Kosovo
Kosovská republika

Kultura a lidé v Kosovu

Historie v kostce

Zatímco ve středověku zde dominujícím etnikem byli Slované, cesta tureckému a později albánskému obyvatelstvu se otevřela po prohrané bitvě na Kosově poli v roce 1389, a na konci 19. století už byli dominujícím etnikem Albánci. Po 2. světové válce bylo Kosovo součástí Jugoslávie, snahy o nezávislost ze strany kosovských Albánců sílily v 80. letech a konflikt mezi oběma etniky eskaloval po rozpadu Jugoslávie v roce 1995. Nejznámější konflikty (za jejichž trvání odhadem 900.000 lidí opustilo své domovy) proběhly v letech 1998–1999 a vyústily až v účast jednotek NATO, které bombardováním proti Srbsku a následným vyhlášením autonomní oblasti otevřelo cestu Kosova k nezávislosti.

Velká část srbského obyvatelstva dodnes s nezávislostí Kosova nesouhlasí – „Kosovo je Srbija“ je známým a populárním sloganem. 

Lidé 

Kosovo má 1.883.018 obyvatel (odhad k červenci 2016), z nichž 94,5 % jsou Albánci a 1,6 % Srbové (ostatní výrazné menšiny jsou Bosňáci, Turkové a Romové). Co se týče náboženství, převážná většina obyvatelstva je muslimská, srbské obyvatelstvo je pravoslavné.

Lidé jsou zde pohostinní a přátelští, a to jak Albánci, tak Srbové – zatímco Srbové vás berou jako své slovanské bratry a rádi vás pohostí domácí rakijí, kosovští Albánci zase ocení fakt, že ČR uznala jejich nezávislost již v roce 2008 – přestože za své hlavní spojence považují USA. (například Bill Clinton má v Prištině svou sochu).

Svátky

17. únor – Den nezávislosti

Svátky se tu slaví a dodržují islámské mezi albánským obyvatelstvem (ramadán, Eid) a pravoslavné (Vánoce, Velikonoce) mezi srbským.

Zejména Priština hostí během roku různorodé kulturní festivaly – například hudební Freedom Festival v červnu (oslava osvobození jednotkami NATO), a mnohé další hudební, filmové i divadelní akce. Viz: http://www.kosovoguide.com/?cid=2,167

Kultura

Mix původních pravoslavných památek a kostelů a osmanské kultury (mešity, bazary ...).

Jazyk

Srbština a albánština jsou oficiální jazyky, ve většině případů se domluvíte i anglicky, často také německy a při troše snahy i česky – a to jak díky podobnosti se srbštinou, tak i díky tomu, že není výjimkou narazit na místní obyvatele, kteří v 90. letech odjeli do Čech pracovat.

Albánština

 • Ano – Po
 • Ne – Jo
 • Děkuji – Falemenderit
 • Prosím – Ju lutem
 • Jak se máte? – Si jeni?
 • Jak se máš? – Si je?

Srbština

 • Ano – Da
 • Ne – Ne
 • Děkuji – Hvala
 • Prosím – Molim
 • Dobrý den – Zdravo
 • Jak se máte? – Kako ste?
 • Jak se máš? – Kako si?

Turismus

Země je rozhodně jedna z nejméně turistických v regionu, kvůli relativně nedávným bezpečnostním problémům a s nimi spojeným pověstem.

Nicméně infrastruktura je na dobré úrovni – v Prištině je mezinárodní letiště, hotely i hostely se dají také bez problému najít v různých cenových relacích. V turismu se anglicky většinou domluvíte a lidé jsou přátelští a pohostinní.

Zároveň je tu toho spousta k vidění: krásné osmanské město Prizren, neustále se rozvíjející Pristina, stále komplikovaná srbsko-albánská Mitrovica, pravoslavné kostely a kláštery, ale i krásné hory a příroda.

Geografie

Kosovo má rozlohu pouhých 10.908 km2 a sousedí se Srbskem, Albánií, Makedonií a Černou Horou.

Pravoslavné kláštery se nachází spíše v severní části, naopak Prizren je na jihu a také hory včetně Džeravice (2.656 m), nejvyšší hory Kosova, se nachází převážně na albánské hranici.

Chystáš se do Kosova?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.