Jordánský dinár

Měnou je jordánský dinár (JOD nebo JD), který se dělí na 10 dirhamů, 100 piastrů (qirshů) a 1.000 filů. Bankovky jsou v hodnotě 1, 5, 10, 20 a 50 dinárů. Mincí je více druhů a používají se staré i nové mince zároveň, takže orientace v nich je trochu složitější. Mince se používají v hodnotách 0,5, 1, 2,5, 5, 10 a 20 piastrů, 0,25, 0,5 a 1 dinár. Všechny bankovky a mince jsou popsané arabsky i anglicky. 

Ceny se obvykle uvádějí na 3 desetinná místa, u malých částek to může být pouze třímístné číslo za desetinnou čárkou.

Směnárny a platba kartou

Směnárny jsou ve větších městech, nejdražší jsou samozřejmě na letišti, v hotelích a u hraničních přechodů. Platby kartou jsou možné jen ve velkých obchodech a hotelích západního stylu, všude jinde budete potřebovat hotovost. Bankomaty vám často dovolí jen omezený výběr (např. 25 dinárů) a účtují si vlastní nemalé poplatky za výběr. Nejvýhodnější je směnit/vybrat při příjezdu jen nejnutnější hotovost a s výměnou většího obnosu počkat do Ammánu nebo jiného většího města. Ideální pro výměnu ve směnárnách jsou dolary, ale směnit můžete samozřejmě i eura.

Kolik co stojí

Jordánsko není pro našince úplně levnou zemí, zejména pokud máte v plánu cestovat a využívat turistických služeb, které bývají předražené. Vstupy, průvodci i hotely mají ceny odpovídající cenám v západní Evropě, někdy i vyšší. 

Většinu běžných věcí nicméně pořídíte za ceny stejné jako u nás nebo levněji. Levná je veřejná doprava, pitná voda a potraviny zakoupené v běžných obchodech. Za dobrou cenu můžete pořídit půjčení auta, pokud se vyhnete velkým mezinárodním půjčovnám. Benzin je přibližně stejně drahý jako u nás.

Pozor na hotely a restaurace, kde bývá cena často uvedena bez daně a spropitného. K utracené částce vám dodatečně připočítají 16% daň a 10% spropitné, takže cílová cena je více než o čtvrtinu vyšší. 

Spropitné a smlouvání

Spropitné se od turistů všeobecně očekává. V některých restauracích a hotelech je již 10% spropitné zahrnuto do celkové ceny. Na mnoha turistických místech vám budou místní nabízet výklad, fotografování nebo posezení u čaje, opět v očekávání drobného příspěvku.

V Jordánsku se na rozdíl od mnoha jiných arabských zemí příliš nesmlouvá. Klasické bazaary prakticky neexistují, místo toho se nakupuje v obchodech, kde je cena pevně daná. Běžně můžete smlouvat u poskytovatelů služeb, např. pokud si chcete najmout průvodce nebo řidiče na celý den, také u stánků se suvenýry se smlouvání očekává.

Jak ušetřit

Pokud se v Jordánsku zdržíte déle než 3 noci a plánujete navštívit Petru, pořiďte si předem turistickou kartu Jordan Pass (viz níže v části Víza a povinnosti), s níž budete mít víza a vstupy do mnoha památek zdarma. Všeobecně platí, že nejvíc ušetříte, pokud se budete vyhýbat službám určeným primárně turistům – počítejte s tím, že např. v Petře je všechno mnohem dražší než jinde. Svačinu a pitnou vodu si raději kupte předem a neste si je s sebou. Pokud jezdíte po hlavních trasách, dopravujte se autobusy spolu s místními. Do odlehlejších koutů se může vyplatit půjčit si auto, zejména pokud je vás víc. Na stravování doporučujeme malá bistra a jídelny, kam chodí místní, ubytování je nejvýhodnější v hostelech. 

Denní rozpočet

Denní rozpočet na osobu (ubytování, strava a doprava, bez víz, vstupů a aktivit).

Nízký komfort vyjde na 20–30 JOD (spaní ve společné ložnici v hostelu, doprava autobusy, stravování vlastní nebo v levných bistrech).

Zlatá střední cesta stojí 70–90 JOD (ubytování v hotelu nebo penzionu, doprava půjčeným autem, stravování v bistrech a restauracích střední kategorie).

Luxusní varianta zahrnuje 160–190 JOD (ubytování v luxusním hotelu nebo v rezortu u Mrtvého moře, doprava taxíkem, stravování v lepších restauracích).

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Petr Mach

Básník se chtěl asi zeptat zda v případě že bude okraden bude také znásilněna rozčvrcen .-)

Odpovědět
před rokem

Dobrý den.

V případě že budu okraden.

před rokem
Avatar uživatele J0x
J0x

Co tím chtěl básník říci?

Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsal tým portálu Cestujlevne.com
Poslední aktualizace před 28 dny
Navrhni úpravu