Skalní město Petra
Jordánsko

Jídlo v Jordánsku

Jordánská kuchyně

V Jordánsku ochutnáte typickou blízkovýchodní kuchyni, v níž samozřejmě nechybí kebab, falafel, hummus a chlebové placky. Využívá se hojně maso, zejména jehněčí a kuřecí, rýže, luštěniny a čerstvá zelenina. Typickým způsobem stravování je tzv. mezze – malé porce různých jídel, které se sdílejí mezi stolovníky, takže všichni mohou ochutnávat. 

Národním jídlem je mansaf – jehněčí maso dušené v jogurtové omáčce, podávané s rýží. Mezi beduíny ve Wadi Rum jistě narazíte na unikátní zarb – maso a zeleninu připravované na žhavém uhlí v jámě pod zemí. K snídani se obvykle podává hustý jogurt labneh – vynikající je v kombinaci s bylinkami a olivovým olejem. Typickým nápojem je čaj, který jistě ochutnáte v bezpočtu variant – černý, ovoněný mátou či směsí bylinek, sladký i hořký. 

Jak se stravovat jako místní

Ve městech najdete velké množství restaurací různých cenových kategorií. Místní se běžně stravují v malých bistrech a jídelnách, které jsou levnější alternativou. V nich často narazíte spíše než na tradiční pokrmy na pizzu, hamburgery a hranolky. Nebojte se zeptat místních na doporučení, přestože vám pravděpodobně dohodí podnik některého svého příbuzného.

Pokud budete chtít nakupovat jídlo v obchodech, počítejte s tím, že v odlehlejších oblastech bývá nabídka více než omezená – často jen na konzervy a mražené maso. Naopak skvělá pro nákupy je severozápadní část země, kde se soustřeďuje jordánské zemědělství. Zde seženete z první ruky výborné čerstvé ovoce a zeleninu a to jak v obchodech, tak u prodavačů kolem silnic. 

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích se pochybují od 1–2 dinárů za jednoduché jídlo v bistru až po desítky dinárů v luxusních restauracích. Plnohodnotný oběd nebo večeři pořídíte za cenu okolo 5 dinárů v bistru a 10–15 dinárů v běžné restauraci. 

Chystáš se do Jordánska?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.