Vancouver

Doprava ve Vancouveru

Jak se dostat do Vancouveru

Letecky z Evropy

Letenky z Prahy do Vancouveru se stále drží na vysoké hranici kolem 20.000 Kč, přičemž akce se objevují jen minimálně. Lepší situace panuje při odletech z německých letišť nebo Vídně, kdy se v akcích můžete dostat i na 12.000 Kč, jen pozor, že většinou bez odbaveného zavazadla v ceně. Oblíbené prázdninové termíny pak bývají tak jako tak výrazně dražší a akce nelze očekávat. Přímé spojení z Prahy ani blízkých okolních letišť neexistuje, vždy poletíte s přestupem.

Zajímavou alternativou může být koupě akčních letenek do Seattlu, které se objevují i z Prahy (kolem 12 tisíc korun) a dojet do Vancouveru autobusem nebo vlakem. 

Doprava ze Seattlu

Jednosměrná jízdenka na autobus do Seattle se pohybuje kolem 18 USD, cesta trvá 4 hodiny a spojení jezdí několikrát denně, vyhledávejte na webech společností Boltbus a Greyhound.

Zajímavější a hezčí cesta vede vlakem americké společnosti Amtrak. Vlaky jezdí 3-4x denně, cesta zabere 3 hodiny 30 minut a jedna cesta vyjde cca na 40 USD. Jízdenky se vyplatí nakupovat v předstihu přes internet, na místě můžou být až vícenásobně dražší.

Po Kanadě

Zamíříte-li z Vancouveru do jiných kanadských měst, počítejte s tím, že vnitrostátní letenky po Kanadě jsou poměrně drahé. Kupříkladu zpáteční letenka do Calgary vyjde zhruba na 4 tisíce Kč, zatímco do Toronta už přes 7.500 Kč (nejlevněji s aerolinkou Westjet). Nezapomenutelným zážitkem pak bude let s hydroplánem do destinací podél kanadského pobřeží (aerolinka Harbour Air).

Po železnici se z Vancouveru dostanete především na západ, přičemž více než 24hodinová cesta přes Skalisté hory mezi Vancouverem a Edmontonem patří k nejkrásnějším na světě. Jízdenka jedním směrem vyjde od 180 CAD při koupi na oficiálním webu kanadských železnic viarail.ca.

Jak se pohybovat po městě

Downtown projdete pěšky, pokud vám chůze vyloženě nevadí. Vancouver je také vhodný pro jízdu na skateboardu, longboardu nebo pro kolo. Jinak je rozlehlý, zato dobře protkaný sítěmi městské hromadné dopravy. I přesto však mnozí stále využívají auta. Nejspolehlivější je skytrain, tedy obdoba metra. Jezdí velmi často a je přehledný. Další variantou jsou autobusy, kterými se ovšem cesta ukrutně vleče. Noční linky fungují dobře, pouze vám zabere hodně času dostat se z místa na místo.

MHD

Vancouver je rozdělen do zón. Pokud se budete pohybovat po centru a kolem centra, využijete nejčastěji I. a II. zónu. Jednotlivá jízda vás vyjde na 2,95 CAD (v závislosti na zónách) a platí 90 min. Někdy se vyplatí koupit si celodenní jízdné, za nějž zaplatíte 10,25 dolarů a můžete jezdit po celém Vancouveru. Pozor na cestu z/na letiště, kde platí speciální tarif, viz informace o letišti ve Vancouveru.

Jízdenky můžete platit vaší běžnou bezkontaktní platební kartou přiložením k terminálu (v autobusech ve voze, v metru na stanici), podobně jako třeba v Londýně. Alternativou je koupě v automatu nebo u řidiče (přijímá se pouze přesná částka v hotovosti).

Downtown a North Vancouver je propojen mostem nebo můžete zkusit rychlejší přívoz, jehož zastávka leží nedaleko stanice skytrain Waterfront a ze kterého se naskytnou úžasné pohledy na město. Na přívozu "SeaBus" platí stejné tarify jako u autobusů a metra, využít lze i celodenní jízdenku.

Taxi

Další variantou je využít místní taxislužby – Vancouver taxi nebo Yellow Cab. Kromě klasické městské hromadné dopravy nebo taxislužby můžete zkusit jízdu na kole.

Na kole

Jak již bylo zmíněno, Vancouver je vhodný také pro kola. Ve Vancouveru je jízda na kole běžnou záležitostí a město disponuje mnoha cyklostezkami. Dávejte si pozor, kde kolo zaparkujete a vždy mějte po ruce kvalitní zámek. I když je Vancouver bezpečný, kola se kradou, a to hlavně v Downtownu. Kromě běžných půjčoven kol v centru města tu funguje společnost MOBI, kdy máte kolo k dispozici po nějakou určitou dobu prakticky 24 hodin denně. Funguje na principu sdílení kola s ostatními. Kolo si půjčíte na jednom místě, ale vrátíte někde jinde. Více info na: www.mobibikes.ca.

Chystáš se do Vancouveru?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 09. 01. 2020
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.