Skalní město Petra
Jordánsko

Doprava v Jordánsku

Jak do Jordánska

Do Jordánska se nejlépe dostanete buď letecky, nebo pozemním hraničním přechodem z Izraele. Jordánsko má dvě mezinárodní letiště: Queen Alia Airport v Ammánu a King Hussein Airport v Akabě, kam létají společnosti z evropských i jiných destinací. Doba letu trvá 4–5 hodin. 

Hraniční přechody z Izraele jsou čtyři: King Hussein Bridge/Allenby Bridge, Prince Mohammed Bridge, Sheikh Hussein Bridge a Wadi Araba. Přes přechody není možné přejet půjčeným autem, je tedy potřeba se dopravit na hranice jiným způsobem (taxíkem, shuttle busem), přejít hranici a opět se nechat odvézt do nejbližší civilizace taxíkem nebo shuttle busem. Pro cestu z Eilatu do Akaby můžete využít autobus společnosti Flo (withflo.com).

Jak se nejlépe dopravovat 

Hlavní způsob dopravy v Jordánsku je po silnici. Místní jezdí nejvíce autem nebo hromadnou dopravou v podobě minibusů. Tyto dvě možnosti jsou ideální i pro cestovatele. 

Půjčení auta

Nejlepším způsobem, jak se po Jordánsku pohybovat flexibilně, je půjčení auta. Půjčovny mezinárodních i místních značek najdete na letišti, v Ammánu a v Akabě. Nejjednodušší je samozřejmě rezervovat si auto předem přes internet. Pokud chcete smlouvat, navštivte King Abdullah Gardens v Ammánu, kde najdete bezpočet půjčoven od velkých značek až po jednotlivce, kteří půjčují svá vlastní, často dost opotřebovaná, auta. Pokud plánujete jezdit po Ammánu, hodí se smluvit si pojištění s co nejvyšším krytím.

Řídit auto se smí od 18 let, většina půjčoven vám ale nepůjčí auto pod 21 nebo dokonce pod 26 let. Jezdí se vpravo.

Benzínky jsou rozšířené hlavně v okolí měst a na velkých silnicích, benzin stojí kolem 1 JOD/litr.

Řízení auta po Jordánsku je pohodové. Silnice jsou často v lepším stavu než u nás a najdete zde překrásné horské silničky. Provoz je minimální, s výjimkou Ammánu a větších měst, kde budete naopak potřebovat trpělivost v zácpách.

Pozor na to, že Jordánci si s dopravními předpisy moc hlavu nedělají, přestože k ostatním řidičům jsou většinou ohleduplní. Prakticky to jediné, co všichni poctivě dodržují, jsou semafory a omezení rychlosti (jordánská policie měří rychlost velmi ráda a velmi často). S regulací rychlosti je spojené i obrovské množství retardérů, z nichž některé bývají zcela neoznačené a v noci prakticky neviditelné.

Veřejná doprava

Nejpoužívanějším dopravním prostředkem jsou autobusy. Obvykle se jedná o minibusy bez pevného jízdního řádu, které odjíždí v okamžiku, kdy jsou plné. Trasy jednotlivých linek vám prozradí místní. V Ammánu fungují jako MHD, různé linky jezdí po celém Jordánsku, často i do těch nejzapadlejších vesniček. Kromě veřejné dopravy jezdí i soukromé linky, tzv. servíse, které fungují podobně, jsou ale obvykle rychlejší, protože zastavují pouze na vyžádání. 

Servís si můžete stopnout kdekoli na jeho trase, pokud má volno, zastaví vám. Vzhledem k absenci jízdních řádů se při čekání na autobus obrňte trpělivostí, zejména ve venkovských oblastech. Ženy by si neměly sedat vedle cizích mužů a naopak – pokud není jinde volné místo, ostatní cestující si obvykle přesednou. 

Kromě minibusů jezdí v Jordánsku i luxusní dálkové autobusy společnosti JEET (jett.com.jo). Ty jezdí na trasách mezi velkými městy a památkami a využívají je hlavně turisté. Jízdné je samozřejmě vyšší než ve standardních autobusech.

Taxi

Klasické taxíky najdete hlavně v Ammánu a jiných větších městech. Při nástupu si zkontrolujte, zda má řidič zapnutý a vynulovaný taxametr. V případě sporu se nebojte zavolat policii. Při výletech mimo města je možné najmout si taxík na celý den, ceny jsou v takovém případě předmětem smlouvání.

Stopování

Stopování je rozšířené zejména v oblastech, kde neexistuje možnost veřejné dopravy. Na běžných trasách se při stopování můžete setkat s nepochopením a místní vás pravděpodobně odkážou na autobus. Pokud vás někdo sveze, je slušnost přispět mu drobným obnosem na benzin. Stopuje se pouze pomocí natažené paže, protože zdvižený palec je brán jako obscénní gesto. Ženy by v žádném případě neměly stopovat samy.

Chystáš se do Jordánska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele jana.ruzickova21
jana.ruzickova21
před 2 měs

Dobrý den, 

chtěla bych se zeptat, jak dlouho trvá cesta z Wadi Musa na letiště Queen Alia v Ammánu. Ráda bych strávila ve Wadi Musa co nejvíce času a plánuji ubytování ve Wadi Musa do dne odletu. Budeme mít půjčené auto. Netuším však, zda se dá cesta z Wadi Musa na letiště stihnout do 3 hodin, jak mi ukazují mapy a nebo mám raději zvolit ubytování blíže letiště?

Děkuji.

Jana Růžičková

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 2 měs

V kolik je třeba být na letišti? Pokud je to v zimě, světlo je až po 7 h. a na dálnici není bezpečné jezdit za tmy moc rychle, protože některé náklaďáky nesvítí a některé jezdí pomalu v levém pruhu. Na dálnici (do místa, kde je nájezd jižně od Al Hashimiyah - nevím, jestli se dá najet tou nejkratší cestou, kterou mapy.cz ukazují) je to asi 50 km a přes Wadi Musa se na úvod jede dost dlouho, a to ne zrovna rychle. Já to takto nejel, takže čas nemůžu odhadnout. Je třeba počítat i s časem na odevzdání auta a pokud to je levnější půjčovna se sídlem poblíž dálnice, ještě s dopravou na letiště lidmi z půjčovny. 

AlejandraS
před 2 měs

Ja to jela z Wadi Rum rovnejch 5 hodin. Byl vsedni den, rano, silny provoz a cestou i jedna vaznejsi bouracka s autem na strese….

Avatar uživatele krupkova.rumpikova
krupkova.rumpikova
před 12 měs

Dobrý den,

je možné si objednat jízdu (ne výlet, máme Jordanpass) z Amaánu do Petry a zpět na konkrétní termín a na jaké adrese?

Děkuji.

Hana Krupková

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 12 měs

Určitě to možné je. Tito jeli takto do Dany: https://www.cestujlevne.com/cest...petry-1465

Můžete se zeptat pod cestopisem, s kým jeli. Nebo googlujte.

Nevím, proč by JP byl důvodem pro nemožnost využít výlet. Že by nebyli schopni dát cenu bez zahrnutí vstupu, se mi nezdá.

Jinak ale nedoporučuji mít Petru jako 1denní výlet z Ammánu, pokud to tak zvažujete. Petra je na celý den a cesta je dlouhá, takže aspoň 1 noc tam je mnohem lepší.