Kosovská republika

Průvodce destinací
z
do
od
do
z
do
od
do
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +

Kosovská republika je jeden z nejmladších států na světě, nezávislost byla vyhlášena v roce 2008, a přestože ji velká většina států již uznala, jedná se stále o kontroverzní a citlivé téma jak pro Srby a Albánce, tak pro ostatní státy bývalé Jugoslávie (pouze Chorvatsko a Makedonie Kosovo uznaly) a dokonce i státy EU (například Slovensko nebo Španělsko nezávislost neuznaly).

Odhal další zajímavosti

Co navštívit

Zavřít
Ikona pinu

Prizren

Pokud byste v Kosovu měli navštívit jen jedno místo, určitě by to mělo být překrásné město Prizren. S tradičními osmanskými domečky a uličkami i řekou uprostřed města za návštěvu určitě stojí:

 • Minaret mešity Arasta,
 • Gazi Mehmet Paša Hammam – turecké lázně z 16. století,
 • Mešita Bajrakli (Gazi Mehmet Pašova),
 • Starý kamenný most, jeden ze symbolů Prizrenu,
 • Mešita Sinan Paša – Největší mešita v Prizrenu,
 • Náměstí Šadrvan – Centrální náměstí města s fontánou a několik kaváren v okolí,
 • Hrad (Kalaja) – Zřícenina pevnosti s krásným výhledem na město,
 • Městská radnice – Je popsaná nápisy, které vyjadřují díky zemím, které uznaly nezávislost Kosova v relativně krátké době po jeho vyhlášení, včetně nápisu „Děkujeme Czech republic“.
Zavřít
Ikona pinu

Pristina

Hlavní město Kosova, neustále se vyvíjející, množství kaváren, barů i restaurací. Co navštívit:

 • Mešity, například Sultánova mešita, Mešita Çarshi a Mešita Jašar Paša,
 • Sahat Kulla (Hodinová věž),
 • Muzea – Kosovské muzeum, Etnologické muzeum nebo Národní galerie,
 • Pravoslavný kostel svatého Mikuláše,
 • Sochy – socha Billa Clintona v nadživotní velikosti, Skanderbegova socha,
 • Kopec mučedníků s výhledem na město.
Zavřít
Ikona pinu

Klášter Visoki Dečani

Pravoslavný klášter Visoki Dečanihttp://www.kosovo.net/edecani.html

Je dostupný autobusem na trase Peja–Gjakova. Byl postaven ve 14. století na příkaz srbského krále Štěpána Dečanského, dnes je největším a nejzachovalejším středověkým srbským klášterem, obývaný bratrstvem zhruba 30 mnichů. Krom krásného nádvoří je možné vidět zachovalé středověké fresky, například Dečanské ukřižování.

Zavřít
Ikona pinu

Klášter Peja

Patriarchální klášter Peja (Peći) http://www.kosovo.net/epatrijarsija.html

Pravoslavný klášter pocházející ze 13. století, nachází se na konci převážně albánského města Peja v údolí soutěsky Rugova. Dodnes obývaný jeptiškami. Unikátní architektonická stavba zahrnuje 3 spojené kostely a rezidenční budovy kláštera, i zde se nacházejí dochované středověké fresky.

Zavřít
Ikona pinu

Klášter Gračanica

Pravoslavný klášter nedaleko Prištiny, vybudovaný ve 14. století na místě dřívější baziliky ze 6. století. Dnes obývaný sesterstvem jeptišek, nachází se zde rozsáhlá sbírka náboženských ikon, z nichž nejstarší (ikona Krista Milosrdného) pochází ze 14. stole

Zavřít
Ikona pinu

Prokletije

„Prokleté hory“, je nádherné pohoří s několika hřebeny vhodné pro vysokohorskou turistiku a nachází se na území Kosova, Albánie a Černé Hory. V rámci Kosova je nejvyšší horou Džeravica. Hezký report z cest do Prokletije jsme objevili zde: http://www.treking.cz/treky/hory-v-kosovu.htm

Zavřít
Ikona pinu

Vodopády Miruša

Vodopády Miruša s přírodními bazénky leží na stejnojmenné řece Miruša kousek od města Klina ve středu Kosova, lze se pod nimi koupat a je tam i příjemná hospůdka s rybí restaurací.

