Laos
Laos

Co dělat v Laosu

Činností, které lze provozovat v Laosu, je opravdu nepřeberné množství, a tak si zábavu zde najde opravdu každý. 

Tubing na řece Nam Song

Městečko Vang Vieng je dnes jedním z turisticky nejnavštěvovanějších. Všichni sem míří za plavbou na duši. Zájemci jsou odvezeni několik kilometrů za město, kde nasednou na nafukovací duši a řeku na ni splaví až do města. Celá trasa je doplněna spoustou zastávek v barech s různými skluzavkami a lanovkami.

Plavba po řece Nam Ou

Pokud máte více času, nasedněte na dlouhou loďku za Luang Prabangem a vydejte se proti proudu hlouběji do džungle. Uvidíte miniaturní vesničky od Nong Khiawu až do Hat Sa, proniknete blíže do tajů místního života. Tato cesta však může trvat i několik dní.

Plavby na Mekongu

Místní lodě jsou speciálně vyrobeny tak, aby mohly plout po řece Mekong. Jsou asi 35 metrů dlouhé, jejich trupy jsou ocelové a paluby jsou tvořeny ze vzácných dřevin, jako je palisandr a teak. Během plavby můžete obdivovat nejrůznější přírodní scenerie, každodenní život místních obyvatel žijících podél břehů Mekongu. Během plavby můžete na palubě např. poobědvat nebo se osvěžit nějakým nápojem v lodním baru. Další výhodou těchto lodí je, že na rozdíl od veřejných lodí nejsou přecpané, počet cestujících je zde omezen na max. 40 lidí a díky tomu tu budete mít pohodlí. 

Na motorce Laosem

Pokud máte rádi motorky, ale vašeho miláčka se vám nepodařilo dovézt do Laosu, nemusíte být smutní. I zde naleznete cestovní kanceláře, které vás rády vezmou na výlet na motorkách (může být např. až 12denní). Nejenom, že se parádně projedete, ale navíc poznáte i odlehlejší kouty Laosu. Jednu takovou naleznete např. V Luang Prabang s výstižným názvem Off Road Laos Adventures Co Ltd.

Divokou džunglí, plavbou kajakem

Laos opravdu nabízí nepřeberné zážitky i pro ty, kteří si chtějí opravdu odpočnout od civilizace. Zahoďte všechen motorizovaný svět za hlavu a vydejte se s námi do opravdové džungle. Poznejte blíže místní faunu i flóru, zaposlouchejte se do zvuků přírody. Společnost Forest retreat Laos nabízí jedno- i vícedenní dobrodružství džunglí nebo si můžete sjet místní řeku na kajaku, a to od nejlehčí obtížnosti až po úseky divoké řeky.

Sloní vesnice a resort Ban Xieng Lom

Pokud máte rádi zvířata, určitě si nenechte ujít tohle místo. Nachází se cca 15 km od Luang Prabang. Zde můžete zažít báječný den se slony a úžasnou krajinou. Tento resort také bývá součástí jednodenních výletů, během nichž poznáte slony zblízka, projdete se s nimi, projedete se na nich, navštívíte vodopády Tad Sae, které v období mezi únorem a srpnem vysychají. Na řece Nam Khan se pak můžete I vykoupat. Poté se dostanete do vesnice Khmu, kde poznáte život místních lidí. Pokud se nedopravujete sami, poskytovatelé tohoto jednodenního zájezdu vás pak dovezou zpět do Luang Prabang. 

Lezení po skalách Vang Vieng

Patříte-li mezi nadšence lezení po skalách, je pro vás kraj Vang Vieng jako dělaný. Lézt zde může opravdu každý, pro začátečníky je zde připraven kurz, pro pokročilé zkušený instruktor. Půjčit se zde dá také kompletní výstroj pro 2 osoby a cena se pohybuje kolem 32 USD.

Paragliding v Laosu

Mezi aktivity, které lze poslední dobou provozovat v Laosu, patří i paragliding. Ať už jste začátečník, který bude létat v tandemu, nebo patříte mezi zkušené, místní krajina z ptačí perspektivy vám naprosto učaruje. Jedním z míst, které pro tuto doporučujeme, je opět Vang Vieng. 

Balonem nad Vang Vieng

V případě, že si netroufnete na paragliding, ale přesto byste rádi viděli krajinu Vang Vieng shora a pořídili krásné fotky, můžete zvolit let balonem. Cena se pohybuje kolem 95 USD na osobu, doba letu trvá asi 40 minut. 

Zipline Nong Khiaw Jungle Fly

Jedinečný pocit cítit se alespoň chvíli jako Tarzan a proletět se nad korunami stromů přímo v džungli. Dříve byl tento způsob jízdy na lanech využíván pro rychlou přepravu z místa na místo, nyní si ho může užít každý. Společnosti nabízející nejenom svezení, ale také jednodenní výlety na ziplinech, naleznete v Nong Khiaw asi 145 km od Luang Prabang. 

Bližší zipline, a možná pro rodiny s dětmi dostupnější, se nachází přímo v Luang Prabang, ovšem zde se jedná především o komerční záležitost.

Návštěva horských kmenů

Pokud se vydáte na dlouhou, ale krásnou cestu do hor za místními kmeny, budete ohromeni množstvím barev, které budete potkávat. Jednak se tyto kmeny liší podle barev, které na sobě nosí, rozeznávají a dále se dají rozlišit podle oblasti, v níž žijí. 

1. Lao Teung – Horští Laové – vyrábějí si nástroje hlavně ze dřeva, bambusu nebo kamene (kov příliš nepoužívají). Praktikují směnný obchod. Bývají označování jako khá, v překladu něco jako otrok nebo sluha, v minulosti byli takto označováni Thajci. 

2. Lao Sung – Naleznete je ve výšce nad 1.000 m n. m. Pocházejí především z jižní Číny, Tibetu a Barmy. Zastupují je Hmongové, kteří prosluli především pěstováním opia. Využívají také směnného obchodu, směňují převážně železo. 

3. Lao Tai – Ti se shromažďují v okolí horských řek. Poznáte je podle výše zmiňované barvy oblečení – barva specifická pro jejich kmen – černí, červení, bílí, severní a nebo lesní Taiové. 

4. Kmen Akha – Obyvatelé kmene Akha pocházejí z Yunnanu a tibetských oblastí. Tito lidé žijí v harmonii s přírodou, bydlí v primitivních obydlích a kromě pěstování rýže, koření a chovu domácích zvířat se věnují také pěstování opia. Kmen lze navštívit s průvodcem a lze tu také přespat.

Chystáš se do Laosu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.