Průvodce státem
Laos
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Doprava v Laosu

Jak do Laosu

Do Laosu se pohodlně dostanete letecky. Cena letenek z Prahy do Vientianne se pohybuje kolem 15.000 na osobu a doba letu činí kolem 20 hod. Pokud byste chtěli letět kratší dobu, je potřeba si připlatit na letence. Přestupuje se většinou v Bangkoku. 

Cesta vás vyjde levněji, pokud nepoletíte rovnou z Prahy, ale z okolních států – např. z Vídně, Frankfurtu nad Mohanem atd. Pokud vás láká více si zacestovat, můžete zvolit kombinaci letenky z Prahy do Hanoje (Vietnam) a následně z Hanoje do Vientianne (hlavní město Laosu) autobusem. I na této variantě ušetříte peníze, ale musíte počítat s tím, že samotná cesta autobusem trvá 22 hod. 

Jak se nejlépe dopravovat

Letecká doprava v Laosu

Národním dopravcem jsou Lao airlines, doplněna o menší společnost Lao Air. Pravidelné letecké linky létají do těchto uvedených míst: Luang Prabang, Paksé, Savannakhet, Vientiane, Xieng Khouang, Houei Xay, Luang Namtha, Phngsaly, Oudomxay, Samneua. A místní odletová taxa se pohybuje ve výši 0,5 USD.

Autobusová doprava v Laosu

Pravidelné spoje jsou zajištěny mezi městy Luang Prabang a Savannakhet, také mezi městy Pakse a Sekong.  Mezinárodní autobusovou linkou se dostanete až do Bangkoku a Hanoje nebo Hue.

V severním Laosu však na autobus nenarazíte. Zde je nahradili tzv. Songteo, neboli „dvě lavice“, které jsou doslova namontované na korbu nákladního vozu. Při dobré vůli se sem mnohdy nacpe až 30 cestujících. Na projíždějící Songtea je potřeba mávnout, aby vám zastavil, pokud ho potkáte na své cestě.  

Lodní doprava

Hlavními vodními tepnami jsou řeky Mekong, Nam Ou, Nam Khan, Nam Tha, Nam Ngum nebo Se Don. Říční doprava je zde na rozvinuté úrovni. Můžete zde využít i dálkové trajekty, tzv. Heua duan, a to na cestě z Huay Xai a Vientiane. Na kratší vzdálenosti se vám bude hodit „říční taxi“. Pokud zvolíte tento druh cestování, můžete během cesty obdivovat malebnou krajinu, která vás bude obklopovat.

Loď v Laosu

Doprava v městech

Ve větších městech se můžete setkat s taxíky, ale početně nejsou moc zastoupeny. Mnohem častěji se zde setkáte s tuk-tuky neboli tříkolovými motocykly pro více lidí. Na ty nejkratší vzdálenosti se dá pronajmout i rikša. U všech cen však nezapomeňte smlouvat. 

V Laosu si můžete také půjčit auto. Počítejte však s tím, že se zde setkáte téměř se všemi druhy povrchu – zpočátku to sice bude např. krásná dálnice, po čase však může být cesta kamenitá nebo prašně hlinitá. Tip, kde si můžete zapůjčit auto, naleznete zde: www.autopujcovnalevne.cz. V případě, že zvolíte auto, ale netroufnete si řídit sami, si můžete v každém větším městě pronajmout auto (taktéž motorku) i s řidičem přímo v daném městě. Počítejte však s tím, že si v tomto případě připlatíte a opět smlouvejte.

Na rychlejší přesuny ve městech nebo v jejich okolí využijte možnost půjčit si kolo. 

Železniční doprava zde téměř neexistuje, jediné spojení po železnici je mezi městy Vientianne a  Nong Khai nacházející se v Thajsku.

Země milionu slonů i přírodních krás

Navštivte s námi převážně hornatý stát ukrytý ve vnitrozemí jihovýchodní Asie. Tato na první pohled chudá země vás mile překvapí svým skrytým bohatstvím. Země vápenců, divoké džungle i usměvavých lidí. Zavítejte do země „milionu slonů“, jak ji dříve lidé označovali. 

Víza
Vízum za 30 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
V zimě jsou teploty příjemné a deště tu je minimum.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 10x do roka a ušetříš cca 42 %.
Akční nabídky