Kostarika
Kostarika

Bezpečnost v Kostarice

Zdraví

Ačkoli se doporučují očkování na žlutou zimnici a břišní tyfus, země je, co se přenosných chorob týče, relativně bezpečná.

Navíc je v kontrastu s jinými zeměmi Střední Ameriky známá pro svůj zdravotní systém na velmi vysoké úrovni. Spíš než na lidmi přenášené choroby si dejte pozor na všemožnou zvěř a hmyz.

V zemi žije několik druhů smrtelně jedovatých hadů, pavouků, ale i třeba žab. Zejména na plážích se pak hojně vyskytují komáři, kteří mohou být zdrojem malárie nebo viru zika. V neposlední řadě si dávejte pozor na zrádné vodní proudy a velké vlny. V žádném případě přírodu nepodceňujte!

Kriminalita

Jakkoli se Kostarika tváří jako bezpečná a turisticky přívětivá země, nezapomínejte, že jste stále daleko od mírumilovné střední Evropy. Po západu slunce ulice opovážlivě utichnou a rozhodně bychom nedoporučovali chodit sami ani v místech, která dobře znáte. Ozbrojená přepadení jsou (naneštěstí) běžnou praxí v ulicích větších měst.

Všeobecně se doporučuje chodit ve větší skupině lidí nebo si vezměte taxíka, nevytahujte na veřejnosti větší hotovost, nevybírejte peníze z bankomatu v blízkosti cizí osoby a nevěřili bychom ani lidem, co vám na ulici nabízí nějaké služby.

Běžně se vám také stane, že vám bude na ulici nabízena marihuana, popřípadě jiná droga. I když si spousta místních kouření této návykové látky s radostí dopřává (podobně jako v ČR), nejde o legální činnost a tato rekreace by vám mohla způsobit mnoho problémů.

Riziko katastrof

Většina kostarického pohoří je sopečného původu. Proto by vás asi nemělo překvapit velké množství sopek, které nezřídka bývají aktivní (v posledních letech například Arenal nebo Turrialba). Monitoring sopek je však na velmi vysoké úrovni, protože sopky bývají buďto oblíbené turistické atrakce, anebo je jejich okolí hustě osídleno, a tak nemusíte mít žádné obavy. Národní parky v okolí vulkánů se v případě nebezpečí veřejnosti uzavírají. Jak je již uvedeno výše, rozhodně nepodceňujte vlny a nevypočitatelné proudy v moři.

Důležité kontakty

Tico times – místní tisk v anglickém jazyce, většinou se zde dočtete o všem důležitém, co se děje v Kostarice (kultura, výstraha, politika).

Český honorární konzulát v San Jose (kontakty by měly být aktuální).

  • Nouzové číslo – 911
  • Policie – 1117

Chystáš se do Kostariky?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.