Kostarika
Kostarika

Doprava v Kostarice

Jak do Kostariky

Letecká doprava přímo z České republiky bohužel není zavedena. Do Kostariky většinou budete muset jednou či dvakrát přestupovat. Častá přestupní místa jsou USA či Mexiko. Levnější alternativou může být let do Panamy a z Panamy autobusem.

Kostarika má dvě mezinárodní letiště, hlavním letištěm je San Jose, které leží 20 km od centra hlavního města. Využít můžete i letiště Liberia v severozápadní části země. Pozor však na cenu taxislužeb a přílety v noci, je na vás, jestli stojí za to ušetřit pár set na letence do Liberie a pak strávit několik hodin cestou autobusem do cílové destinace.

Ceny letenek z Prahy se pohybují okolo 25.000 Kč. Pozor na akční letenky do Karibiku za skvělé ceny, pokud pak plánujete přelet do Kostariky, můžete zaplatit dvojnásobek původní ceny. Letenky po Latinské Americe jsou dražší než u nás v Evropě.

Mezinárodní pozemní spojení zajišťuje například autobusová společnost Ticabus. Do Nikaragui lze využít i společnosti Trans Nica.

Jak se nejlépe dopravovat

Z našich zkušeností můžeme říci, že veřejná doprava je spolehlivou a velmi populární variantou cestování. Je-li cestovateli spíše po chuti pohodlnější a rychlejší způsob přepravy, zvolili bychom soukromé turistické společnosti, které využívají minidodávky. Za tuto službu si připlatíte. 

Autobusem

Dálkové autobusy jezdí velmi často a pravidelně, jsou bezpečné a relativně pohodlné.

Veřejná doprava je v Kostarice na velmi vysoké úrovni. Autobusy mají pevné jízdní řády a ty se dodržují. Hovoříme však pouze o časech odjezdů, čas příjezdu nikde nedohledáte, protože je silně závislý na hodině, kdy cestujete, provozu atd.

Bohužel však neexistuje nic podobného českému idos.cz, takže nejlepší způsob, jak si zjistit časy odjezdů, je navštívit webové stránky dopravců, případně zavolat do hotelů či hostelů, kam se chystáte. Zároveň doporučujeme nevěřit první dohledané informaci, protože se často se stává, že různé zdroje bývají neaktuální. Když si nejste jistí, jednoduše se zeptejte místních. I zde ovšem platí pravidlo „důvěřuj, ale prověřuj“. 

Ve většině dálkových autobusů se kupují místenky. Klimatizaci ovšem nečekejte. Pokud se chystáte na delší trasu a zapomněli jste si nakoupit zásoby na cestu, nemusíte se obávat, protože autobusy většinou dělají přestávky každé přibližně 3 hodiny. Co se týče ceny, tak zde znovu musíme dodat, že za servis se platí přiměřená cena. Osobně považujeme veřejnou dopravu za levnou.

Autobusy jezdí poměrně často a pravidelně, řidič vám často rád zastaví mimo zástavku, i kdyby měl jet úplně jinou cestou, stačí mu říct. Na autobusy, které jezdí z pláže na pláž moc spoleh není, někdy nepřijedou vůbec.

Závěrečná poznámka k dopravě – autobusová nádraží bývají rozeseta po městech. Většinou neexistuje nic jako centrální autobusové nádraží, na něž jsme zvyklí z Evropy. Často se stane, že mezi zastávkami zejména v hlavním městě musíte přecházet i několik desítek minut. Cestujícím bychom radili zohledňovat tento fakt při plánování delších cest s přestupy.

Užitečné odkazy

  • Grupo Caribenos: moderní autobusy mezi všemi významnými městy v Kostarice,
  • Monteverde: základní inforamce o vybraných trasách a jízdních řádeh po Kostarice i do okolních zemí, 
  • VisitCostarica.com: velmi relevantní informace o jízdních řádech ze všech největších měst.

Půjčení auta

Samozřejmě i v Kostarice se dají půjčit automobily. Ceny jsou dosti závislé na půjčovně, nicméně vždy musíte složit zálohu minimálně 1.000 amerických dolarů. Pohonné hmoty jsou v Kostarice kupodivu o něco málo levnější než v ČR, takže se dá automobil využít i pro případ nízkorozpočtové dovolené pro více lidí, kdy auto může zastávat funkci hotelu.

Hlavní silnice jsou kvalitní a dobře značené, avšak velmi členité a s dálnicemi nepočítejte vůbec. Do menších obcí často vedou jen nezpevněné cesty.

Vnitrostátní lety

Vzdor malé velikosti Kostariky je možné využít frekventovanou a hustou síť vnitrostátních letů. Vzhledem k hornatosti terénu a hustotě džungle je to koneckonců pochopitelné. V Kostarice fungují dvě vnitrostátní aerolinky: Sansa Airlines  a Nature Air, průměrné ceny zpátečních letenek jsou ale poměrně vysoké, pohybují se kolem 160 USD

Chystáš se do Kostariky?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

1 komentář

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.