Království beduínů

Jordánsko, celým jménem Jordánské hášimovské království, se nachází na Blízkém východě a sousedí s Izraelem, Sýrií, Irákem a Saúdskou Arábií. Atraktivita Jordánska spočívá jak v jedinečných přírodních oblastech, tak v jeho bohatém kulturním dědictví. 

V Jordánsku spatříte nekonečné pouště a skalní města, vykoupete se na nejnižším místě světa a navštívíte antické památky i pozůstatky středověkých hradů. Tamní příroda vám nabídne bezpočet možností k výletům a outdoorovým aktivitám. Jordánci, potomci beduínských kmenů, jsou hrdí a přátelští a rádi se s vámi podělí o šálek čaje a kousek svého života. Bezpečnostní situace v zemi je dlouhodobě stabilní, Jordánsko je tedy vhodné i pro individuální cestovatele.

Víza
Vízum za 40 JOD
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu nebo s Jordan Passem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Jaro a podzim
Ideální čas k návštěvě celého Jordánska. Vyvarujte se létu.
Více o počasí
Letenky od
7 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x do roka a ušetříš cca 48 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Jordánska

Co vidět a navštívit v Jordánsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Jordánsku

Zavřít boční panel

Petra

Největším tahákem Jordánska je bezesporu slavné skalní město Petra. Pokud budete v Jordánsku byť jen na chvíli, rozhodně doporučujeme tuto úžasnou lokalitu nevynechat. 

Ve starověku bývala Petra bohatou obchodní křižovatkou s množstvím velkolepých budov a i dnes ohromuje zejména monumentálními průčelími vytesanými do červeného pískovce. Nejznámějšími z nich jsou Pokladnice a Klášter. Petra ovšem nejsou jen zdobná průčelí, ale také zbytky římského města, fascinující barevné skály a velkolepé vyhlídky.

Hlavní atrakce zvládnete svižnou chůzí během jednoho dne, vyrazte ale ráno co nejdříve. Město je obrovské, počítejte tedy, že v Petře během snadno nachodíte přes 20 kilometrů za den a navíc spoustu schodů. Vzhledem k minimálnímu cenovému rozdílu mezi jednodenní a vícedenní vstupenkou zvažte rozvržení návštěvy do dvou dnů, což vám umožní zvolnit tempo a prozkoumat i oblasti mimo hlavní trasu. Prodává se i třídenní vstupenka, ta už je ale spíš jen pro opravdové nadšence.

Na místě je možné pronajmout koně, velblouda či osla, který vám zkrátí cestu nebo vás vyveze do schodů. Koně jezdící od pokladen jsou oficiálně v ceně vstupenky, ale majiteli budete muset zaplatit spropitné, jehož výše vždy závisí na vašem umění smlouvat. Nicméně se zvířaty nezacházejí místní beduíni zrovna ukázkově, takže pokud můžete, choďte raději pěšky.

Vstupné je 50/55/60 JOD za jedno-/dvou-/třídenní vstup. Pozor, tyto ceny platí pouze pro ty, kteří v Jordánsku stráví minimálně jednu noc! V případě tří- a vícedenního pobytu v zemi je výhodnější předem pořídit Jordan Pass. 

Plánky Petry se základními trasami jsou u pokladen k dispozici zdarma, pro vedlejší cesty se dobře osvědčily mapy.cz. Možnosti občerstvení se v Petře omezují na stánky se sendviči, chlazenými nápoji a beduínským čajem, je tedy uvážlivé zabalit si vlastní svačinu. Překvapivě příjemný stánek i s posezením a připojením na wifi je u Kláštera.

Ubytování snadno zařídíte v přilehlém městě Wadi Musa, které se skládá prakticky jen z hotelů, restaurací a obchodů se suvenýry.

Více informací o lokalitě najdete na: visitpetra.jo

Zavřít boční panel

Wadi Rum

Údajně nejkrásnější poušť světa, domov beduínů a někdejší působiště Lawrence z Arábie. Zdánlivě nekonečný labyrint obrovských skalních masivů posazených na písčitých pláních, jemný písek hrající barvami od sytě rudé po žlutobílou. A ticho, které jinde nezažijete.

Wadi Rum je jednou z nejpřednějších jordánských lokalit, oblast je zapsaná i v seznamu UNESCO. Beduíni dnes již nekočují, ale bydlí v městečku Rum na okraji pouště a jsou ekonomicky závislí na turistickém ruchu. I díky tomu je nabídka služeb velmi široká a na své si přijde každý, ať už chce strávit v poušti jeden den, nebo týden.