Zavřít
Ikona pinu

Krápníková jeskyně Gadimë

Jeskyně je dostupná autobusem z Prištiny smerem na Ferizaj. Jeskyně s unikátní soustavou stalagmitů, stalaktitů a stalagnátů nejrůznějších tvarů, zdi z mramoru pokryté vulkanickou lávou. Přístupných je zhruba 500 m z celkové délky jeskyně, která ještě není kompletně probádána.

Zavřít
Ikona pinu

Šar Planina

Horské pásmo Šar Planina najdeme mezi Makedonií, Albánií a Kosovem, oblíbené především z makedonské strany. V rámci Kosova je oblíbená jižní část země v Šarských horách s unikátním zde žijícím etnikem Goranců.

Zavřít
Ikona pinu

Mitrovica

Město na severu země rozdělené řekou Ibar na srbskou a albánskou část; v srbské části se platí dináry. V okolí se nachází také pevnost Zvečan.

Zavřít
Ikona pinu

Gjakova

Historické město na jihovýchodě Kosova s množstvím kaváren a restaurací, za návštěvu stojí mimo jiné nejstarší bazar v Kosovu ze 17. století (Old Bazaar), mešity a kostely.

Zavřít
Ikona pinu

Brezovica

Jedná se o menší lyžařské středisko u hranic s Makedonií.

Počasí a sezóny

Počasí

Podobně jako v České republice je zde kontinentální klima – teplá léta a studené zimy. Teploty jsou také srovnatelné. Průměrné denní teploty vzduchu se v létě pohybují okolo 30 °C, v zimě lehce nad nulou.

Kdy vyrazit

Podobně jako v České republice je ideální období pro návštěvu jaro anebo brzký podzim. Zimní období je vhodné k lyžování (středisko Brezovica na jihu Kosova).

Zobrazit více

Praktické tipy

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce Zatímco ve středověku zde dominujícím etnikem byli Slované, cesta tureckému a později albánskému obyvatelstvu se otevřela po prohrané bitvě na Kosově poli v roce 1389, a na konci 19. století už byli dominujícím etnikem Albánci. Po 2. světové válce bylo Kosovo součástí Jugoslávie, snahy o nezávislost ze strany kosovských Albánců sílily v 80. letech a konflikt mezi oběma etniky eskaloval po rozpadu Jugoslávie v roce 1995. Nejznámější…

Jak ušetříš

Euro V Kosovu se platí eurem jakožto oficiální měnou. [imageFill 1709] Směnárny a platba kartou V Kosovu se platí eury a bankomaty rovněž vydávají eura. Použití platební karty není ještě tak samozřejmé, zejména mimo Prištinu a v menších obchodech či restauracích je dobré u sebe vždy mít nějakou hotovost. Kolik co stojí V Kosovu je levněji než u nás, zejména co se týká jídla, alkoholu i cigaret a hromadné dopravy. Ceny ubytování se liší podle…

Jak se budeš dopravovat

Jak do Kosova Letecky Mezinárodní letiště Priština (například letem z Vídně), případně z okolních států autem či autobusem (pozor na omezení při návratu do Srbska). Z letiště je nejlepší možnost taxi, které by se cenově mělo pohybovat kolem 15–20 eur. Autobusem Například z Bělehradu jezdí několik spojů denně, http://www.bas.co.rs/ pro aktuální informace a konkrétní spoje. Stejně tak se da autobusovou dopravou poměrně jednoduše…

Co ochutnáš

Kosovská kuchyně Nejznámější pivo je značky Peja, menší značky jsou Birra Prishtina či Sabaja, na jihu země je rozvinutá i vinařská kultura, zejména kolem města Rahovec. Rakija (pálenka z různých druhů ovoce) anebo boza (lehce alkoholický sladký turecký nápoj z fermentované kukuřičné či pšeničné mouky) jsou v zemi taky velmi populární. Co se jídla týče, určitě stojí za to vyzkoušet ajran (jogurtový nápoj), burek (listové těsto plněné například…

