Průvodce státem

Kostarika

Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit

Perla střední Ameriky

Právě jste učinili jedno z nejlepších rozhodnutí v životě. Jako cíl vaši cesty jste si zvolili zemi, která je synonymem pro překrásné pláže, nepoznamenanou přírodu a neuvěřitelně uvolněný životní styl spjatý se slovy Pura Vida. Vybrali jste si Kostariku.

Kostarika se stala první středoamerickou zemí, která začala vyvážet do světa banány a kávu, což dodnes táhne kostarické hospodářství. 

Průvodce pro tebe napsali dvoorajak , Marek Bartík
Víza
90 dní zdarma
Turistická víza získáš po příletu na letiště v Kostarice.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
prosinec - duben
Počasí je proměnlivé po celý rok, v létě je větší šance na déšť.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 2x za měsíc a ušetříš cca 54 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Kostariky

Zavřít boční panel

Kultura a lidé

Historie, lidé, jazyk a svátky

Historie v kostce

Na rozdíl od jiných zemí Jižní a Střední Ameriky, Kostarika nikdy nepatřila mezi vyhledávané destinace kolonistů. Spíše naopak, do země se stahovali lidé, kteří se snažili uprchnout před vládou nebo nechtěli platit daně. To vedlo také k tomu, že byla Kostarika osídlená ze směru od středu země k pobřeží na rozdíl od ostatních zemí Latinské Ameriky.

Jedním ze zajímavých historických mezníků Kostariky je politický převrat v roce 1948, kdy se dostal k moci Jose Figueres Ferrer. Stal se z něj na dva roky diktátor a během své vlády mimo jiné zrušil armádu a veškerý ušetřený rozpočet vložil do vzdělání. Po dvou letech u moci dobrovolně odstoupil ve prospěch demokratických voleb.

Lidé

Demograficky nejde o tolik různorodou zemi, jak by si mnozí mohli myslet. Přes 80 % lidí je evropského původu, popřípadě s příměsí původního obyvatelstva. Zbytek tvoří mulati, původní domorodé obyvatelstvo a Afroameričané. Do počtu obyvatel je země srovnatelná se Slovenskem, tedy přibližně 5 miliónů.

Svátky

Kostarika je vyznáním většinově katolická, tudíž jejich svátky jsou paralelou k těm našim. Ovšem k svátkům typickým pouze pro Kostariku patří 2. srpen, tedy den výročí sv. Marie, kdy se vypraví průvod věřících lidí z hlavního města San Jose do 30 km vzdáleného Cartaga. Posledních několik stovek metrů účastníci oslav přitom dokončí po kolenou.

 • 1. leden – Nový rok
 • 19. březen – svátek sv. Josefa
 • 24.–27. březen – Velikonoce (semana santa, místní jezdí na pláže)
 • 11. duben – Den Juana Santamariy
 • 1. květen – Den práce
 • 26. květen – svátek Božího těla
 • 29. červen – svátek sv. Petra a Pavla
 • 25. červenec – výročí připojení provincie Guanacaste od Nicaraguy
 • 2. srpen – svátek panny Marie de Los Angeles
 • 15. září – Den nezávislosti
 • 2. listopad – Dušičky
 • 25. prosinec – Vánoce

Kultura

Lidé z Kostariky jsou silně věřící a jejich sepětí s vírou je bouřlivě oslavováno během týdne Semana Santa, což je směsice průvodů a karnevalů, kdy se celá země téměř zastaví a oslavují se Velikonoce.

Zarcero

Jazyk

Oficiálním jazykem v Kostarice je španělština. Jde o jednu z nejčistších a nejsrozumitelnějších podob tohoto jazyka. Jediné dva hojně používané výrazy tamního dialektu, které by španělsky mluvícího cestovatele mohly zaskočit, jsou „Pura Vida“ a „Mae“.