Nejsnazším způsobem, jak se do pouště dostat, je najmout si džíp s řidičem. Toho vám buď přidělí u návštěvnického centra, nebo si můžete předem přes internet objednat některou z místních agentur. Druhá možnost vám umožní zvolit si individuálnější program, ale mezi jednotlivými agenturami velký rozdíl není. Je možné přijet i vlastním vozem (za poplatek), ale musíte mít auto s pohonem 4x4 a vědět si rady s řízením na písku.

Základní nabídka všech agentur i řidičů je okružní jízda pouští se zastávkami na vybraných místech. I samotná jízda touto monumentální krajinou vám zaručeně vezme dech, ale pokud se nechcete jen vozit, máte na výběr i z jiných aktivit, například výstup na skalní oblouk Burdah (doporučujeme), výlet do kaňonu Rakabat nebo slezení nejvyšší hory Jordánska. Wadi Rum je také ideálním místem k výletům na velbloudech a neposlední řadě je skvělou destinací pro pískovcové lezení.

Ubytovat se lze jen v beduínských táborech v poušti, v Rumu žádné možnosti ubytování nenajdete. Kempy jsou vybavené elektřinou, evropskými toaletami a tekoucí vodou, některé mají i wifi. Spí se ve stanech z velbloudí srsti nebo venku pod hvězdami, jídlo vám připraví sami beduíni. 

Wadi Rum je místem extrémních přírodních podmínek: Ve dne může být nesnesitelné vedro, v noci naopak teploty rapidně klesají. Nepodceňujte sílu místního slunce, noste pokrývku hlavy, používejte opalovací krém a hodně pijte. 

Nepokoušejte se chodit do pouště bez průvodce, pokud nemáte s podobným prostředím zkušenosti, orientační smysl a s sebou více než dostatečné zásoby vody. Vstupné do rezervace stojí 5 JOD, s Jordan Passem zdarma. Více informací na wadirum.jo.

Zavřít boční panel

Jerash

Jerash, velice zachovalé zbytky řecko-římského města z prvního století našeho letopočtu, je nejdůležitější antickou památkou na území Jordánska. Nejatraktivnější částí Jerashe je dlouhé sloupořadí podél hlavní třídy zakončené velkorysým oválným náměstím. Hlavní třída je pak obklopena mnoha dalšími významnými budovami: chrámy, divadly, fontánami a dalšími stavbami.

V létě se přímo mezi ruinami antického města koná kulturní festival s hudebními, tanečními a divadelními představeními (jerashfestival.jo). Vstup činí 10 JOD, platí zde Jordan Pass.

Zavřít boční panel

Mrtvé moře

Koupání v Mrtvém moři je bezesporu jedinečným zážitkem. Jedná se zároveň o nejnižší suchozemské místo na světě, s nadmořskou výškou -420 m. Voda v moři je extrémně slaná, hustá a olejnatá, místo plavání se v ní tedy budete spíš jen nadnášet. Pro relaxaci vleže doporučujeme nafukovací polštářek pod hlavu. Voda, mořské bahno, ale i tamní ovzduší mají příznivé zdravotní účinky na lidský organismus.

Po koupeli se zaručeně budete chtít co nejdříve osprchovat, protože zasychající sůl je na kůži velmi nepříjemná. Nejlepší možností, jak si koupání v Mrtvém moři užít, je tedy buď návštěva placené pláže (Amman Beach, vstupné asi 20 JOD), nebo ubytování v některém z hotelů, které mají pláž vlastní. Pro dobrodružnější povahy může být alternativou koupání poblíž některého z přítoků, kde je možnost se umýt sladkou vodou.

Pozor, oblast hotelů u Mrtvého moře je nejdražší v Jordánsku. Vzhledem k tomu, že jsou zde jen luxusní hotely a pláže, veškeré služby, jídlo, pití i suvenýry jsou za nehorázně přemrštěné ceny. 

Pobřeží Mrtvého moře je nejkrásnější jižně od Wadi Mujib, kde najdete liduprázdné bílé zátoky a břehy pokryté solnými krystaly. Je to skvělé místo nejen na focení, ale i na nabrání suvenýru v podobě mořské soli.

Zavřít boční panel

Dana

Pokud máte rádi turistiku, můžete v přírodní rezervaci Dana klidně strávit mnoho dní. Jejím srdcem je široké údolí Wadi Dana, v jehož okolí se nachází množství jiných údolíček, říček a kaňonů. Nejkrásnější je tato oblast na jaře, kdy je plná zeleně a barevných květů, v zimě se naopak můžete setkat s velmi chladným deštivým počasím.