Jaké výlety podnikneš

Treky Prokletije – „Prokleté hory“, je nádherné pohoří s několika hřebeny vhodné pro vysokohorskou turistiku a nachází se na území Kosova, Albánie a Černé Hory. V rámci Kosova je nejvyšší horou Džeravica.  Hezký report z cest do Prokletije jsme objevili zde: http://www.treking.cz/treky/hory-v-kosovu.htm  Horské pásmo Šar Planina mezi Makedonií, Albánií a Kosovem, oblíbené především z makedonské strany. V rámci Kosova je oblíbená jižní část…

Na co si dej pozor

Zdraví  Žádné speciální očkování není potřeba. Voda z kohoutku je bezpečná k pití. Stejně jako na kterýchkoli jiných cestách je dobré mít cestovní pojištění. Kriminalita  Bezpečnostní situace v Kosovu je dnes v zásadě stabilní. Kde je ale stále potřeba sledovat aktuální situaci a mít se na pozoru, jsou jednak hranice se Srbskem (Leposavić a Zubin Potok) a jednak město Kosovska Mitrovica, kde občas dochází ke konfliktům mezi srbským…

Víza a na co mysli před cestou

Vízum Občané členských států Evropské unie (tj. i Česká republika) jsou vyňati z vízové povinnosti pro vstup, průjezd a pobyt na území Kosovské republiky po dobu 90 dní během jakýchkoli 180 dní v roce. To však neplatí pro pracovní a studijní pobyty, v těchto případech je nutné požádat o pobytové povolení a pracovní/studijní vízum. Komplikovanějším nežli vstup je paradoxně výstup ze země. Z Kosova nelze vycestovat přes Srbsko, pokud cestovatel také do…

Zavřít

Kultura a jak se domluvíš

Historie v kostce

Zatímco ve středověku zde dominujícím etnikem byli Slované, cesta tureckému a později albánskému obyvatelstvu se otevřela po prohrané bitvě na Kosově poli v roce 1389, a na konci 19. století už byli dominujícím etnikem Albánci. Po 2. světové válce bylo Kosovo součástí Jugoslávie, snahy o nezávislost ze strany kosovských Albánců sílily v 80. letech a konflikt mezi oběma etniky eskaloval po rozpadu Jugoslávie v roce 1995. Nejznámější konflikty (za jejichž trvání odhadem 900.000 lidí opustilo své domovy) proběhly v letech 1998–1999 a vyústily až v účast jednotek NATO, které bombardováním proti Srbsku a následným vyhlášením autonomní oblasti otevřelo cestu Kosova k nezávislosti.

Velká část srbského obyvatelstva dodnes s nezávislostí Kosova nesouhlasí – „Kosovo je Srbija“ je známým a populárním sloganem.

Socha Ibrahima Rugovy

Lidé

Kosovo má 1.883.018 obyvatel (odhad k červenci 2016), z nichž 94,5 % jsou Albánci a 1,6 % Srbové (ostatní výrazné menšiny jsou Bosňáci, Turkové a Romové). Co se týče náboženství, převážná většina obyvatelstva je muslimská, srbské obyvatelstvo je pravoslavné.

Lidé jsou zde pohostinní a přátelští, a to jak Albánci, tak Srbové – zatímco Srbové vás berou jako své slovanské bratry a rádi vás pohostí domácí rakijí, kosovští Albánci zase ocení fakt, že ČR uznala jejich nezávislost již v roce 2008 – přestože za své hlavní spojence považují USA. (například Bill Clinton má v Prištině svou sochu).

Svátky

17. únor – Den nezávislosti

Svátky se tu slaví a dodržují islámské mezi albánským obyvatelstvem (ramadán, Eid) a pravoslavné (Vánoce, Velikonoce) mezi srbským.

Zejména Priština hostí během roku různorodé kulturní festivaly – například hudební Freedom Festival v červnu (oslava osvobození jednotkami NATO), a mnohé další hudební, filmové i divadelní akce. Viz: http://www.kosovoguide.com/?cid=2,167

Kultura

Mix původních pravoslavných památek a kostelů a osmanské kultury (mešity, bazary ...).

Jazyk

Srbština a albánština jsou oficiální jazyky, ve většině případů se domluvíte i anglicky, často také německy a při troše snahy i česky – a to jak díky podobnosti se srbštinou, tak i díky tomu, že není výjimkou narazit na místní obyvatele, kteří v 90. letech odjeli do Čech pracovat.

