Kosovo aneb Země Nezemě

Kosovská republika je jeden z nejmladších států na světě, jehož nezávislost byla vyhlášena v roce 2008, a přestože ji velká většina států již uznala, jedná se stále o kontroverzní a citlivé téma jak pro Srby a Albánce, tak pro ostatní státy bývalé Jugoslávie (pouze Chorvatsko a Makedonie Kosovo uznaly) a dokonce i státy EU (například Slovensko nebo Španělsko nezávislost neuznaly).

Odhlédneme–li od politické situace, můžeme se plně soustředit na pravou krásu této země. Hory, nedotčená příroda a malebný venkov. Objevujte hrady, kláštery, mešity a historická centra malých městeček, jimž vždy vévodí několik desítek kaváren, kterým místní holdují.

Víza
90 dní zdarma
Do Kosova můžeš cestovat na pas i občanský průkaz s čipem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Do Kosova v letní sezoně, ta zimní toho zas tolik nenabídne.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Akční nabídky

Praktické tipy do Kosova

Co vidět a navštívit v Kosovu

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Kosovu

Zavřít boční panel

Prizren

Pokud byste v Kosovu měli navštívit jen jedno místo, určitě by to mělo být překrásné město Prizren. S tradičními osmanskými domečky a uličkami i řekou uprostřed města za návštěvu určitě stojí:

 • Minaret mešity Arasta,
 • Gazi Mehmet Paša Hammam – turecké lázně z 16. století,
 • Mešita Bajrakli (Gazi Mehmet Pašova), 
 • Starý kamenný most, jeden ze symbolů Prizrenu,
 • Mešita Sinan Paša – Největší mešita v Prizrenu, 
 • Náměstí Šadrvan – Centrální náměstí města s fontánou a několik kaváren v okolí, 
 • Hrad (Kalaja) – Zřícenina pevnosti s krásným výhledem na město,
 • Městská radnice – Je popsaná nápisy, které vyjadřují díky zemím, které uznaly nezávislost Kosova v relativně krátké době po jeho vyhlášení, včetně nápisu „Děkujeme Czech republic“.
Zavřít boční panel

Pristina

Hlavní město Kosova, neustále se vyvíjející, množství kaváren, barů i restaurací. Co navštívit:

 • Mešity, například Sultánova mešita, Mešita Çarshi a Mešita Jašar Paša,
 • Sahat Kulla (Hodinová věž),
 • Muzea – Kosovské muzeum, Etnologické muzeum nebo Národní galerie,
 • Pravoslavný kostel svatého Mikuláše,
 • Sochy – socha Billa Clintona v nadživotní velikosti, Skanderbegova socha, 
 • Kopec mučedníků s výhledem na město.
Zavřít boční panel

Klášter Visoki Dečani

Pravoslavný klášter Visoki Dečanihttp://www.kosovo.net/edecani.html 

Je dostupný autobusem na trase Peja–Gjakova. Byl postaven ve 14. století na příkaz srbského krále Štěpána Dečanského, dnes je největším a nejzachovalejším středověkým srbským klášterem, obývaný bratrstvem zhruba 30 mnichů. Krom krásného nádvoří je možné vidět zachovalé středověké fresky, například Dečanské ukřižování.

Zavřít boční panel

Klášter Peja

Patriarchální klášter Peja (Peći) http://www.kosovo.net/epatrijarsija.html

Pravoslavný klášter pocházející ze 13. století, nachází se na konci převážně albánského města Peja v údolí soutěsky Rugova. Dodnes obývaný jeptiškami. Unikátní architektonická stavba zahrnuje 3 spojené kostely a rezidenční budovy kláštera, i zde se nacházejí dochované středověké fresky.

Zavřít boční panel

Klášter Gračanica

Pravoslavný klášter nedaleko Prištiny, vybudovaný ve 14. století na místě dřívější baziliky ze 6. století. Dnes obývaný sesterstvem jeptišek, nachází se zde rozsáhlá sbírka náboženských ikon, z nichž nejstarší (ikona Krista Milosrdného) pochází ze 14. stole

Zavřít boční panel

Prokletije

„Prokleté hory“, je nádherné pohoří s několika hřebeny vhodné pro vysokohorskou turistiku a nachází se na území Kosova, Albánie a Černé Hory. V rámci Kosova je nejvyšší horou Džeravica. Hezký report z cest do Prokletije jsme objevili zde: http://www.treking.cz/treky/hory-v-kosovu.htm 

Zavřít boční panel

Vodopády Miruša

Vodopády Miruša s přírodními bazénky leží na stejnojmenné řece Miruša kousek od města Klina ve středu Kosova, lze se pod nimi koupat a je tam i příjemná hospůdka s rybí restaurací.

Zavřít boční panel

Krápníková jeskyně Gadimë

Jeskyně je dostupná autobusem z Prištiny smerem na Ferizaj. Jeskyně s unikátní soustavou stalagmitů, stalaktitů a stalagnátů nejrůznějších tvarů, zdi z mramoru pokryté vulkanickou lávou. Přístupných je zhruba 500 m z celkové délky jeskyně, která ještě není kompletně probádána.

Zavřít boční panel

Šar Planina

Horské pásmo Šar Planina najdeme mezi Makedonií, Albánií a Kosovem, oblíbené především z makedonské strany. V rámci Kosova je oblíbená jižní část země v Šarských horách s unikátním zde žijícím etnikem Goranců.

Zavřít boční panel

Mitrovica

Město na severu země rozdělené řekou Ibar na srbskou a albánskou část; v srbské části se platí dináry. V okolí se nachází také pevnost Zvečan.

Zavřít boční panel

Gjakova

Historické město na jihovýchodě Kosova s množstvím kaváren a restaurací, za návštěvu stojí mimo jiné nejstarší bazar v Kosovu ze 17. století (Old Bazaar), mešity a kostely.

Zavřít boční panel

Brezovica

Jedná se o menší lyžařské středisko u hranic s Makedonií.

Počasí a sezóny v Kosovu

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Kosovo
V celé zemi je podobné počasí

2 °C

5 °C

10 °C

15 °C

20 °C

23 °C

26 °C

26 °C

23 °C

17 °C

10 °C

4 °C

Počasí

Podobně jako v České republice je zde kontinentální klima – teplá léta a studené zimy. Teploty jsou také srovnatelné. Průměrné denní teploty vzduchu se v létě pohybují okolo 30 °C, v zimě lehce nad nulou.

Sezóny a kdy vyrazit

Podobně jako v České republice je ideální období pro návštěvu jaro anebo brzký podzim. Zimní období je vhodné k lyžování (středisko Brezovica na jihu Kosova).

Skvělé akce do Kosova

ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 51%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 73%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
5 starších akcí