Laos
Laos

Bezpečnost v Laosu

Zdraví

V okolí vodních ploch je dobré se chránit před komáry, nejen před jejich svrbivým bodnutím, ale také před možnými nemocemi, které mohou přenášet.

Na svých toulkách Laosem nezapomeňte doplňovat tekutiny, ať nejste dehydratovaní. Doporučujeme pít spíše vodu z čerstvě otevřeného kokosu, tam máte jistotu, že je čerstvější než balená voda, která mohla být naplněna z místních zdrojů. Ve vzdálenějších oblastech také užívejte tablety na čištění vody.

Před odletem do Laosu si sjednejte řádné cestovní pojištění, které uhradí veškeré zdravotní náklady. Pokud plánujete řídit motorové vozidlo, doporučuje se s danou pojišťovnou přesně specifikovat pravidla. Zatímco v ČR máte k řidičskému oprávnění typu B automaticky A1, ne vždy je to tak bráno v zemích, jako je Laos.

Kriminalita

Laos je celkem bezpečnou zemí, stejně jako většina východoasijských států. Kriminalita je zde v porovnání se situací v ČR či ostatními zeměmi EU na velmi nízké úrovni. Přesto doporučujeme dodržovat běžná, ale účinná bezpečnostní opatření. Zvýšené bezpečnosti je třeba věnovat pozornost na severu země. 

Riziko katastrof

Laos patří mezi seismicky aktivní země. V případě zemětřesení je třeba dbát pokynů odborníků, např. na stránkách Záchranný kruh, které doporučujeme si nastudovat před odletem do jakékoli seismicky aktivní země.

Některá odlehlá území mohou být stále zaminovaná, za války ve Vietnamu tu bylo shozeno moře bomb. Je třeba dbát zvýšené opatrnosti a raději se poradit s místními, než se někam úplně sami vydáte. 

Internet a elektřina

Elektrické napětí v laoské síti je 220 V, proud je střídavý. Do zásuvek lze vsunout jen zástrčku s tenkými kolíky. Někde se setkáte také s americkými zásuvkami, které mají ploché otvory, v tom případě je nutný adaptér. 

Internet je dostupný v turistických lokalitách, jeho cena se pohybuje kolem 20 Kč za hodinu.

Důležité kontakty

Zde uvádíme telefonní čísla, která by se mohla hodit:

  • První pomoc – 195
  • Hasiči – 190
  • Policie – 191

Chystáš se do Laosu?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021
Navrhni úpravu

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.