 • Pura Vida – pozdrav, odpověď na otázku „¿Comoestás?“, rozloučení, vyjádření nadšení. Když nemáte co říct, řekněte Pura Vida!
 • Mae – česká obdoba kámo, brácho, popřípadě vole
 • Tico – obyvatel Kostariky
 • Gringo – Američan nebo Evropan

Turismus

Kostarika je populární turistickou destinací. Především pro obyvatele USA je právě Kostarika první zahraniční zemí, do níž se vydávají. Kostarika turismem skutečně žije a odpovídá tomu i zázemí a komfort pro turisty. Bohužel se to neblaze odráží na cenách, kdy i při návštěvě přírodních parků mnohdy zaplatíte několik tisíc colónů.

Důvod, proč se do Kostariky vydává tolik cestovatelů, je jednoduchý. Překrásná příroda je přímo na dosah ruky. Dobrodružství na vás číhá vskutku na každém rohu – není neobvyklé, že přijdete do fyzického kontaktu například s opicemi. Pokud vás začnou nudit pohádkově krásné pláže, můžete se vydat za dobrodružstvím do mlžných pralesů, nahlédnout do kráteru spící sopky anebo zdolat téměř 4.000 m vysokou nejvyšší horu Kostariky – Cerro Chirripo.

Geografie

Kostarika je hornatá země srovnatelná s velikostí Slovenska. Z východu ji omývá Tichý oceán, ze západu zase Karibské moře. Na severu hraničí s neméně krásnou Nikaraguou a na jihu sousedí s Panamou. Za zmínku stojí i dva hlavní poloostrovy, Nicoya na severu a Osa na jihu. Ke Kostarice patří i překrásné Coco ostrovy, které jsou však od pevniny vzdáleny skoro 400 km.

V roce 2010 existovalo 28 kostarických národních parků, které pokrývaly téměř 630.000 ha, což představuje více jak 12 % rozlohy státu.

Zavřít boční panel

Peníze a ceny

Měna, ceny a denní rozpočty

Kostarický colón

Všeobecně platí poučka, že 1.000 colónů je přibližně 50 Kč. Poměrně jednoduše se s tímto převodem kalkuluje. Používají se hojně jak mince, tak bankovky. Zejména u bankovek je doporučeno dát si pozor na ty s větší hodnotou.

V zemi dochází k mnoha případům padělání a spousta obchodníků má u pokladny speciální lampy pro rozeznání falzifikátů. Vyhýbejte se bankovkám s větší hodnotou než 10.000 colónů a pokud možno upřednostňujte výběr z bankomatů. Zejména v turistických destinacích se dá platit pohodlně i pomocí amerických dolarů. Počítejte nicméně s méně výhodným kurzem.

Kostarický colón

Směnárny a platby kartou

Jak již bylo zmíněno, doporučuje se používání bankomatů. V zemi se nachází několik významných bankovních institucí a bankomatů je proto všude dostatek. Rozhodně neměňte hotovost na ulici vzhledem k častým případům padělaných peněz. Peníze se dají pohodlně vyměnit v bance, bude po vás však vyžadován cestovní pas. Raději nespoléhejte na eura, pokud chcete měnit nějakou měnu, spíše bychom doporučili americký dolar, který je mimochodem i na mnoha místech akceptován jako platidlo.

Platba kartou určitě není problém, pokud s sebou nechcete nosit hotovost, protože drtivá většina obchodů i supermarketů podporuje placení pomocí platební karty všech hlavních světových značek. Může vás zaskočit otázka na PIN, v Kostarice totiž z nějakého důvodu nejsou příliš zvyklí na schvalování platby pomocí hesla a často se vás na PIN otevřeně zeptají. Vždy trvejte na zadání kódu vámi, nikomu ho nesdělujte, snadno se může stát, že by čísla slyšela nechtěná osoba. Také si vždy kontrolujte částku, kterou potvrzujete.

