Průvodce státem
Jordánsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Jordánsku

Jak do Jordánska

Do Jordánska se nejlépe dostanete buď letecky, nebo pozemním hraničním přechodem z Izraele. Jordánsko má dvě mezinárodní letiště: Queen Alia Airport v Ammánu a King Hussein Airport v Akabě, kam létají společnosti z evropských i jiných destinací. Doba letu trvá 4–5 hodin. 

Hraniční přechody z Izraele jsou čtyři: King Hussein Bridge/Allenby Bridge, Prince Mohammed Bridge, Sheikh Hussein Bridge a Wadi Araba. Přes přechody není možné přejet půjčeným autem, je tedy potřeba se dopravit na hranice jiným způsobem (taxíkem, shuttle busem), přejít hranici a opět se nechat odvézt do nejbližší civilizace taxíkem nebo shuttle busem. Pro cestu z Eilatu do Akaby můžete využít autobus společnosti Flo (withflo.com).

Jak se nejlépe dopravovat 

Hlavní způsob dopravy v Jordánsku je po silnici. Místní jezdí nejvíce autem nebo hromadnou dopravou v podobě minibusů. Tyto dvě možnosti jsou ideální i pro cestovatele. 

Půjčení auta

Nejlepším způsobem, jak se po Jordánsku pohybovat flexibilně, je půjčení auta. Půjčovny mezinárodních i místních značek najdete na letišti, v Ammánu a v Akabě. Nejjednodušší je samozřejmě rezervovat si auto předem přes internet. Pokud chcete smlouvat, navštivte King Abdullah Gardens v Ammánu, kde najdete bezpočet půjčoven od velkých značek až po jednotlivce, kteří půjčují svá vlastní, často dost opotřebovaná, auta. Pokud plánujete jezdit po Ammánu, hodí se smluvit si pojištění s co nejvyšším krytím.

Řídit auto se smí od 18 let, většina půjčoven vám ale nepůjčí auto pod 21 nebo dokonce pod 26 let. Jezdí se vpravo.

Benzínky jsou rozšířené hlavně v okolí měst a na velkých silnicích, benzin stojí kolem 1 JOD/litr.

Řízení auta po Jordánsku je pohodové. Silnice jsou často v lepším stavu než u nás a najdete zde překrásné horské silničky. Provoz je minimální, s výjimkou Ammánu a větších měst, kde budete naopak potřebovat trpělivost v zácpách.

Pozor na to, že Jordánci si s dopravními předpisy moc hlavu nedělají, přestože k ostatním řidičům jsou většinou ohleduplní. Prakticky to jediné, co všichni poctivě dodržují, jsou semafory a omezení rychlosti (jordánská policie měří rychlost velmi ráda a velmi často). S regulací rychlosti je spojené i obrovské množství retardérů, z nichž některé bývají zcela neoznačené a v noci prakticky neviditelné.

Veřejná doprava

Nejpoužívanějším dopravním prostředkem jsou autobusy. Obvykle se jedná o minibusy bez pevného jízdního řádu, které odjíždí v okamžiku, kdy jsou plné. Trasy jednotlivých linek vám prozradí místní. V Ammánu fungují jako MHD, různé linky jezdí po celém Jordánsku, často i do těch nejzapadlejších vesniček. Kromě veřejné dopravy jezdí i soukromé linky, tzv. servíse, které fungují podobně, jsou ale obvykle rychlejší, protože zastavují pouze na vyžádání. 

Servís si můžete stopnout kdekoli na jeho trase, pokud má volno, zastaví vám. Vzhledem k absenci jízdních řádů se při čekání na autobus obrňte trpělivostí, zejména ve venkovských oblastech. Ženy by si neměly sedat vedle cizích mužů a naopak – pokud není jinde volné místo, ostatní cestující si obvykle přesednou. 

Kromě minibusů jezdí v Jordánsku i luxusní dálkové autobusy společnosti JEET (jett.com.jo). Ty jezdí na trasách mezi velkými městy a památkami a využívají je hlavně turisté. Jízdné je samozřejmě vyšší než ve standardních autobusech.

Taxi

Klasické taxíky najdete hlavně v Ammánu a jiných větších městech. Při nástupu si zkontrolujte, zda má řidič zapnutý a vynulovaný taxametr. V případě sporu se nebojte zavolat policii. Při výletech mimo města je možné najmout si taxík na celý den, ceny jsou v takovém případě předmětem smlouvání.

Stopování

Stopování je rozšířené zejména v oblastech, kde neexistuje možnost veřejné dopravy. Na běžných trasách se při stopování můžete setkat s nepochopením a místní vás pravděpodobně odkážou na autobus. Pokud vás někdo sveze, je slušnost přispět mu drobným obnosem na benzin. Stopuje se pouze pomocí natažené paže, protože zdvižený palec je brán jako obscénní gesto. Ženy by v žádném případě neměly stopovat samy.

Království beduínů

Jordánsko, celým jménem Jordánské hášimovské království, se nachází na Blízkém východě a sousedí s Izraelem, Sýrií, Irákem a Saúdskou Arábií. Atraktivita Jordánska spočívá jak v jedinečných přírodních oblastech, tak v jeho bohatém kulturním dědictví. 

V Jordánsku spatříte nekonečné pouště a skalní města, vykoupete se na nejnižším místě světa a navštívíte antické památky i pozůstatky středověkých hradů. Tamní příroda vám nabídne bezpočet možností k výletům a outdoorovým aktivitám. Jordánci, potomci beduínských kmenů, jsou hrdí a přátelští a rádi se s vámi podělí o šálek čaje a kousek svého života. Bezpečnostní situace v zemi je dlouhodobě stabilní, Jordánsko je tedy vhodné i pro individuální cestovatele.

Víza
Vízum za 40 JOD
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu nebo s Jordan Passem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Jaro a podzim
Ideální čas k návštěvě celého Jordánska. Vyvarujte se létu.
Více o počasí
Letenky od
7 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x do roka a ušetříš cca 48 %.
Akční nabídky