Albánština

 • Ano – Po
 • Ne – Jo
 • Děkuji – Falemenderit
 • Prosím – Ju lutem
 • Jak se máte? – Si jeni?
 • Jak se máš? – Si je?

Srbština

 • Ano – Da
 • Ne – Ne
 • Děkuji – Hvala
 • Prosím – Molim
 • Dobrý den – Zdravo
 • Jak se máte? – Kako ste?
 • Jak se máš? – Kako si?

Turismus

Země je rozhodně jedna z nejméně turistických v regionu, kvůli relativně nedávným bezpečnostním problémům a s nimi spojeným pověstem.

Nicméně infrastruktura je na dobré úrovni – v Prištině je mezinárodní letiště, hotely i hostely se dají také bez problému najít v různých cenových relacích. V turismu se anglicky většinou domluvíte a lidé jsou přátelští a pohostinní.

Zároveň je tu toho spousta k vidění: krásné osmanské město Prizren, neustále se rozvíjející Pristina, stále komplikovaná srbsko-albánská Mitrovica, pravoslavné kostely a kláštery, ale i krásné hory a příroda.

Geografie

Kosovo má rozlohu pouhých 10.908 km2 a sousedí se Srbskem, Albánií, Makedonií a Černou Horou.

Pravoslavné kláštery se nachází spíše v severní části, naopak Prizren je na jihu a také hory včetně Džeravice (2.656 m), nejvyšší hory Kosova, se nachází převážně na albánské hranici.

Zavřít

Jak ušetříš

Euro

V Kosovu se platí eurem jakožto oficiální měnou.

Euro

Směnárny a platba kartou

V Kosovu se platí eury a bankomaty rovněž vydávají eura. Použití platební karty není ještě tak samozřejmé, zejména mimo Prištinu a v menších obchodech či restauracích je dobré u sebe vždy mít nějakou hotovost.

Kolik co stojí

V Kosovu je levněji než u nás, zejména co se týká jídla, alkoholu i cigaret a hromadné dopravy. Ceny ubytování se liší podle kvality (viz rozpočet níže).

Spropitné a smlouvání

Podobně jako u nás je zvykem dávat menší spropitné, kolem 10 %.

Smlouvání se vyplatí zejména s taxikáři – často se vám stane, že vám řeknou i o dvojnásobek běžné ceny, proto je dobré se na ceně dohodnout předem.

Jak ušetřit

Nejvíce se dá ušetřit stravováním v místních bufetech, dopravou MHD a přespáním v hostelech – je možné, že vás někdo zejména mimo město nechá přespat i zdarma.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel utratí kolem 20–25 euro osoba/den: 10 euro přespání v hostelu, do 10 euro se stravováním ve fast/street foodech, pěší chůze po městě, případně MHD v Prištině 0,4 euro, bus Priština-Prizren 4 euro.

Zlatá střední cesta představuje 40–45 euro na den: noc v hotelu střední kategorie 15–20 euro, oběd v restauraci 5 euro, večeře v restauraci 10 euro, taxi po městě 3 euro.

Samozřejmě je možné se ubytovat i v luxusnějších hotelích, v cenách kolem 200 euro/noc, dopravovat se taxíkem anebo využít organizovaných soukromých výletů s řidičem a průvodcem.

Zavřít

Jak se budeš dopravovat

Jak do Kosova

Letecky

Mezinárodní letiště Priština (například letem z Vídně), případně z okolních států autem či autobusem (pozor na omezení při návratu do Srbska). Z letiště je nejlepší možnost taxi, které by se cenově mělo pohybovat kolem 15–20 eur.

Autobusem

Například z Bělehradu jezdí několik spojů denně, http://www.bas.co.rs/ pro aktuální informace a konkrétní spoje.

Stejně tak se da autobusovou dopravou poměrně jednoduše dostat i z Makedonie (Skopje), Albánie (Tirana, Durres) anebo Černé Hory (Podgorica-Peja-Priština) anebo ze Sarajeva.