Kolik co stojí

Kostarika je drahou zemí, nejdražší z celé Střední Ameriky. Většina věcí zde stojí přibližně o 20–50 % více, některé věci až dvojnásobek. Je to způsobeno minimální domácí produkcí, odkázaností na import a turismem. Počítejte útratu minimálně jako v Praze. Potraviny můžete nakoupit ve Walmartu, ale připlatíte si. Taxi, hotely a výlety patří k nejdražším položkám rozpočtu, naopak veřejná doprava je levná. Oproti ostatním zemím Střední Ameriky tu levný street food není tak rozšířen.

Orientační ceny:

 • Pečivo – 800 colónů
 • Běžné jídlo v restauraci – 3.500 colónů
 • Pivo – 1.000 colónů
 • Balená voda – 600 colónů
 • Noc v hostelu – 5.000 colónů a více
 • 1 km taxi – 650 colónů
 • 1l benzínu – 600 colónů

Spropitné a smlouvání

V Kostarice se spropitné nedává. Ve většině restaurací najdete na menu konečnou cenu jídla, pokud se o finální cenu nejedná, podnik má povinnost vás na tuto skutečnost upozornit v jídelním lístku. Všímejte si tedy malých nápisů na konci stránek. V Kostarice se dá smlouvat o ceně pouze na trzích, i tak jako cizinec nemáte moc velkou šanci na úspěch, protože je dost náročné odhadnout skutečnou cenu potraviny. Trhy jsou zároveň nejlevnější místo, kde si můžete nakoupit veškeré potraviny.

Jak ušetřit

Jak nejlépe ušetřit na cestách? Pokuste se nežít jako turista. To se mnohdy snadno řekne, ale hůře realizuje. Pokud se vypravíte do turistických lokací, snažte se vyhýbat všemu, co na sobě nese anglické nápisy. Tyto služby a obchody jsou zacíleny především na návštěvníky ze Spojených států a podle toho jsou i náležitě finančně ohodnoceny.

Jestli chcete ušetřit, chovejte se jako místní. Jezte v jídelnách a restauracích, kde jedí místní, jezděte hromadnou dopravou, spěte v hostelech namísto hotelů a místo supermarketů nakupujte na trzích, kde najdete levnější i čerstvější sortiment všech potravin.

Trh je také ideálním místem pro nákup suvenýrů. Kostarika je celosvětově proslulá produkcí kávy. Kvalita je celoplošně ve všech obchodech dosti srovnatelná, ceny však nikoli. V obchodu se suvenýry za stejný druh kávy zaplatíte mnohonásobně více než na trhu. Na trzích se také dají sehnat i velmi populární hamaky.

Denní rozpočet

Denní rozpočet je silně závislý na druhu turistiky, který chcete provozovat. Pokud jste typem nízkorozpočtového cestovatele – člověka, který se do země vypraví stopovat (je to možné, ačkoli ne příliš populární) a spát u hostitelů přes webový portál couchsurfing (platí to samé co pro stopování) nebo airbnb a k jídlu si vystačíte s uvařeným batátem s rýží a fazolemi, dá se bez problémů vystačit s přibližně 250 Kč osoba/den.

Jakmile se rozhodnete pro střední cestu, denní limit začíná skokově růst. Zde už rozpočet silně závisí na tom, o jaké volnočasové aktivity máte zájem. Půjčení surfu stojí od 5.000 colónů za den, noc v běžném hotelu 5.000 colónů, snídaně z trhu za 1.000 colónů, oběd a večeře v levné restauraci po 3.500 colónech, doprava na místo z hlavního města za 2.500 colónů a najednou se dostanete na více než 20.000 colónů, což už je více než 1.000 Kč. Pokud si ještě přes den dáte zmrzlinu a večer končíte den nejraději na pláži s pivem, snadno se dostanete i na 1.500 Kč osoba/den.

Vzhledem k charakteru našeho cestování nemůžeme hovořit o drahé dovolené, nicméně možností, kde se dají v Kostarice utratit peníze, je nepřeberné množství. Můžete vyzkoušet potápění, zip-lining, bunjee jumping, jízdu na čtyřkolkách, rafting anebo jen obyčejnou večerní projížďku v sedle na koních.

