Zavřít boční panel

Jídlo v Jordánsku

Jordánská kuchyně

V Jordánsku ochutnáte typickou blízkovýchodní kuchyni, v níž samozřejmě nechybí kebab, falafel, hummus a chlebové placky. Využívá se hojně maso, zejména jehněčí a kuřecí, rýže, luštěniny a čerstvá zelenina. Typickým způsobem stravování je tzv. mezze – malé porce různých jídel, které se sdílejí mezi stolovníky, takže všichni mohou ochutnávat. 

Národním jídlem je mansaf – jehněčí maso dušené v jogurtové omáčce, podávané s rýží. Mezi beduíny ve Wadi Rum jistě narazíte na unikátní zarb – maso a zeleninu připravované na žhavém uhlí v jámě pod zemí. K snídani se obvykle podává hustý jogurt labneh – vynikající je v kombinaci s bylinkami a olivovým olejem. Typickým nápojem je čaj, který jistě ochutnáte v bezpočtu variant – černý, ovoněný mátou či směsí bylinek, sladký i hořký. 

Jak se stravovat jako místní

Ve městech najdete velké množství restaurací různých cenových kategorií. Místní se běžně stravují v malých bistrech a jídelnách, které jsou levnější alternativou. V nich často narazíte spíše než na tradiční pokrmy na pizzu, hamburgery a hranolky. Nebojte se zeptat místních na doporučení, přestože vám pravděpodobně dohodí podnik některého svého příbuzného.

Pokud budete chtít nakupovat jídlo v obchodech, počítejte s tím, že v odlehlejších oblastech bývá nabídka více než omezená – často jen na konzervy a mražené maso. Naopak skvělá pro nákupy je severozápadní část země, kde se soustřeďuje jordánské zemědělství. Zde seženete z první ruky výborné čerstvé ovoce a zeleninu a to jak v obchodech, tak u prodavačů kolem silnic. 

Obvyklé ceny v restauracích

Ceny v restauracích se pochybují od 1–2 dinárů za jednoduché jídlo v bistru až po desítky dinárů v luxusních restauracích. Plnohodnotný oběd nebo večeři pořídíte za cenu okolo 5 dinárů v bistru a 10–15 dinárů v běžné restauraci. 

Království beduínů

Jordánsko, celým jménem Jordánské hášimovské království, se nachází na Blízkém východě a sousedí s Izraelem, Sýrií, Irákem a Saúdskou Arábií. Atraktivita Jordánska spočívá jak v jedinečných přírodních oblastech, tak v jeho bohatém kulturním dědictví. 

V Jordánsku spatříte nekonečné pouště a skalní města, vykoupete se na nejnižším místě světa a navštívíte antické památky i pozůstatky středověkých hradů. Tamní příroda vám nabídne bezpočet možností k výletům a outdoorovým aktivitám. Jordánci, potomci beduínských kmenů, jsou hrdí a přátelští a rádi se s vámi podělí o šálek čaje a kousek svého života. Bezpečnostní situace v zemi je dlouhodobě stabilní, Jordánsko je tedy vhodné i pro individuální cestovatele.

Víza
Vízum za 40 JOD
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu nebo s Jordan Passem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Jaro a podzim
Ideální čas k návštěvě celého Jordánska. Vyvarujte se létu.
Více o počasí
Letenky od
2 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x do roka a ušetříš cca 48 %.
Akční nabídky