Průvodce státem
Kosovská republika
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Kosovu

Aktuální kurz 1 € = 25.89 Kč

Euro

V Kosovu se platí eurem jakožto oficiální měnou.

Euro

Směnárny a platba kartou

V Kosovu se platí eury a bankomaty rovněž vydávají eura. Použití platební karty není ještě tak samozřejmé, zejména mimo Prištinu a v menších obchodech či restauracích je dobré u sebe vždy mít nějakou hotovost.

Kolik co stojí

V Kosovu je levněji než u nás, zejména co se týká jídla, alkoholu i cigaret a hromadné dopravy. Ceny ubytování se liší podle kvality (viz rozpočet níže).

Spropitné a smlouvání

Podobně jako u nás je zvykem dávat menší spropitné, kolem 10 %.

Smlouvání se vyplatí zejména s taxikáři – často se vám stane, že vám řeknou i o dvojnásobek běžné ceny, proto je dobré se na ceně dohodnout předem.

Jak ušetřit

Nejvíce se dá ušetřit stravováním v místních bufetech, dopravou MHD a přespáním v hostelech – je možné, že vás někdo zejména mimo město nechá přespat i zdarma.

Denní rozpočet

Nízkorozpočtový cestovatel utratí kolem 20–25 euro osoba/den: 10 euro přespání v hostelu, do 10 euro se stravováním ve fast/street foodech, pěší chůze po městě, případně MHD v Prištině 0,4 euro, bus Priština-Prizren 4 euro.

Zlatá střední cesta představuje 40–45 euro na den: noc v hotelu střední kategorie 15–20 euro, oběd v restauraci 5 euro, večeře v restauraci 10 euro, taxi po městě 3 euro.

Samozřejmě je možné se ubytovat i v luxusnějších hotelích, v cenách kolem 200 euro/noc, dopravovat se taxíkem anebo využít organizovaných soukromých výletů s řidičem a průvodcem.

Kosovo aneb Země Nezemě

Kosovská republika je jeden z nejmladších států na světě, jehož nezávislost byla vyhlášena v roce 2008, a přestože ji velká většina států již uznala, jedná se stále o kontroverzní a citlivé téma jak pro Srby a Albánce, tak pro ostatní státy bývalé Jugoslávie (pouze Chorvatsko a Makedonie Kosovo uznaly) a dokonce i státy EU (například Slovensko nebo Španělsko nezávislost neuznaly).

Odhlédneme–li od politické situace, můžeme se plně soustředit na pravou krásu této země. Hory, nedotčená příroda a malebný venkov. Objevujte hrady, kláštery, mešity a historická centra malých městeček, jimž vždy vévodí několik desítek kaváren, kterým místní holdují.

Víza
90 dní zdarma
Do Kosova můžeš cestovat na pas i občanský průkaz s čipem.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
duben - říjen
Do Kosova v letní sezoně, ta zimní toho zas tolik nenabídne.
Více o počasí
Letenky od
4 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 3x do roka a ušetříš cca 48 %.
Akční nabídky