Veškeré informace a základní mapy obdržíte v návštěvnickém centru ve vesnici Dana, kde se lze také ubytovat. Místní vám pravděpodobně budou nabízet výlety s průvodcem, ale všechny trasy můžete absolvovat i sami. Mezi nejlepší výlety patří samotné údolí Wadi Dana a kaňon Wadi Ghuweir. Většina tras vede jednosměrně některým z kaňonů, počítejte tedy s tím, že pokud se nestihnete vrátit zpátky po svých, budete si muset objednat odvoz předem (do rezervace smějí jen auta s povolením). Některé kaňony mohou být v zimě kvůli vodě neprůchodné. Nikdy do nich také nevstupujte za deště, kdy se mohou říčky během pár minut nebezpečně rozvodnit. Vstup činí 7 JOD, s Jordan Passem zdarma.

Zavřít boční panel

Wadi Mujib

Hory na východní straně Jordánského údolí jsou skvělou destinací pro kaňoning. Ve skalách jsou zde ukryty desítky malých i velkých kaňonů, z nichž některé jsou zavodněné, jiné lze projít suchou nohou. Nejpopulárnějším z nich je Wadi Mujib, kterému se také přezdívá „jordánský Grand Canyon“. Část tohoto kaňonu lze absolvovat individuálně, pro další trasy zahrnující plavání a zlézání vodopádů je potřeba najmout si průvodce s vybavením. Kaňon Wadi Mujib je v zimním období zavřený. 

V okolí je množství dalších kaňonů, ale většinu z nich na žádných turistických ukazatelích nenajdete. Asi nejkrásnější z nich je Wadi Numeira, úzký kaňon fantastických tvarů vyhlazených v barevném pískovci. Najdete jej na silnici č. 65 asi 15 km jižně od odbočky na Karak. Další kaňony, které stojí za návštěvu, jsou severně od Wadi Mujib: Wadi Daba, Wadi Zarqa Maiin, Wadi Himara nebo Wadi Mukheiris. Všechny je možné projít i bez průvodce a vybavení (některé jen do určité části). Vždy dbejte na vlastní bezpečnost, narazit můžete na padající kamení i celé sesuvy a v zimních měsících se mohou objevit bleskové povodně. V žádném případě se nevydávejte do kaňonů, pokud lze na horách očekávat déšť.

Zavřít boční panel

Hrady z období křížových výprav

Jordánské údolí bylo strategickým bodem středověkých křížových výprav. Památku na toto období najdeme i dnes v podobě hradů, roztroušených po vrcholcích hor. 

Největším a nejzachovalejším je křižácký Karak, monumentální stavba z dvanáctého století. Původní hrad měl sedm úrovní, z nichž většina je patrná dodnes a při návštěvě je můžete libovolně prozkoumávat. Obzvláště působivý je labyrint podzemních chodeb a místností. Podobným, avšak menším a méně zachovalým, je hrad Montreal (Shobak).

Malý, ale velmi dobře zachovalý je hrad Ajlun, který byl postaven armádou slavného vojevůdce Saladina. Nabízí tedy srovnání mezi křesťanským a islámským stavitelstvím.

Vstupné: 2/1/3 JOD, všechny hrady jsou zahrnuty v Jordan Passu.

Zavřít boční panel

Betánie za Jordánem

Na břehu řeky Jordán se nachází nejdůležitější poutní místo Jordánska – Betánie za Jordánem, kde Jan Křtitel pokřtil Ježíše Krista. Autenticita tohoto místa je uznávaná jak archeology, tak křesťanskými autoritami, sjíždějí se sem tedy poutníci z celého světa. Kromě duchovní hodnoty má místo i značnou důležitost historickou a najdete zde velké množství křesťanských památek z římského a byzantského období. Okolí řeky Jordán je zároveň zajímavou přírodní rezervací. Horké a vlhké podnebí vytváří spolu s nízkou nadmořskou výškou jakýsi přírodní skleník, oblast je tak zaručeně nejzelenější v celém Jordánsku. V Betánii také můžete sejít přímo k Jordánu, který je jinak bedlivě střeženou státní hranicí. 

Vstupné stojí 12 JOD. Jordan Pass zde neplatí, ale při jeho nákupu si můžete koupit zvýhodněnou vstupenku. Více informací na baptismsite.com

Zavřít boční panel

Ammán

Hlavní město Jordánska je skutečným moderním velkoměstem. Najdete zde obchody, restaurace, kavárny a atmosféru uvolněnější než kdekoli jinde v Jordánsku. Ammán oplývá nepřeberným množstvím muzeí a galerii – od Jordánského muzea, kde najdete ty nejdůležitější archeologické nálezy, až třeba po muzeum tanků. 

