Laos

Víza do Laosu

Vízum

Do Laosu je potřeba mít pas, jehož platnost přesahuje o 3 měsíce platná víza, má alespoň 2 stránky volné, a samotné vízum. Lze jej získat na laoském velvyslanectví Bangkoku nebo na zastupitelských úřadech LLDR v zahraničí či mezinárodních přechodech. Turistické vízum umožňuje 1 vstup a pobyt v délce 30 dnů na území Laosu, víza mají platnost 2 měsíce od data vydání. Stojí 30 USD.

Očkování

Před odletem do Laosu nemusíte podstupovat žádná povinná očkování, pokud nepřijíždíte ze země s endemickým výskytem žluté zimnice. Mezi doporučená očkování do Laosu patří např. Hepatitida A a B, břišní tyfus, vzteklina a japonská encefalitida. Je zde také riziko spojené s nákazou malárie. 

Celní předpisy

Do Laosu lze (pokud je to v přiměřeném množství) dovážet věci osobní potřeby. Dále pak je možné dovézt 500 kusů cigaret a litr alkoholu. 

Platí zde však přísný zákaz dovozu a vývozu narkotik, pornografických materiálů a také zbraní. Povinná výměna valut neexistuje.

Pro dovoz a vývoz zvířat je nutné zdravotní osvědčení. Za pašování vzácných druhů fauny zde může být i trest smrti.

Chystáš se do Laosu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 02. 06. 2022
Navrhni úpravu

3 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.

Avatar uživatele Filip Štěpán
Filip Štěpán
před 26 dny

Víza od května stojí 40 USD. Při žádosti o zaplacení 1 USD “stamping fee” stačí dostatečně dlouho blbě zírat a úředník to vzdá.

Jan Vidim
před 23 dny

Je potřeba k VoA ještě něco jiného krom pasu a peněz?

Avatar uživatele Filip Štěpán
Filip Štěpán
před 22 dny

Ve zkratce pasová fotka a trpělivost. Samozřejmě záleží na náladě člověka za přepážkou. Do vstupního formuláře je potřeba vyplnit zamýšlené bydlení, ale to jsme neměli. Jeli jsme přes Chiang Khong. 20 bahtů stál autobus na laoskou stranu. Kdo bude chtít měnit nějakou hotovost, tak doporučuji až na laoské straně. Tam se jen vyplní formuláře a jde se k okýnku číslo 1, tam si úředník požádá o úplatek, vyplněné formuláře a pasovou fotku a pas. Úplatek samozřejmě nedostane, takže to natahuje a pod podmínkou, že jsme si měli vyměnit nějaké peníze na “stamping fee” nás poslal k okýnku číslo 2, tam dávají QR kód na zaplacení. Kdyby někdo chtěl vyrazit stejnou cestou, slow boat vyjde na 300.000 KIP a ubytování v Pakbengu je vhodné rezervovat předem.