Průvodce státem
Kostarika
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Bezpečnost na Kostarice

Zdraví

Ačkoli se doporučují očkování na žlutou zimnici a břišní tyfus, země je, co se přenosných chorob týče, relativně bezpečná.

Navíc je v kontrastu s jinými zeměmi Střední Ameriky známá pro svůj zdravotní systém na velmi vysoké úrovni. Spíš než na lidmi přenášené choroby si dejte pozor na všemožnou zvěř a hmyz.

V zemi žije několik druhů smrtelně jedovatých hadů, pavouků, ale i třeba žab. Zejména na plážích se pak hojně vyskytují komáři, kteří mohou být zdrojem malárie nebo viru zika. V neposlední řadě si dávejte pozor na zrádné vodní proudy a velké vlny. V žádném případě přírodu nepodceňujte!

Kriminalita

Jakkoli se Kostarika tváří jako bezpečná a turisticky přívětivá země, nezapomínejte, že jste stále daleko od mírumilovné střední Evropy. Po západu slunce ulice opovážlivě utichnou a rozhodně bychom nedoporučovali chodit sami ani v místech, která dobře znáte. Ozbrojená přepadení jsou (naneštěstí) běžnou praxí v ulicích větších měst.

Všeobecně se doporučuje chodit ve větší skupině lidí nebo si vezměte taxíka, nevytahujte na veřejnosti větší hotovost, nevybírejte peníze z bankomatu v blízkosti cizí osoby a nevěřili bychom ani lidem, co vám na ulici nabízí nějaké služby.

Běžně se vám také stane, že vám bude na ulici nabízena marihuana, popřípadě jiná droga. I když si spousta místních kouření této návykové látky s radostí dopřává (podobně jako v ČR), nejde o legální činnost a tato rekreace by vám mohla způsobit mnoho problémů.

Riziko katastrof

Většina kostarického pohoří je sopečného původu. Proto by vás asi nemělo překvapit velké množství sopek, které nezřídka bývají aktivní (v posledních letech například Arenal nebo Turrialba). Monitoring sopek je však na velmi vysoké úrovni, protože sopky bývají buďto oblíbené turistické atrakce, anebo je jejich okolí hustě osídleno, a tak nemusíte mít žádné obavy. Národní parky v okolí vulkánů se v případě nebezpečí veřejnosti uzavírají. Jak je již uvedeno výše, rozhodně nepodceňujte vlny a nevypočitatelné proudy v moři.

Důležité kontakty

Tico times – místní tisk v anglickém jazyce, většinou se zde dočtete o všem důležitém, co se děje v Kostarice (kultura, výstraha, politika).

Český honorární konzulát v San Jose (kontakty by měly být aktuální).

  • Nouzové číslo – 911
  • Policie – 1117

Perla střední Ameriky

Právě jste učinili jedno z nejlepších rozhodnutí v životě. Jako cíl vaši cesty jste si zvolili zemi, která je synonymem pro překrásné pláže, nepoznamenanou přírodu a neuvěřitelně uvolněný životní styl spjatý se slovy Pura Vida. Vybrali jste si Kostariku.

Kostarika se stala první středoamerickou zemí, která začala vyvážet do světa banány a kávu, což dodnes táhne kostarické hospodářství. 

Průvodce pro tebe napsali dvoorajak , Marek Bartík
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letiště v Kostarice.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - duben
Počasí je proměnlivé po celý rok, v létě je větší šance na déšť.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 54 %.
Akční nabídky
Avatar uživatele dvoorajak
Průvodce pro vás napsali ,
Poslední aktualizace před 4 měs
Navrhni úpravu