Vlakem

Vlakové spojení (http://www.trainkos.com/) mezinárodně funguje ze Skopje, dá se dostat také ze srbského Kraljeva do severní části Kosovske Mitrovice (http://w3.srbrail.rs/zsredvoznje/?lang=en). Pro navazující autobusová spojení například do Prištiny je nutné přejít přes most do jižní části Mitrovice.

Jak se nejlépe dopravovat

Vnitrostátní vlakové spojení je opět možné vyhledat u (http://www.trainkos.com/), autobusy jsou ale častější a často i rychlejší. Užitečným odkazem pro cestování v regionu, zejména autobusy, je https://www.balkanviator.com

http://prishtinabuses.info/ poskytne více informací o trasách MHD v Prištině; jednorázová jízdenka stoji 40 centů, měsíční stojí 13 euro. Centrum je nicméně prochoditelné pěšky, stejně tak i ostatní města jako Prizren nebo Peja.

Řídí se vpravo, rychlostní limity jsou 50 km/h, 80 km/h a 130 km/h. Pozor na řízení v autě se srbskou značkou.

Vlaky Kosovo

Zavřít

Co ochutnáš

Kosovská kuchyně

Nejznámější pivo je značky Peja, menší značky jsou Birra Prishtina či Sabaja, na jihu země je rozvinutá i vinařská kultura, zejména kolem města Rahovec. Rakija (pálenka z různých druhů ovoce) anebo boza (lehce alkoholický sladký turecký nápoj z fermentované kukuřičné či pšeničné mouky) jsou v zemi taky velmi populární.

Co se jídla týče, určitě stojí za to vyzkoušet ajran (jogurtový nápoj), burek (listové těsto plněné například feta sýrem, špenátem či mletým masem), v místních restauracích seženete výborné maso i ryby, kebab a další speciality inspirované albánskou/tureckou kuchyní (například baklava, turecká káva).

Burek

Obvyklé ceny v restauracích

Na naše poměry je stravování v Kosovu velmi levné, káva v kavárně stojí většinou kolem eura, různé varianty burgeru, případně burek kolem 1–3 eur, večeře v restauraci kolem 10 eur.

Zavřít

Jaké výlety podnikneš

Treky

Prokletije – „Prokleté hory“, je nádherné pohoří s několika hřebeny vhodné pro vysokohorskou turistiku a nachází se na území Kosova, Albánie a Černé Hory. V rámci Kosova je nejvyšší horou Džeravica.

Hezký report z cest do Prokletije jsme objevili zde: http://www.treking.cz/treky/hory-v-kosovu.htm

Horské pásmo Šar Planina mezi Makedonií, Albánií a Kosovem, oblíbené především z makedonské strany. V rámci Kosova je oblíbená jižní část země v Šarských horách s unikátním zde žijícím etnikem Goranců.

Kosovo turistika

Noční život

Zejména Priština nabízí množství kulturního vyžití, barů a hospod (například Morena Bar, Bon Vivant, Monroe, Beer Fest, MIQT Pub) i nočních klubů (např. Zone Club), v hlavním městě se pořádají i různé hudební a kulturní festivaly, například Freedom Festival – pro aktuální seznam klikněte zde: http://www.kosovoguide.com/?cid=2,167 a různé zajímavosti a zejména recenze různých podniků a restaurací se lze dočíst i zde: http://prishtinainsight.com/guide.

Dalším významným kulturním a společenským centrem je město Gjakova, kde se také koná množství kulturních akcí, například filmový festival, Spark Fest (holistický a wellness festival), Dam Festival (vážná hudba) a další.

Parky a rezervace

Vodopády Miruša s přírodními bazénky – Leží na stejnojmenné řece Miruša kousek od města Klina ve středu Kosova, lze se pod nimi koupat a je tam i příjemná hospůdka s rybí restaurací: http://www.kosovo-info.com/kosovo-tourism/mirusha-waterfalls/.

Krápníková jeskyně Gadimë – Dostupná autobusem z Prištiny smerem na Ferizaj. Jeskyně s unikátní soustavou stalagmitů, stalaktitů a stalagnátů nejrůznějších tvarů, zdi z mramoru pokryté vulkanickou lávou. Přístupných je zhruba 500 m z celkové délky jeskyně, která ještě není kompletně probádána: http://www.kosovoguide.com/?cid=2,197,111&view=all .

