Průvodce státem
Jordánsko
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti v Jordánsku

Vízum

Pro vstup do země je zapotřebí mít cestovní pas platný minimálně 6 měsíců a vízum. Víza vám vydají na počkání na letišti nebo na hraničních přechodech (s výjimkou hraničních přechodů Allenby Bridge/King Hussein Bridge a Wadi Araba – zde je dostanete pouze s Jordan Passem). Cena za vízum je 40 JOD a musí být uhrazena v místní měně (na letišti je možné platit kartou).

V případě pobytu delšího než 30 dní je nutné registrovat se u jordánské cizinecké policie.

Výjezdní daň v případě opuštění země pozemní či námořní (nikoliv leteckou) cestou činí 10 JOD. Více informací zde mzv.cz/amman.

Pokud plánujete zůstat v Jordánsku aspoň 3 noci a přitom navštívit Petru nebo jiné památky, je vhodné koupit si turistickou kartu Jordan Pass. Ta v sobě zahrnuje jak víza, tak vstupy do muzeí, přírodních rezervací a archeologických lokalit. Rozhodně se vyplatí, pokud máte v plánu navštívit alespoň Petru, protože cenově je výhodnější než vízum a vstup do Petry koupené samostatně. 

Jordan Pass je nutné koupit již před cestou na webu jordanpass.jo, kde najdete i seznam atrakcí, pro které karta platí. Prodává se ve třech variantách: za 99, 106 nebo 113 dolarů – jednotlivé varianty se liší pouze počtem dní strávených v Petře. Platnost karty je 14 dnů od první aktivace (= prvního vstupu do památky), ale zakoupit ji lze až 12 měsíců předem. Pozor, Jordan Pass je plně platný pouze při minimálním pobytu 3 noci, při kratším pobytu byste museli doplatit cenu za vízum.

S platným Jordan Passem obdržíte na hraničních přechodech víza zdarma, což platí i pro přechod Wadi Araba, kde se jinak víza nevydávají. Dle zkušeností cestovatelů lze s Jordan Passem obdržet víza dokonce i na přechodu Allenby Bridge/King Hussein Bridge, ačkoli oficiální zdroje tvrdí opak. Situace na pozemních hraničních přechodech se ale poměrně často mění, ideální je tedy vždy zapátrat po čerstvých informacích od jiných cestovatelů.

Celní předpisy

Kromě věcí osobní potřeby je povoleno dovézt 1 litr alkoholu a 200 cigaret. Platí zákaz dovážení jakýchkoli narkotik, pornografie a zbraní/střeliva. Pokud si s sebou chcete vzít dalekohled, měl by být pokud možno malý – jestliže celník či policie usoudí, že se jedná o dalekohled vojenského typu, může vám ho zabavit.

Drony jsou v Jordánsku povolené pouze v případě, že máte předem zajištěné povolení od jordánského úřadu pro letectví carc.gov.jo.

Království beduínů

Jordánsko, celým jménem Jordánské hášimovské království, se nachází na Blízkém východě a sousedí s Izraelem, Sýrií, Irákem a Saúdskou Arábií. Atraktivita Jordánska spočívá jak v jedinečných přírodních oblastech, tak v jeho bohatém kulturním dědictví. 

V Jordánsku spatříte nekonečné pouště a skalní města, vykoupete se na nejnižším místě světa a navštívíte antické památky i pozůstatky středověkých hradů. Tamní příroda vám nabídne bezpočet možností k výletům a outdoorovým aktivitám. Jordánci, potomci beduínských kmenů, jsou hrdí a přátelští a rádi se s vámi podělí o šálek čaje a kousek svého života. Bezpečnostní situace v zemi je dlouhodobě stabilní, Jordánsko je tedy vhodné i pro individuální cestovatele.

Víza
Vízum za 40 JOD
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu nebo s Jordan Passem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
Jaro a podzim
Ideální čas k návštěvě celého Jordánska. Vyvarujte se létu.
Více o počasí
Letenky od
7 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x do roka a ušetříš cca 48 %.
Akční nabídky