Pokud se vám nechce cestovat veřejnou dopravou, vždy je možnost pronajmout si speciální dodávku jezdící mezi populárními destinacemi. Luxusních hotelů lze také najít dle libosti. Zde bychom dali však osobně přednost překrásným bungalovům v přírodě, kde na rozdíl od hotelů máte i soukromí.

Zavřít boční panel

Doprava

Silniční, železniční i letecká doprava

Jak do Kostariky

Letecká doprava přímo z České republiky bohužel není zavedena. Do Kostariky většinou budete muset jednou či dvakrát přestupovat. Častá přestupní místa jsou USA či Mexiko. Levnější alternativou může být let do Panamy a z Panamy autobusem.

Kostarika má dvě mezinárodní letiště, hlavním letištěm je San Jose, které leží 20 km od centra hlavního města. Využít můžete i letiště Liberia v severozápadní části země. Pozor však na cenu taxislužeb a přílety v noci, je na vás, jestli stojí za to ušetřit pár set na letence do Liberie a pak strávit několik hodin cestou autobusem do cílové destinace.

Ceny letenek z Prahy se pohybují okolo 25.000 Kč. Pozor na akční letenky do Karibiku za skvělé ceny, pokud pak plánujete přelet do Kostariky, můžete zaplatit dvojnásobek původní ceny. Letenky po Latinské Americe jsou dražší než u nás v Evropě.

Mezinárodní pozemní spojení zajišťuje například autobusová společnost Ticabus. Do Nikaragui lze využít i společnosti Trans Nica.

Jak se nejlépe dopravovat

Z našich zkušeností můžeme říci, že veřejná doprava je spolehlivou a velmi populární variantou cestování. Je-li cestovateli spíše po chuti pohodlnější a rychlejší způsob přepravy, zvolili bychom soukromé turistické společnosti, které využívají minidodávky. Za tuto službu si připlatíte.

Autobusem

Dálkové autobusy jezdí velmi často a pravidelně, jsou bezpečné a relativně pohodlné.

Veřejná doprava je v Kostarice na velmi vysoké úrovni. Autobusy mají pevné jízdní řády a ty se dodržují. Hovoříme však pouze o časech odjezdů, čas příjezdu nikde nedohledáte, protože je silně závislý na hodině, kdy cestujete, provozu atd.

Bohužel však neexistuje nic podobného českému idos.cz, takže nejlepší způsob, jak si zjistit časy odjezdů, je navštívit webové stránky dopravců, případně zavolat do hotelů či hostelů, kam se chystáte. Zároveň doporučujeme nevěřit první dohledané informaci, protože se často se stává, že různé zdroje bývají neaktuální. Když si nejste jistí, jednoduše se zeptejte místních. I zde ovšem platí pravidlo „důvěřuj, ale prověřuj“.

Ve většině dálkových autobusů se kupují místenky. Klimatizaci ovšem nečekejte. Pokud se chystáte na delší trasu a zapomněli jste si nakoupit zásoby na cestu, nemusíte se obávat, protože autobusy většinou dělají přestávky každé přibližně 3 hodiny. Co se týče ceny, tak zde znovu musíme dodat, že za servis se platí přiměřená cena. Osobně považujeme veřejnou dopravu za levnou.

Autobusy jezdí poměrně často a pravidelně, řidič vám často rád zastaví mimo zástavku, i kdyby měl jet úplně jinou cestou, stačí mu říct. Na autobusy, které jezdí z pláže na pláž moc spoleh není, někdy nepřijedou vůbec.

Závěrečná poznámka k dopravě – autobusová nádraží bývají rozeseta po městech. Většinou neexistuje nic jako centrální autobusové nádraží, na něž jsme zvyklí z Evropy. Často se stane, že mezi zastávkami zejména v hlavním městě musíte přecházet i několik desítek minut. Cestujícím bychom radili zohledňovat tento fakt při plánování delších cest s přestupy.

