby.

Oficiální web (pouze v korejštině): elandcruise.com

Výlet na pevnost Hwaseong Suwon

Chcete-li poznat více historických památek z období dynastie Joseon, vypravte se na půldenní výlet za hranice Soulu do města Suwon, kde navštívíte pevnost Hwaseong obehnaný více než 5,5 km dlouhými hrabdami.

Po soulských palácích patří pevnost Hwaseong Suwon k nejnavštěvovanějším korejským památkám.

Půjčte si kolo

Soul vytváří naprosto ideální podmínky pro cykloturistiku, zejména podél vodních toků, kde jsou vybudovány četné a velmi kvalitní cyklostezky.

Nejoblíbenější pro cyklistiku jsou pochopitelně obě nábřeží řeky Han, z nichž se naskýtají panoramatické výhledy na celý Soul. Najezdit po obou březích řeky můžete i desítky kilometrů denně, kam až vám nohy budou stačit. Cyklotrasy vedou prakticky po celé délce řeky až na okraje Soulu.

V moha parcích na pobřeží narazíte velmi často na půjčovny kol. Není třeba cokoliv rezervovat dopředu, prostě přijďte a jeďte. Půjčovny objevíte prakticky v každém parku na obou březích řeky Han.

Za hodinu půjčení bicyklu zaplatíte 3 000 KRW, každých dalších 15 minut je pak za 500 KRW.

Chystáš se do Soulu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 27. 12. 2022
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.