Kosovo
Kosovská republika

Víza do Kosova

Vízum

Občané členských států Evropské unie (tj. i Česká republika) jsou vyňati z vízové povinnosti pro vstup, průjezd a pobyt na území Kosovské republiky po dobu 90 dní během jakýchkoli 180 dní v roce. To však neplatí pro pracovní a studijní pobyty, v těchto případech je nutné požádat o pobytové povolení a pracovní/studijní vízum.

Komplikovanějším nežli vstup je paradoxně výstup ze země. Z Kosova nelze vycestovat přes Srbsko, pokud cestovatel také do Kosova přes Srbsko nevstoupil (max. 90 dní). Řešením je opustit Kosovo např. směrem do Makedonie nebo Černé Hory a odtud vstoupit do Srbska. Jednodušší je však prokázat se na srbské hranici namísto cestovního pasu občanským průkazem (což je pro občany EU při cestách do Srbska dostačující).

Očkování

Žádné speciální očkování není potřeba.

Celní předpisy

Do Kosova lze v osobním zavazadle bezcelně dovézt:

  • Tabákové výrobky: 200 cigaret nebo 100 krátkých doutníků nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku nebo kombinaci těchto produktů v poměrném množství;
  • Alkoholické nápoje: 1 litr alkoholických nápojů s obsahem alkoholu převyšujícím 22 %, nebo 2 litry alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nepřevyšujícím 22 %;
  • Parfémy: 50 g parfému nebo 0,25 litru toaletní vody;
  • Léčiva v množství odpovídajícím potřebám cestovatele.
  • Celková hodnota dovezených produktů nesmí (kromě léčiv) přesáhnout 175 EUR. Peněžní hotovost přesahující ekvivalent 10.000 EUR je cestovatel povinen deklarovat, včetně jejího původu.
  • Podrobné informace k bezcelnímu dovozu zboží lze nalézt na stránkách kosovské celní správy dogana.rks-gov.n).

Chystáš se do Kosova?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.