Užitečné odkazy

 • Grupo Caribenos: moderní autobusy mezi všemi významnými městy v Kostarice,
 • Monteverde: základní inforamce o vybraných trasách a jízdních řádeh po Kostarice i do okolních zemí,
 • VisitCostarica.com: velmi relevantní informace o jízdních řádech ze všech největších měst.
Půjčení auta

Samozřejmě i v Kostarice se dají půjčit automobily. Ceny jsou dosti závislé na půjčovně, nicméně vždy musíte složit zálohu minimálně 1.000 amerických dolarů. Pohonné hmoty jsou v Kostarice kupodivu o něco málo levnější než v ČR, takže se dá automobil využít i pro případ nízkorozpočtové dovolené pro více lidí, kdy auto může zastávat funkci hotelu.

Hlavní silnice jsou kvalitní a dobře značené, avšak velmi členité a s dálnicemi nepočítejte vůbec. Do menších obcí často vedou jen nezpevněné cesty.

Vnitrostátní lety

Vzdor malé velikosti Kostariky je možné využít frekventovanou a hustou síť vnitrostátních letů. Vzhledem k hornatosti terénu a hustotě džungle je to koneckonců pochopitelné. V Kostarice fungují dvě vnitrostátní aerolinky: Sansa Airlines a Nature Air, průměrné ceny zpátečních letenek jsou ale poměrně vysoké, pohybují se kolem 160 USD.

Letiště v Kostarice

Zavřít boční panel

Jídlo

Typická jídla, nápoje a ceny

Kostarická kuchyně

Milovníci fazolí a rýže určitě ocení oblibu tohoto pokrmu v Kostarice. Kostarická kuchyně je založená právě na těchto dvou ingrediencích a jako příloha doprovázejí téměř každý pokrm. To i v případě, že máte pokrm s bramborami nebo hranolky.

I přesto, že jde pouze o dvě ingredience, dají se připravit na několik způsobů. Základním pokrmem, s nímž každý Kostaričan začíná den, je gallo pinto. Jde o smíchanou rýži s fazolemi v poměru 2:1, která se většinou připravuje ze zbytků z předchozího dne. Dále se jídlo dochucuje kořením a speciální salsou a následně se podává například s míchanými vajíčky nebo na kostarické verzi omelety.

Gallo pinto

Druhý národní pokrm sestávající se z rýže a fazolí je casado. Jde v zásadě o jídlo, kde vám vedle sebe na talíř naservírují rýži, černé fazole, salát, maduro (druh banánu, který se podává pouze po tepelné úpravě) a druh masa dle libosti (kuře, vepřové, ryba).

Jako poslední specialitu bychom zmínili rýži a fazole na karibský způsob, která se v Kostarice jednoduše nazývá Rice and Beans. Pokrm se příliš neliší od casada, nicméně je doprovázen krémovou pikantní omáčkou, která se vyrábí z kokosu.

Další pokrmy:

 • Ceviche – syrová ryba v citronové šťávě, opravdová pochoutka,
 • Plátanos – smažené zeleninové banány, případně placky patacones, velice zdravé,
 • Tamales – balíček rýže, mrkve a masa v listech plátanu.

Jak se stravovat jako místní

Pokud se chcete stravovat jako místní, budete buď navštěvovat velmi populární americké fast foody (McDonald‘s, KFC, Subway atd.), nebo potěšíte svou návštěvou majitele malých restauračních zařízení zvané Soda. Jde o nejlevnější variantu, jak se stravovat venku a zároveň si k jídlu sednout. Pouliční prodej jídla kupodivu v oblibě příliš není, nicméně výjimkou opět mohou být trhy.

Obvyklé ceny v restauracích

V Soda se najíte od 3.000 colónů, v dražších restauracích může cena dosahovat až 10.000 colónů za jídlo. Pokud byste chtěli ušetřit návštěvou fast foodu, asi budete cenami nemile překvapeni. Kyblík v KFC vás vyjde klidně i na 10.000 colónů.

