Skalní město Petra
Jordánsko

Peníze a ceny v Jordánsku

Jordánský dinár

Měnou je jordánský dinár (JOD nebo JD), který se dělí na 10 dirhamů, 100 piastrů (qirshů) a 1.000 filů. Bankovky jsou v hodnotě 1, 5, 10, 20 a 50 dinárů. Mincí je více druhů a používají se staré i nové mince zároveň, takže orientace v nich je trochu složitější. Mince se používají v hodnotách 0,5, 1, 2,5, 5, 10 a 20 piastrů, 0,25, 0,5 a 1 dinár. Všechny bankovky a mince jsou popsané arabsky i anglicky. 

Ceny se obvykle uvádějí na 3 desetinná místa, u malých částek to může být pouze třímístné číslo za desetinnou čárkou.

Směnárny a platba kartou

Směnárny jsou ve větších městech, nejdražší jsou samozřejmě na letišti, v hotelích a u hraničních přechodů. Platby kartou jsou možné jen ve velkých obchodech a hotelích západního stylu, všude jinde budete potřebovat hotovost. Bankomaty vám často dovolí jen omezený výběr (např. 25 dinárů) a účtují si vlastní nemalé poplatky za výběr. Nejvýhodnější je směnit/vybrat při příjezdu jen nejnutnější hotovost a s výměnou většího obnosu počkat do Ammánu nebo jiného většího města. Ideální pro výměnu ve směnárnách jsou dolary, ale směnit můžete samozřejmě i eura.

Kolik co stojí

Jordánsko není pro našince úplně levnou zemí, zejména pokud máte v plánu cestovat a využívat turistických služeb, které bývají předražené. Vstupy, průvodci i hotely mají ceny odpovídající cenám v západní Evropě, někdy i vyšší. 

Většinu běžných věcí nicméně pořídíte za ceny stejné jako u nás nebo levněji. Levná je veřejná doprava, pitná voda a potraviny zakoupené v běžných obchodech. Za dobrou cenu můžete pořídit půjčení auta, pokud se vyhnete velkým mezinárodním půjčovnám. Benzin je přibližně stejně drahý jako u nás.

Pozor na hotely a restaurace, kde bývá cena často uvedena bez daně a spropitného. K utracené částce vám dodatečně připočítají 16% daň a 10% spropitné, takže cílová cena je více než o čtvrtinu vyšší. 

Spropitné a smlouvání

Spropitné se od turistů všeobecně očekává. V některých restauracích a hotelech je již 10% spropitné zahrnuto do celkové ceny. Na mnoha turistických místech vám budou místní nabízet výklad, fotografování nebo posezení u čaje, opět v očekávání drobného příspěvku.

V Jordánsku se na rozdíl od mnoha jiných arabských zemí příliš nesmlouvá. Klasické bazaary prakticky neexistují, místo toho se nakupuje v obchodech, kde je cena pevně daná. Běžně můžete smlouvat u poskytovatelů služeb, např. pokud si chcete najmout průvodce nebo řidiče na celý den, také u stánků se suvenýry se smlouvání očekává.

Jak ušetřit

Pokud se v Jordánsku zdržíte déle než 3 noci a plánujete navštívit Petru, pořiďte si předem turistickou kartu Jordan Pass (viz níže v části Víza a povinnosti), s níž budete mít víza a vstupy do mnoha památek zdarma. Všeobecně platí, že nejvíc ušetříte, pokud se budete vyhýbat službám určeným primárně turistům – počítejte s tím, že např. v Petře je všechno mnohem dražší než jinde. Svačinu a pitnou vodu si raději kupte předem a neste si je s sebou. Pokud jezdíte po hlavních trasách, dopravujte se autobusy spolu s místními. Do odlehlejších koutů se může vyplatit půjčit si auto, zejména pokud je vás víc. Na stravování doporučujeme malá bistra a jídelny, kam chodí místní, ubytování je nejvýhodnější v hostelech. 

Denní rozpočet

Denní rozpočet na osobu (ubytování, strava a doprava, bez víz, vstupů a aktivit).

Nízký komfort vyjde na 20–30 JOD (spaní ve společné ložnici v hostelu, doprava autobusy, stravování vlastní nebo v levných bistrech).

Zlatá střední cesta stojí 70–90 JOD (ubytování v hotelu nebo penzionu, doprava půjčeným autem, stravování v bistrech a restauracích střední kategorie).

Luxusní varianta zahrnuje 160–190 JOD (ubytování v luxusním hotelu nebo v rezortu u Mrtvého moře, doprava taxíkem, stravování v lepších restauracích).

Chystáš se do Jordánska?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

4 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.