Zimní sporty a střediska

Brezovica – Menší lyžařské středisko u hranic s Makedonií, celkem 9 sjezdovek v délce mezi 300 a 3.500 metrů: http://www.kosovo-info.com/kosovo-tourism/brezovica/.

Zavřít

Na co si dej pozor

Zdraví

Žádné speciální očkování není potřeba. Voda z kohoutku je bezpečná k pití. Stejně jako na kterýchkoli jiných cestách je dobré mít cestovní pojištění.

Kriminalita

Bezpečnostní situace v Kosovu je dnes v zásadě stabilní. Kde je ale stále potřeba sledovat aktuální situaci a mít se na pozoru, jsou jednak hranice se Srbskem (Leposavić a Zubin Potok) a jednak město Kosovska Mitrovica, kde občas dochází ke konfliktům mezi srbským a albánským obyvatelstvem.

Běžná majetková i násilná kriminalita v Kosovu, včetně Prištiny a dalších větších měst, nepředstavuje velkou hrozbu.

Co se týče minových polí a nevybuchlé munice, většina území již byla vyčištěna, po horách a odlehlých místech se doporučuje pohyb po „vyšlapaných“ trasách.

http://jfcnaples.nato.int/kfor je dobrý kontakt pro aktuální bezpečnostní situaci v regionu.

Internet a elektřina

Není potřeba adaptér, elektrické zásuvky jsou stejné jako v ČR (230 V).

Důležité kontakty

Kosovo – Velvyslanectví Priština (http://www.mzv.cz/pristina)

Ismail Qemali č. 31, Arbëri/Dragodan, 100 00 Priština

Linky tísňového volání:

 • Všeobecná: 112
 • Policie: 192
 • Hasiči: 193
 • První pomoc: 194
Zavřít

Víza a na co mysli před cestou

Vízum

Občané členských států Evropské unie (tj. i Česká republika) jsou vyňati z vízové povinnosti pro vstup, průjezd a pobyt na území Kosovské republiky po dobu 90 dní během jakýchkoli 180 dní v roce. To však neplatí pro pracovní a studijní pobyty, v těchto případech je nutné požádat o pobytové povolení a pracovní/studijní vízum.

Komplikovanějším nežli vstup je paradoxně výstup ze země. Z Kosova nelze vycestovat přes Srbsko, pokud cestovatel také do Kosova přes Srbsko nevstoupil (max. 90 dní). Řešením je opustit Kosovo např. směrem do Makedonie nebo Černé Hory a odtud vstoupit do Srbska. Jednodušší je však prokázat se na srbské hranici namísto cestovního pasu občanským průkazem (což je pro občany EU při cestách do Srbska dostačující).

Očkování

Žádné speciální očkování není potřeba.

Celní předpisy

Do Kosova lze v osobním zavazadle bezcelně dovézt:

 • Tabákové výrobky: 200 cigaret nebo 100 krátkých doutníků nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku nebo kombinaci těchto produktů v poměrném množství;
 • Alkoholické nápoje: 1 litr alkoholických nápojů s obsahem alkoholu převyšujícím 22 %, nebo 2 litry alkoholických nápojů s obsahem alkoholu nepřevyšujícím 22 %;
 • Parfémy: 50 g parfému nebo 0,25 litru toaletní vody;
 • Léčiva v množství odpovídajícím potřebám cestovatele.
 • Celková hodnota dovezených produktů nesmí (kromě léčiv) přesáhnout 175 EUR. Peněžní hotovost přesahující ekvivalent 10.000 EUR je cestovatel povinen deklarovat, včetně jejího původu.
 • Podrobné informace k bezcelnímu dovozu zboží lze nalézt na stránkách kosovské celní správy (http://dogana.rks-gov.net/en/Travel-permits).

Rezervuj

Diskuze

Jsme největší cestovatelská komunita v Česku a na Slovensku. Máš dotaz nebo hledáš spolucestovatele? Zeptej se ve fóru!

Založ nové téma

Akční letenky do Kosova

Jarní letenky z Budapešti do Albánie či Kosova
-50 %

Akce starší 2 týdnů

Letní trip: Budapešť + Kosovo z Prahy
-45 %

Akce starší 2 týdnů

Byl jsi v Kosovu?
Navrhni úpravu