Zavřít boční panel

Aktivity

Městská turistika, pláže i nákupy

Treky

Pokud procházku po zpevněných cestách v národních parcích nepovažujete za trek, bude jednou z mála možností, kde outdoorové choutky uspokojit, výšlap na nejvyšší horu Kostariky Cerro Chato.

Surfování

Kostarika je právem považována za domov všech surfařů. Najdete pláže vhodné jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Jako centrum surfařů bychom vypíchli město Jacó, které se nachází na pobřeží Tichého oceánu.

Šnorchlování a potápění

Země, která je obklopená z obou stran mořem, nabízí vskutku spoustu překrásných míst na potápění, a to téměř u každé pláže. Bohatší podmořský život je však na Karibské straně.

Pláže

Platí to samé, co pro potápění. Při obou pobřežích najdete obrovské množství pláží, a to jak těch, které jsou obsypány turisty, tak těch, na nichž se budete celý den opalovat sami.

Kostarické pláže

Noční život

V San Jose je několik populárních hospod a barů, které se, až na pár výjimek, navzájem nachází v těsné blízkosti. V turistických centrech si pak nejvíce zábavy užijete ve velkých hotelech, v nichž bývá každý večer velká mezinárodní párty.

Adrenalinová zábava

Zejména ve vnitrozemí okolo národních parků jako je Monteverde či Arenal se člověk holdující adrenalinu skutečně najde. Zip-lining, bunjee jumping, divoká voda – naleznete zde vše.

Parky a rezervace

Celých 25 % Kostariky patří do chráněných krajinných oblastí. To znamená, že je opravdu z čeho vybírat.

Rafting

Omrzí-li vás ležení v jemném bílém písku, objednejte si rafting trip na řekách blízko sopky Turrialba. Za přijatelnou cenu si sjedete divokou řeku a nudné opalování vystřídáte trochou adrenalinu.

Výlety na kole

Cyklistika je v Kostarice velice populární. Náročné stoupání a nádherné výhledy na tom zcela jistě nesou určitý podíl. Kolo si můžete půjčit, ale i levně koupit na bazarové skupině na facebooku.

Doporučujeme výlet z města Cartago na nejvyšší sopku Irazú. 30 km pořád do kopce, 2 km převýšení a nádherná příroda a vesnice kolem kvalitní silnice. Dojedete až přímo do kráteru sopky.

Zavřít boční panel

Na co si dát pozor

Kriminalita a další nástrahy

Zdraví

Ačkoli se doporučují očkování na žlutou zimnici a břišní tyfus, země je, co se přenosných chorob týče, relativně bezpečná.

Navíc je v kontrastu s jinými zeměmi Střední Ameriky známá pro svůj zdravotní systém na velmi vysoké úrovni. Spíš než na lidmi přenášené choroby si dejte pozor na všemožnou zvěř a hmyz.

V zemi žije několik druhů smrtelně jedovatých hadů, pavouků, ale i třeba žab. Zejména na plážích se pak hojně vyskytují komáři, kteří mohou být zdrojem malárie nebo viru zika. V neposlední řadě si dávejte pozor na zrádné vodní proudy a velké vlny. V žádném případě přírodu nepodceňujte!

Kriminalita

Jakkoli se Kostarika tváří jako bezpečná a turisticky přívětivá země, nezapomínejte, že jste stále daleko od mírumilovné střední Evropy. Po západu slunce ulice opovážlivě utichnou a rozhodně bychom nedoporučovali chodit sami ani v místech, která dobře znáte. Ozbrojená přepadení jsou (naneštěstí) běžnou praxí v ulicích větších měst.

Všeobecně se doporučuje chodit ve větší skupině lidí nebo si vezměte taxíka, nevytahujte na veřejnosti větší hotovost, nevybírejte peníze z bankomatu v blízkosti cizí osoby a nevěřili bychom ani lidem, co vám na ulici nabízí nějaké služby.

