Skalní město Petra
Jordánsko

Co dělat v Jordánsku

Treky

Jordánsko je skvělé na kratší i delší výlety. Nejlepšími oblastmi jsou rezervace Dana, Wadi Rum a okolí Petry. Čtyřdenní trek z Dany do Petry byl dokonce časopisem National Geographic uveden jako jeden z nejkrásnějších na světě. 

V Jordánsku operuje velké množství agentur, které vám zajistí průvodce a případné vybavení na jakoukoli trasu. Jestliže se vydáte na jakýkoli delší výlet bez průvodce, měli byste mít zkušenosti s pohybem a orientací v obtížném terénu a s sebou dostatečné zásoby vody. Počítejte také s tím, že v Jordánsku neexistuje žádná horská záchranná služba, v případě nouze budete tedy odkázaní jen sami na sebe.

Kvalitní turistické mapy prakticky neexistují, ale vyšlo několik průvodců s popisy tras (nejlepší je asi Hiking in Jordan od Gregoryho Maassena). Pro běžnou navigaci se osvědčily mapy.cz.

Horolezectví

V Jordánsku najdete velké množství pískovcových terénů. Právem nejpopulárnější je v tomto ohledu rezervace Wadi Rum, kde najdete cesty všech možných obtížností, a navíc ve zcela unikátním prostředí. Na místě si můžete najmout průvodce a spolulezce z řad místních beduínů.

Kaňoning

Kaňoning se organizovaně provozuje v rezervaci Wadi Mujib, kde je v sezoně otevřená atraktivní trasa se zlézáním vodopádů, skákáním do tůněk a plaváním v řece. V Jordánsku ale najdete i spoustu dalších kaňonů, které stojí za návštěvu. Doporučujeme Wadi Ghuweir v rezervaci Dana a Wadi Numeira v oblasti Mrtvého moře – v obou najdete ty nejkrásnější pískovcové útvary a nenamočíte se víc než po kolena. Pozor, kaňony jsou v zimní sezoně většinou nepřístupné, nebo přístupné jen s velkou opatrností (hrozí zde bleskové povodně). 

Potápění

Rudé moře nabízí ideální podmínky pro potápění a šnorchlování. Marine Park v Akabě je chráněnou rezervací a zahrnuje příbřežní korálový útes, kde žije rozmanité množství korálů, ryb i jiných mořských živočichů. Kromě skvělého šnorchlování najdete v Marine Parku přes dvacet míst vhodných pro potápění, a to jak pro začátečníky, tak pro zkušené potápěče. 

Pláže

Délka jordánského pobřeží čítá jen 27 kilometrů, na nichž se tísní přístavy a překladiště s plážemi a hotelovými rezorty. Pláže jsou jak přímo  v Akabě, tak v jižní části (asi 15 km jižně od Akaby), kam se dostanete autobusem asi za půl dináru. Veřejné pláže jsou zdarma a bývají hojně využívány místními. Ženám se doporučuje obléct si na koupání například tričko, aby se vyhnuly nežádoucí pozornosti. V případě, že vám budou veřejné pláže nepříjemné, je možné využít i služeb placených pláží patřících k hotelům – bývají výrazně čistší a koupání v bikinách je zde zcela přijatelné.

Noční život

Noční život se koncentruje v Ammánu, kde najdete poměrně rozvinutou klubovou scénu, hospody i bary. Ačkoli mnohé diskotéky a kluby mají úplně evropskou atmosféru, nezapomínejte, že jste v zemi, kde jsou pití alkoholu a opilost na veřejnosti přinejmenším nevhodné.

Nakupování

Nakupování je nejjednodušší v Ammánu, kde narazíte jak na velké obchodní domy západního stylu, tak na množství malých butiků a uměleckých obchůdků. Kromě toho je v každém městě velké množství malých obchodů, které prodávají všechno možné od datlí až po pneumatiky. V obchodech se nesmlouvá, výjimkou jsou stánky u silnic nebo u turistických památek. Pozor na to, že v chudších a méně obydlených částech Jordánska (např. okolí Mrtvého moře, východní poušť), jsou možnosti nákupu omezené a v obchodech obvykle najdete jen ty nejzákladnější potraviny a potřeby. Ve většině obchodů samozřejmě není k dostání alkohol ani vepřové maso. Všeobecně omezená je i nabídka hygienických potřeb, neseženete zde kondomy ani dámské tampony, toaletní papír mívají jen ve větších drogeriích.

Co přivézt z Jordánska? Unikátním suvenýrem jsou bezpochyby kosmetické výrobky z Mrtvého moře. Pokud chcete ušetřit, sůl si můžete na jeho pobřeží nasbírat sami. U beduínů ve Wadi Rum nebo v Petře levně seženete tradiční šperky, beduínský čaj, parfémy, kadidlo nebo šátky. Madaba je nejlepší pro nakupování koberců, rohoží a ručně vyráběných mozaik. Mezi krásné, ale už dražší suvenýry patří dřevěné intarzované krabičky, ručně malovaná keramika nebo tradiční vyšívané oděvy. 

Parky a rezervace

Jordánsko je plné přírodních krás, ať už je to superslané Mrtvé moře, nebo rozpálené pouště. Nejzajímavější oblasti mají statut chráněné rezervace. Mezi ty hlavní patří poušť ve Wadi Rum, korálové útesy v Akabě, rezervace Dana, kaňony ve Wadi Mujib, oáza Azraq nebo Shawmari, kde můžete zahlédnout ohrožené přímorožce. Ve všech rezervacích si můžete najmout průvodce, nebo si udělat výlet na vlastní pěst.

Pro děti

Cestování s dětmi v Jordánsku může být úmorné, zejména kvůli extrémnímu podnebí. Doporučujeme proto vyhnout se letním měsícům a dbát jak na dostatečnou ochranu před úžehem a úpalem, tak na zvýšenou hygienu. Na druhou stranu je Jordánsko k dětem velmi vstřícné – místní obyvatelé malé děti milují, určitě tak budou centrem vřelé pozornosti. V Ammánu navštivte skvělé dětské muzeum (cmj.jo, vstupné 3 JOD, Jordan Pass zde neplatí) nebo moderní aquapark Amman Waves (ammanwaves.com, vstup 23 JOD, děti 17 JOD). Jiných atrakcí zaměřených na děti v Jordánsku moc nenajdete, ale ty starší jistě zabaví i výlety v přírodních rezervacích, šnorchlování v Rudém moři nebo jízda na velbloudech. 

Pro romantiky

Romantikům doporučujeme strávit alespoň jednu noc v poušti Wadi Rum, kde si vychutnáte překrásné západy i východy slunce a v noci neuvěřitelně hvězdnaté nebe. V Petře se můžete zúčastnit akce „Petra by Night“ a zažít tak skalní město po setmění, osvětlené jen stovkami svíček (petrabynight.jo, vstupné 17 JOD, na akci neplatí Jordan Pass).

Kultura

Velkou každoroční událostí je kulturní festival v Jerashi  (jerashfestival.jo), kde jsou k vidění hudební a taneční vystoupení, divadelní představení a překrásně nasvícené starověké město. Festival bohužel probíhá v létě, což je jinak nejméně vhodné období k návštěvě. V únoru se v Akabě koná festival tradičního umění, kde si na trhu můžete zakoupit nejrůznější beduínské výrobky.

Kromě toho v Jordánsku probíhají i specializované akce, jako je např. operní a jazzový festival v Ammánu nebo festival elektronické hudby ve Wadi Rum. Kulturní program najdete v deníku Jordan Times (jordantimes.com).

Chystáš se do Jordánska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.