Kosovo
Kosovská republika

Co vidět a navštívit v Kosovu

12 míst co vidět v Kosovu

Prizren

Prizren

Pokud byste v Kosovu měli navštívit jen jedno místo, určitě by to mělo být překrásné město Prizren. S tradičními osmanskými domečky a uličkami i řekou uprostřed města za návštěvu určitě stojí: Minaret mešity Arasta, Gazi Mehmet Paša Hammam – turecké lázně z 16. století, Mešita Bajrakli (Gazi Mehmet Pašova),  Starý kamenný most, jeden ze symbolů Prizrenu, Mešita Sinan Paša – Největší mešita v Prizrenu,  Náměstí Šadrvan – Centrální náměstí…

Zobrazit místo
Knihovna Priština

Pristina

Hlavní město Kosova, neustále se vyvíjející, množství kaváren, barů i restaurací. Co navštívit: Mešity, například Sultánova mešita, Mešita Çarshi a Mešita Jašar Paša, Sahat Kulla (Hodinová věž), Muzea – Kosovské muzeum, Etnologické muzeum nebo Národní galerie, Pravoslavný kostel svatého Mikuláše, Sochy – socha Billa Clintona v nadživotní velikosti, Skanderbegova socha,  Kopec mučedníků s výhledem na město.

Zobrazit místo
Visoki Dečani

Klášter Visoki Dečani

Pravoslavný klášter Visoki Dečani – http://www.kosovo.net/edecani.html  Je dostupný autobusem na trase Peja–Gjakova. Byl postaven ve 14. století na příkaz srbského krále Štěpána Dečanského, dnes je největším a nejzachovalejším středověkým srbským klášterem, obývaný bratrstvem zhruba 30 mnichů. Krom krásného nádvoří je možné vidět zachovalé středověké fresky, například Dečanské ukřižování.

Zobrazit místo
Peja

Klášter Peja

Patriarchální klášter Peja (Peći) – http://www.kosovo.net/epatrijarsija.html Pravoslavný klášter pocházející ze 13. století, nachází se na konci převážně albánského města Peja v údolí soutěsky Rugova. Dodnes obývaný jeptiškami. Unikátní architektonická stavba zahrnuje 3 spojené kostely a rezidenční budovy kláštera, i zde se nacházejí dochované středověké fresky.

Zobrazit místo
Gračanica

Klášter Gračanica

Pravoslavný klášter nedaleko Prištiny, vybudovaný ve 14. století na místě dřívější baziliky ze 6. století. Dnes obývaný sesterstvem jeptišek, nachází se zde rozsáhlá sbírka náboženských ikon, z nichž nejstarší (ikona Krista Milosrdného) pochází ze 14. stole

Zobrazit místo
Prokletije

Prokletije

„Prokleté hory“, je nádherné pohoří s několika hřebeny vhodné pro vysokohorskou turistiku a nachází se na území Kosova, Albánie a Černé Hory. V rámci Kosova je nejvyšší horou Džeravica. Hezký report z cest do Prokletije jsme objevili zde: http://www.treking.cz/treky/hory-v-kosovu.htm 

Zobrazit místo
Vodopády Miruša

Vodopády Miruša

Vodopády Miruša s přírodními bazénky leží na stejnojmenné řece Miruša kousek od města Klina ve středu Kosova, lze se pod nimi koupat a je tam i příjemná hospůdka s rybí restaurací.

Zobrazit místo
Jeskyně Gadimë

Krápníková jeskyně Gadimë

Jeskyně je dostupná autobusem z Prištiny smerem na Ferizaj. Jeskyně s unikátní soustavou stalagmitů, stalaktitů a stalagnátů nejrůznějších tvarů, zdi z mramoru pokryté vulkanickou lávou. Přístupných je zhruba 500 m z celkové délky jeskyně, která ještě není kompletně probádána.

Zobrazit místo
Šar Planina

Šar Planina

Horské pásmo Šar Planina najdeme mezi Makedonií, Albánií a Kosovem, oblíbené především z makedonské strany. V rámci Kosova je oblíbená jižní část země v Šarských horách s unikátním zde žijícím etnikem Goranců.

Zobrazit místo
Mitrovica

Mitrovica

Město na severu země rozdělené řekou Ibar na srbskou a albánskou část; v srbské části se platí dináry. V okolí se nachází také pevnost Zvečan.

Zobrazit místo
Gjakova

Gjakova

Historické město na jihovýchodě Kosova s množstvím kaváren a restaurací, za návštěvu stojí mimo jiné nejstarší bazar v Kosovu ze 17. století (Old Bazaar), mešity a kostely.

Zobrazit místo
Brezovica

Brezovica

Jedná se o menší lyžařské středisko u hranic s Makedonií.

Zobrazit místo

Chystáš se do Kosova?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 16. 05. 2022
Navrhni úpravu