Běžně se vám také stane, že vám bude na ulici nabízena marihuana, popřípadě jiná droga. I když si spousta místních kouření této návykové látky s radostí dopřává (podobně jako v ČR), nejde o legální činnost a tato rekreace by vám mohla způsobit mnoho problémů.

Riziko katastrof

Většina kostarického pohoří je sopečného původu. Proto by vás asi nemělo překvapit velké množství sopek, které nezřídka bývají aktivní (v posledních letech například Arenal nebo Turrialba). Monitoring sopek je však na velmi vysoké úrovni, protože sopky bývají buďto oblíbené turistické atrakce, anebo je jejich okolí hustě osídleno, a tak nemusíte mít žádné obavy. Národní parky v okolí vulkánů se v případě nebezpečí veřejnosti uzavírají. Jak je již uvedeno výše, rozhodně nepodceňujte vlny a nevypočitatelné proudy v moři.

Důležité kontakty

Tico times – místní tisk v anglickém jazyce, většinou se zde dočtete o všem důležitém, co se děje v Kostarice (kultura, výstraha, politika).

Český honorární konzulát v San Jose (kontakty by měly být aktuální).

 • Nouzové číslo – 911
 • Policie – 1117
Zavřít boční panel

Víza a povinnosti

Vízum, očkování a celní předpisy

Vízum

Pokud cestujete pouze do Kostariky, žádná víza nepotřebujete, vystačí vám 90denní turistické vízum. Jestliže si přejete zůstat déle, stačí po 90 dnech vycestovat na 72 hodin ze země a víza se vám automaticky obnoví na dalších 90 dnů. Tímto způsobem jsme při studiích strávili v Kostarice půl roku bez jakéhokoli problému.

Další dokumenty

Při vstupu do země potřebujete kromě platného cestovního pasu i letenku z území Střední Ameriky. Toto platí i pro Panamu a Nikaraguu a nezáleží na tom, kdy se vracíte. Pokud tedy zůstáváte v Kostarice déle než 90 dnů a chystáte se vycestovat ze země z důvodu obnovy turistických víz, vždy s sebou mějte vytištěnou nebo uloženou v telefonu zpáteční letenku, jinak vás hraniční kontrola nenechá vstoupit do země.

Na letištích jsou všeobecně benevolentnější, i tak situaci nepodceňujte. Jde však spíše o oficialitu a letenka se nijak detailně nekontroluje.

Očkování

Doporučuje se mít „povinnou výbavu“ každého cestovatele. Očkování proti žloutence typu A i B, žlutou zimnici a břišní tyfus. Pokud se chystáte do přírody, můžete zvážit i vzteklinu. Není to časté, ale i v Kostarice se můžete nakazit malárií. Jde ovšem o ojedinělou záležitost, na níž stejně neexistuje preventivní očkování. Na většině oficiálních stránek se dočtete, že mezinárodní očkovací průkaz je nutností při vstupu do země, při žádném příletu nebo přechodu hranic po nás však vyžadován nebyl.

Celní předpisy

Za účelem ochrany a přírody je zakázáno odvážet mušle, na plážích uvidíte často i cedule.

Co vidět a navštívit na Kostarice

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy na Kostarice

Zavřít boční panel

Arenal

Samostatně stojící sopka čnící do výšky 1.670 m, která byla ještě před několika lety aktivní. Celá hora a okolí je součástí národního parku Arenal, který je vybaven více či méně značenými turistickými treky. Možné je vylézt až na vrchol hory, počítejte ale minimálně s celkovými 3 dny cesty. Nejvíce možností ubytování najdete v městečku La Fortuna.

Zavřít boční panel

Sopka Irazú

Nejvyšší sopka Kostariky (3.400 m n. m.), mělo by zde být i možnost přespat, za dokonalého počasí je vidět Pacifik i Karibik. Od hlavního města San Jose je vzdálena jen několik kilometrů

Zavřít boční panel

Národní park Monteverde

Chcete-li zažít pravý deštný prales a zároveň mít jistotu vyznačených turistických treků, vyrazte do národního parku Monteverde. Je poměrně dobře dostupný, asi na půli cesty mezi San Jose a sopkou Arenal.

