Cestování Covid-19

Od srpna se Kostarika pomalu otevírá světu, mimo jiné i občanům České republiky a Slovenska. Pro cestu do Kostariky je třeba splnit následující podmínky:

  • zakoupení pojištění na lékařské ošetření v hodnotě 20 000 USD a 4 000 USD na ubytování v případě karantény, lze zakoupit pouze u místní společnosti INS, viz oficiální odkaz
  • předložení negativního testu ne staršího než 48 hodin, 
  • vyplnění online formuláře.

Test na koronavirus je nutné podstoupit i po návratu z Kostariky.

Aktuální informace na webu MZV.

Kostarická kuchyně

Milovníci fazolí a rýže určitě ocení oblibu tohoto pokrmu v Kostarice. Kostarická kuchyně je založená právě na těchto dvou ingrediencích a jako příloha doprovázejí téměř každý pokrm. To i v případě, že máte pokrm s bramborami nebo hranolky.

I přesto, že jde pouze o dvě ingredience, dají se připravit na několik způsobů. Základním pokrmem, s nímž každý Kostaričan začíná den, je gallo pinto. Jde o smíchanou rýži s fazolemi v poměru 2:1, která se většinou připravuje ze zbytků z předchozího dne. Dále se jídlo dochucuje kořením a speciální salsou a následně se podává například s míchanými vajíčky nebo na kostarické verzi omelety.

Druhý národní pokrm sestávající se z rýže a fazolí je casado. Jde v zásadě o jídlo, kde vám vedle sebe na talíř naservírují rýži, černé fazole, salát, maduro (druh banánu, který se podává pouze po tepelné úpravě) a druh masa dle libosti (kuře, vepřové, ryba).

Jako poslední specialitu bychom zmínili rýži a fazole na karibský způsob, která se v Kostarice jednoduše nazývá Rice and Beans. Pokrm se příliš neliší od casada, nicméně je doprovázen krémovou pikantní omáčkou, která se vyrábí z kokosu. 

Další pokrmy:

  • Ceviche – syrová ryba v citronové šťávě, opravdová pochoutka,
  • Plátanos – smažené zeleninové banány, případně placky patacones, velice zdravé,
  • Tamales – balíček rýže, mrkve a masa v listech plátanu.

Jak se stravovat jako místní

Pokud se chcete stravovat jako místní, budete buď navštěvovat velmi populární americké fast foody (McDonald‘s, KFC, Subway atd.), nebo potěšíte svou návštěvou majitele malých restauračních zařízení zvané Soda. Jde o nejlevnější variantu, jak se stravovat venku a zároveň si k jídlu sednout. Pouliční prodej jídla kupodivu v oblibě příliš není, nicméně výjimkou opět mohou být trhy.

Obvyklé ceny v restauracích

V Soda se najíte od 3.000 colónů, v dražších restauracích může cena dosahovat až 10.000 colónů za jídlo. Pokud byste chtěli ušetřit návštěvou fast foodu, asi budete cenami nemile překvapeni. Kyblík v KFC vás vyjde klidně i na 10.000 colónů.

Komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele
Avatar uživatele dvoorajak
Avatar uživatele
Průvodce pro vás napsali ,
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu