Skalní město Petra
Jordánsko

Bezpečnost v Jordánsku

Většinu cestovatelů mezi prvními napadne otázka, zda je v Jordánsku bezpečno. Tyto pochybnosti se projevují i na znatelném odlivu turistů ze země. Je tedy ideální čas vyrazit, pokud si chcete zemi užít v klidu a bez tlačenic. 

Bezpečnostní situace je v současné době v Jordánsku dobrá a země dělá všechno pro to, aby to tak zůstalo. Do hotelů, památek a jiných frekventovaných míst se vstupuje přes bezpečnostní rámy, a pokud cestujete autem, pravděpodobně se setkáte s vojenskými kontrolami (vždy je nutné mít u sebe pas!). Ministerstvo zahraničí v současnosti nedoporučuje cestovat do blízkosti hranic se Sýrií a Irákem. Vzhledem k tomu, že situace na Blízkém východě se velice často mění, doporučujeme zjistit si před odjezdem aktuální informace na stránkách velvyslanectví ČR v Ammánu mzv.cz/amman

Zdraví

Očkování není vyžadováno, ale jako téměř všude se hodí standardní očkování alespoň proti žloutence typu A. Pozor si dávejte na volně pobíhající psy a kočky, vzteklina je v Jordánsku stále rozšířená. 

Kohoutková voda je sice oficiálně pitná, ale v zájmu vlastního zdraví doporučujeme stejně jako místní kupovat vodu balenou.

Kriminalita

Riziko přepadení nebo okradení je v Jordánsku poměrně nízké, stačí tedy běžná opatrnost. Pouze v Petře a na jiných turisticky exponovaných místech budete pravděpodobně terčem místních žebráků, podvodníků a prodavačů všeho. Dávejte si tedy pozor, a pokud budete mít o zboží nebo službu zájem, smlouvejte a vždy si ujasněte všechny podmínky předem. V případě problémů se obraťte na turistickou policii, kterou najdete téměř u všech památek.

Ženy cestující samy se mohou setkat s obtěžováním, nejčastěji v podobě nevyžádané pozornosti, doteků nebo dokonce nabídek k sňatku. V takovém případě dejte důrazně najevo svůj nesouhlas, což bývá dostačující.

Oblékání a chování

Oblékání mužů i žen by nemělo odhalovat víc, než je nutné, přestože vůči turistům jsou místní v tomto ohledu shovívaví. Ideální jsou volné košile s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty nebo sukně. Naprosto nevhodná jsou tílka a kraťasy, u žen velké výstřihy nebo příliš upnuté oblečení. V Ammánu a v Akabě panují v oblékání zvyky trochu volnější.

Na turistických plážích jsou běžné jednodílné plavky i bikiny, i když místní ženy se koupou většinou oblečené. Na některých veřejných plážích a u termálních pramenů je tedy vhodnější obléct si na koupání volné tričko a sukni nebo legíny.

Stejně jako v jiných islámských zemích nepatří na veřejnost žádné projevy intimity. Opět platí, že výrazně uvolněnější atmosféra je v Ammánu a velkých městech, kde se i místní mládež běžně vodí za ruce. Homosexualita je sice zákonem povolena, ale veřejností všeobecně nepřijímána. 

Internet a elektřina

Zásuvky jsou dvojího typu: evropské dvoukolíkové a britské tříkolíkové. V hotelech jsou obvykle k vidění oba druhy, na některých místech bývá jen jeden. Typy zásuvek jsou rozmístěné podle náhody, systém v tom nehledejte.

Wifi je k dispozici v některých hotelích a restauracích (může být zpoplatněna). Snadno lze také pořídit místní simkartu. Operátoři fungují v Jordánsku tři (Zain, Umniah a Orange) a jejich prodejny najdete ve všech větších městech i na letišti.

Důležité kontakty

  • Univerzální tísňové volání: 911

Velvyslanectví ČR v Ammánu

  • Halab Street 34, Ammán 
  • Tel.: +962 659 270 51-2 
  • Nouzová linka: +962 797 301 990 (nonstop, jen pro případy ohrožení zdraví či života)
  • mzv.cz/amman

Chystáš se do Jordánska?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.