Zavřít boční panel

Manuel Antonio

Dle našeho názoru nejkrásnější pláž Pacifiku, národní park, spousta opic, lenochodů a dalších zvířat. Je tam i nádherná veřejná pláž zdarma.

Zavřít boční panel

Peninsula de Osa

Poloostrov s obrovským národním parkem Corcovado, jedinečné místo, kde je k vidění tapír ve volné přírodě. Tady počítejte tisíce a desetitisíce korun za výlet.

Zavřít boční panel

Bahia Ballena

Jedinečné místo, pláž má ve tvar ploutve velryby, při přílivu se zatopí užší část a z pláže se stává ostrov do dalšího odlivu. Neusněte tu s věcmi.

Zavřít boční panel

Cerro Chirripo

Nejvyšší hora Kostariky (3.800 m), nádherný a náročný trek, krásná příroda, odsud je také vidět na oba břehy, výlet sem si naplánujte více dopředu, je potřeba rezervovat bydlení (nebo to zkuste zvládnout celé přes noc).

Zavřít boční panel

Tortuguero

Národní park s mnoha vodními kanály, existují zde výlety lodí, k vidění jsou tu tukani a líhnutí želv.

Zavřít boční panel

Puerto Viejo

Centrum turistického života na karibském pobřeží. Působí mnohem uvolněněji než třeba Jacó. Možná za to může silná rastafariánská stopa.

Zavřít boční panel

Monteverde

Mlžný ráj uprostřed těžko dostupných kopců ve vnitrozemí Kostariky.

Zavřít boční panel

Jacó

Párty místo a surfařská Mecca Kostariky na tichomořském pobřeží. Pokud chcete zažít klidný večer na pláži, Jacó asi nebude to, co hledáte.

Počasí a sezóny na Kostarice

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Kostarika
Celá země se těší podobnému podnebí

28 °C

29 °C

30 °C

28 °C

28 °C

28 °C

28 °C

28 °C

28 °C

27 °C

27 °C

28 °C

Počasí

Kostarika spadá do tropického pásu, což z ní dělá celoročně teplotně přívětivou destinaci. Teplota na většině území prakticky nepadá pod 18 °C. Nicméně vzhledem k charakteru země se můžete setkat se spoustou mikroklimat. Například ve vyšších nadmořských výškách okolo 3.500 m se může teplota pohybovat i okolo nuly. Počasí se dá rozdělit na dvě hlavní období – období dešťů, které trvá od května do listopadu, a období sucha pak od prosince do dubna.

Sezóny a kdy vyrazit

Je třeba počítat s tím, že kostarické počasí je i přes vyhraněné období pro deště a pro sucho značně proměnlivé. Může se stát, že v případě týdenní návštěvy země v období sucha vám bude po celou dobu pršet a naopak v období dešťů budete mít týden v kuse krásné počasí.

Pravděpodobnost krásného slunečného počasí však máte jednoznačně vyšší v období sucha. Zejména pokud plánujete výšlap některého z nejvyšších vrcholků země a rádi byste něco z vrchu viděli, vydejte se od prosince do dubna (a ideálně si výlet naplánujte tak, abyste vrcholku dosáhli ráno nebo dopoledne). Na druhou stranu v období dešťů znatelně padají ceny v hlavních turistických resortech a narazíte na mnohem menší počet turistů. Tudíž doba, kdy se na cestu vydat, záleží na osobní preferenci.

Skvělé akce do Kostariky

ušetříš až 30%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 30%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 38%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 54%
Akce starší 2 týdnů
10 starších akcí
Avatar uživatele dvoorajak
Průvodce pro vás napsali
Poslední aktualizace před měs
Navrhni úpravu