Současné město bylo vystavěno v průběhu 20. století, historických památek je zde tedy pomálu. Nejdůležitější je bezesporu Ammánská Citadela na vrcholku kopce – najdete zde nejen fascinující římské vykopávky, ale i další stavby z pozdější doby. Na úpatí Citadely se nachází další římský komplex, jemuž vévodí ohromný amfiteátr. Vstupné 3/2 JOD, platí zde Jordan Pass.

Ačkoli Ammán samotný není příliš krásný, je to ideální místo, kde nasát atmosféru Jordánska. Hodí se také pro výlety do okolí (Jerash, pouštní hrady) a individuální cestovatelé zde snadno najdou spolucestujícího.

Zavřít boční panel

Madaba

Madaba je křesťanským centrem Jordánska. Ve městě se nachází velké množství kostelů, často zároveň důležitých historických staveb. Nejnavštěvovanějším je bezpochyby řecký ortodoxní kostel svatého Jiří, v němž se ukrývá „madabská mapa“ – mozaika z 6. století, která je nejstarším mapovým vyobrazením Svaté země (vstupné 1 JOD, Jordan Pass zde neplatí). 

Pokud vás zajímají staré mozaiky, určitě navštivte Archeologický park, kde jich uvidíte bezpočet (3 JOD, platí zde Jordan Pass). Kromě toho najdete krásné mozaiky ve většině místních kostelů. Můžete se podívat i do centra pro restauraci a výrobu mozaik a nějakou si koupit.  Madaba je také dobré výchozí místo pro výlety do okolí Mrtvého moře. 

Zavřít boční panel

Pouštní hrady

Výraz „pouštní hrady“ se používá pro skupinu opevněných paláců a dalších staveb roztroušených v poušti východně od Ammánu. Některé z nich jsou doposud skutečnými hrady, z jiných zbyly jen více či méně zachovalé ruiny. Pokud máte rádi málo navštěvované památky uprostřed nicoty, které budete moci v klidu obdivovat, jsou pouštní hrady to pravé pro vás.

Asi nejzajímavější a nejdostupnější jsou Amra, Kharana a Azraq (kde leží i stejnojmenná oáza, dnes přírodní rezervace). Do hradů se platí vstupné 3 JOD, platí zde Jordan Pass. Pro návštěvu této oblasti budete potřebovat vlastní vůz nebo si pronajmout taxi s řidičem. Více na: visitjordan.com.

Počasí a sezóny v Jordánsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Ammán
Počasí v hlavním městě

12 °C

14 °C

17 °C

23 °C

28 °C

31 °C

32 °C

33 °C

31 °C

27 °C

20 °C

14 °C

Počasí

V Jordánsku panuje suché subtropické klima. Zimy jsou zde studené a léta opravdu teplá a bez deště. Díky rozdílům v nadmořských výškách bývá u Mrtvého moře a v Akabě znatelně tepleji než ve zbytku země.

Sezóny a kdy vyrazit

Nejlepší dobou pro návštěvu je jaro (duben–květen) a podzim (září–listopad), kdy jsou teploty příjemné a srážky minimální. Počítejte ale s tím, že i v tomto období může být velké horko, zejména u Mrtvého moře a v Akabě. Jaro je také ideální pro návštěvu rezervace Dana, která je v plném rozkvětu.

Pro poznávací cesty je vhodná i zima, kdy jsou teploty nejnižší a objevuje se více srážek. U Mrtvého moře a v Akabě jsou v zimě teploty poměrně přívětivé, ne vždy je ale dost teplo na koupání. V ostatních částech Jordánska se setkáte spíše s nižšími teplotami (obvykle kolem 15 stupňů), v noci může i mrznout. Pokud cestujete autem, počítejte s možným sněžením a namrzáním cest (Jordánci samozřejmě nepoužívají zimní pneumatiky). Kvůli srážkám a rozvodněným řekám mohou být v zimě nepřístupná některá místa, např. Wadi Mujib a další kaňony.

Léto je kvůli nesnesitelným vedrům nejméně vhodnou dobou na cestování. Navíc je to období prázdnin i pro Jordánce, takže mnoho služeb bývá nedostupných.

Skvělé akce do Jordánska

ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 41%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 74%
Akce starší 2 týdnů
Levné Jordánsko z Prahy
918 Kč
2019-09-13T17:03:00+02:00 1 komentář
ušetříš až 72%
Akce starší 2 týdnů
15 starších akcí