Skalní město Petra
Jordánsko

Víza do Jordánska

Vízum

Pro vstup do země je zapotřebí mít cestovní pas platný minimálně 6 měsíců a vízum. Víza vám vydají na počkání na letišti nebo na hraničních přechodech (s výjimkou hraničních přechodů Allenby Bridge/King Hussein Bridge a Wadi Araba – zde je dostanete pouze s Jordan Passem). Cena za vízum je 40 JOD a musí být uhrazena v místní měně (na letišti je možné platit kartou).

V případě pobytu delšího než 30 dní je nutné registrovat se u jordánské cizinecké policie.

Výjezdní daň v případě opuštění země pozemní či námořní (nikoliv leteckou) cestou činí 10 JOD. Více informací zde mzv.cz/amman.

Pokud plánujete zůstat v Jordánsku aspoň 3 noci a přitom navštívit Petru nebo jiné památky, je vhodné koupit si turistickou kartu Jordan Pass. Ta v sobě zahrnuje jak víza, tak vstupy do muzeí, přírodních rezervací a archeologických lokalit. Rozhodně se vyplatí, pokud máte v plánu navštívit alespoň Petru, protože cenově je výhodnější než vízum a vstup do Petry koupené samostatně. 

Jordan Pass je nutné koupit již před cestou na webu jordanpass.jo, kde najdete i seznam atrakcí, pro které karta platí. Prodává se ve třech variantách: za 99, 106 nebo 113 dolarů – jednotlivé varianty se liší pouze počtem dní strávených v Petře. Platnost karty je 14 dnů od první aktivace (= prvního vstupu do památky), ale zakoupit ji lze až 12 měsíců předem. Pozor, Jordan Pass je plně platný pouze při minimálním pobytu 3 noci, při kratším pobytu byste museli doplatit cenu za vízum.

S platným Jordan Passem obdržíte na hraničních přechodech víza zdarma, což platí i pro přechod Wadi Araba, kde se jinak víza nevydávají. Dle zkušeností cestovatelů lze s Jordan Passem obdržet víza dokonce i na přechodu Allenby Bridge/King Hussein Bridge, ačkoli oficiální zdroje tvrdí opak. Situace na pozemních hraničních přechodech se ale poměrně často mění, ideální je tedy vždy zapátrat po čerstvých informacích od jiných cestovatelů.

Celní předpisy

Kromě věcí osobní potřeby je povoleno dovézt 1 litr alkoholu a 200 cigaret. Platí zákaz dovážení jakýchkoli narkotik, pornografie a zbraní/střeliva. Pokud si s sebou chcete vzít dalekohled, měl by být pokud možno malý – jestliže celník či policie usoudí, že se jedná o dalekohled vojenského typu, může vám ho zabavit.

Drony jsou v Jordánsku povolené pouze v případě, že máte předem zajištěné povolení od jordánského úřadu pro letectví carc.gov.jo.

Chystáš se do Jordánska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 03. 10. 2022
Navrhni úpravu

5 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Reni85
Reni85
před 6 měs

Dobry den,

takisto by ma zaujimalo, s rozdielom, ze by sme chceli nakuknut do Saudskej Arabie.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 6 měs

Nevím, jak nakouknout (možná z dálky ano) a zajímalo by mě, jak plánujete dopravu, ale JP na druhý vstup do země nestačí viz FAQ:

Does Jordan Pass waive the visa fees of a multiple entry visa to Jordan?

No, Jordan pass waives the visa fees of only a single entry visa to Jordan.

Avatar uživatele Reni85
Reni85
před 6 měs

Cez pozemný priechod Durra, od Aqaby vzdialené do 20km.

Ďakujem za info k Jordan Pass.

Avatar uživatele Libor_S
Libor_S
před 6 měs

Jasně, ale tam asi taxi, pak pěšky asi 1,4 km na SA celnici a co pak? Nebo snad chcete jet autem z půjčovny? To podle mě nepůjde.

Avatar uživatele
Jan
před 7 měs

Dobrý den,

je možné na Jordanpass vycestovat na pár hodin do sousedního Izraele? A vrátit se opět do Jordánska?

Děkuji za jakoukoliv odpověď :)