Laos
Laos

Doprava v Laosu

Jak do Laosu

Do Laosu se pohodlně dostanete letecky. Cena letenek z Prahy do Vientianne se pohybuje kolem 15.000 na osobu a doba letu činí kolem 20 hod. Pokud byste chtěli letět kratší dobu, je potřeba si připlatit na letence. Přestupuje se většinou v Bangkoku. 

Cesta vás vyjde levněji, pokud nepoletíte rovnou z Prahy, ale z okolních států – např. z Vídně, Frankfurtu nad Mohanem atd. Pokud vás láká více si zacestovat, můžete zvolit kombinaci letenky z Prahy do Hanoje (Vietnam) a následně z Hanoje do Vientianne (hlavní město Laosu) autobusem. I na této variantě ušetříte peníze, ale musíte počítat s tím, že samotná cesta autobusem trvá 22 hod. 

Jak se nejlépe dopravovat

Letecká doprava v Laosu

Národním dopravcem jsou Lao airlines, doplněna o menší společnost Lao Air. Pravidelné letecké linky létají do těchto uvedených míst: Luang Prabang, Paksé, Savannakhet, Vientiane, Xieng Khouang, Houei Xay, Luang Namtha, Phngsaly, Oudomxay, Samneua. A místní odletová taxa se pohybuje ve výši 0,5 USD.

Autobusová doprava v Laosu

Pravidelné spoje jsou zajištěny mezi městy Luang Prabang a Savannakhet, také mezi městy Pakse a Sekong.  Mezinárodní autobusovou linkou se dostanete až do Bangkoku a Hanoje nebo Hue.

V severním Laosu však na autobus nenarazíte. Zde je nahradili tzv. Songteo, neboli „dvě lavice“, které jsou doslova namontované na korbu nákladního vozu. Při dobré vůli se sem mnohdy nacpe až 30 cestujících. Na projíždějící Songtea je potřeba mávnout, aby vám zastavil, pokud ho potkáte na své cestě.  

Lodní doprava

Hlavními vodními tepnami jsou řeky Mekong, Nam Ou, Nam Khan, Nam Tha, Nam Ngum nebo Se Don. Říční doprava je zde na rozvinuté úrovni. Můžete zde využít i dálkové trajekty, tzv. Heua duan, a to na cestě z Huay Xai a Vientiane. Na kratší vzdálenosti se vám bude hodit „říční taxi“. Pokud zvolíte tento druh cestování, můžete během cesty obdivovat malebnou krajinu, která vás bude obklopovat.

Doprava v městech

Ve větších městech se můžete setkat s taxíky, ale početně nejsou moc zastoupeny. Mnohem častěji se zde setkáte s tuk-tuky neboli tříkolovými motocykly pro více lidí. Na ty nejkratší vzdálenosti se dá pronajmout i rikša. U všech cen však nezapomeňte smlouvat. 

V Laosu si můžete také půjčit auto. Počítejte však s tím, že se zde setkáte téměř se všemi druhy povrchu – zpočátku to sice bude např. krásná dálnice, po čase však může být cesta kamenitá nebo prašně hlinitá. Tip, kde si můžete zapůjčit auto, naleznete zde: www.autopujcovnalevne.cz. V případě, že zvolíte auto, ale netroufnete si řídit sami, si můžete v každém větším městě pronajmout auto (taktéž motorku) i s řidičem přímo v daném městě. Počítejte však s tím, že si v tomto případě připlatíte a opět smlouvejte.

Na rychlejší přesuny ve městech nebo v jejich okolí využijte možnost půjčit si kolo. 

Železniční doprava zde téměř neexistuje, jediné spojení po železnici je mezi městy Vientianne a  Nong Khai nacházející se v Thajsku.

Chystáš se do Laosu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

2 komentáře

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.