Kosovo
Kosovská republika

Peníze a ceny v Kosovu

Euro

V Kosovu se platí eurem jakožto oficiální měnou.

Směnárny a platba kartou

V Kosovu se platí eury a bankomaty rovněž vydávají eura. Použití platební karty není ještě tak samozřejmé, zejména mimo Prištinu a v menších obchodech či restauracích je dobré u sebe vždy mít nějakou hotovost.

Kolik co stojí

V Kosovu je levněji než u nás, zejména co se týká jídla, alkoholu i cigaret a hromadné dopravy. Ceny ubytování se liší podle kvality (viz rozpočet níže).

Spropitné a smlouvání

Podobně jako u nás je zvykem dávat menší spropitné, kolem 10 %.

Smlouvání se vyplatí zejména s taxikáři – často se vám stane, že vám řeknou i o dvojnásobek běžné ceny, proto je dobré se na ceně dohodnout předem.

Jak ušetřit

Nejvíce se dá ušetřit stravováním v místních bufetech, dopravou MHD a přespáním v hostelech – je možné, že vás někdo zejména mimo město nechá přespat i zdarma.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel utratí kolem 20–25 euro osoba/den: 10 euro přespání v hostelu, do 10 euro se stravováním ve fast/street foodech, pěší chůze po městě, případně MHD v Prištině 0,4 euro, bus Priština-Prizren 4 euro.

Zlatá střední cesta představuje 40–45 euro na den: noc v hotelu střední kategorie 15–20 euro, oběd v restauraci 5 euro, večeře v restauraci 10 euro, taxi po městě 3 euro.

Samozřejmě je možné se ubytovat i v luxusnějších hotelích, v cenách kolem 200 euro/noc, dopravovat se taxíkem anebo využít organizovaných soukromých výletů s řidičem a průvodcem.

Chystáš se do Kosova?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.