Průvodce státem
Kosovská republika
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti v Kosovu

Vízum

Občané členských států Evropské unie (tj. i Česká republika) jsou vyňati z vízové povinnosti pro vstup, průjezd a pobyt na území Kosovské republiky po dobu 90 dní během jakýchkoli 180 dní v roce. To však neplatí pro pracovní a studijní pobyty, v těchto případech je nutné požádat o pobytové povolení a pracovní/studijní vízum.

Komplikovanějším nežli vstup je paradoxně výstup ze země. Z Kosova nelze vycestovat přes Srbsko, pokud cestovatel také do Kosova přes Srbsko nevstoupil (max. 90 dní). Řešením je opustit Kosovo např. směrem do Makedonie nebo Černé Hory a odtud vstoupit do Srbska. Jednodušší je však prokázat se na srbské hranici namísto cestovního pasu občanským průkazem (což je pro občany EU při cestách do Srbska dostačující).

Očkování

Žádné speciální očkování není potřeba.

Celní předpisy

Do Kosova lze v osobním zavazadle bezcelně dovézt:

  • Tabákové výrobky: 200 cigaret nebo 100 krátkých doutníků nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku nebo kombinaci těchto produktů v poměrném množství;
  • Alkoholické nápoje: 1 litr alkoholických nápojů s obsahem alkoholu převyšujícím 22 %, nebo 2 litry alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nepřevyšujícím 22 %;
  • Parfémy: 50 g parfému nebo 0,25 litru toaletní vody;
  • Léčiva v množství odpovídajícím potřebám cestovatele.
  • Celková hodnota dovezených produktů nesmí (kromě léčiv) přesáhnout 175 EUR. Peněžní hotovost přesahující ekvivalent 10.000 EUR je cestovatel povinen deklarovat, včetně jejího původu.
  • Podrobné informace k bezcelnímu dovozu zboží lze nalézt na stránkách kosovské celní správy dogana.rks-gov.n).

Kosovo aneb Země Nezemě

Kosovská republika je jeden z nejmladších států na světě, jehož nezávislost byla vyhlášena v roce 2008, a přestože ji velká většina států již uznala, jedná se stále o kontroverzní a citlivé téma jak pro Srby a Albánce, tak pro ostatní státy bývalé Jugoslávie (pouze Chorvatsko a Makedonie Kosovo uznaly) a dokonce i státy EU (například Slovensko nebo Španělsko nezávislost neuznaly).

Odhlédneme–li od politické situace, můžeme se plně soustředit na pravou krásu této země. Hory, nedotčená příroda a malebný venkov. Objevujte hrady, kláštery, mešity a historická centra malých městeček, jimž vždy vévodí několik desítek kaváren, kterým místní holdují.

Víza
90 dní zdarma
Do Kosova můžeš cestovat na pas i občanský průkaz s čipem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Do Kosova v letní sezoně, ta zimní toho zas tolik nenabídne.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 48 %.
Akční nabídky