Průvodce státem
Laos
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Peníze a ceny v Laosu

Aktuální kurz 1 Kč = 376.15 ₭

Laoský kip

Měnou Laoské lidově demokratické republiky je Laoský kip (LAK), ten se dělí na 100 attů. Mince existují v hodnotách 1, 5, 10, 20 a 50 kipů, v reálu se však setkáte spíše s bankovkami 100, 500, 1.000, 2.000, 5.000, 10.000, 20.000 a 50.000. Kip je nesměnitelnou měnou, v celém Laosu je však běžně přijímán jako paralelní měna thajský baht.

1.000 LAK (laoský kip) = 2,7 Kč (kurz k 16. 8. 2017)

Laoské peníze

Směnárny a platba kartou

Ve všech směnárnách lze směnit americký dolar, dnes většinou i euro. 

Bankomaty byste v Laosu hledali marně. Platební karty jsou akceptovány pouze v drahých a v luxusních hotelech, turistických obchodech se suvenýry a uměleckým zbožím, a navíc pouze v turisticky atraktivních lokalitách, jako je hlavní město Vientiane nebo Luang Phrabang. V Laosu lze uplatnit i cestovní šeky. Úřední hodiny pro jejich výměnu v bankách jsou omezené. 

Kolik co stojí

Jídlo stojí průměrné ceny, pokud se budete pohybovat ve velkých městech. Jakmile se však vydáte dále na venkov, budete mile překvapeni, jak levně se zde člověk může najíst. Ceny zde uváděné jsou samozřejmě orientační. 

  • Jídlo ve středně drahé restauraci – 6–10 USD
  • Jídlo fast food – 1–3 USD
  • Místní pivo 0,5 l – 0,80–1,20 USD
  • Voda 0,33 l – 0,30–0,35 USD
  • Taxi 1 km – 2,20 USD
  • Jednosměrná jízdenka místní doprava – 0,40 USD
  • Průvodce do horské džungle – cca 25–30 USD / den (cena zahrnuje jídlo, ubytování, průvodce)

Spropitné a smlouvání

Spropitné se dává pouze v luxusních restauracích, kde se pohybuje kolem 10 %. Běžně se nedává. 

Pokud však budete cokoli kupovat nebo pronajímat, nezapomeňte smlouvat.

Jak ušetřit

Začněte již tím, že ušetříte na letenkách. Výhodnou letenku získáte buď tak, že ji koupíte v akci, což vychází samozřejmě nejlépe. Dále cena vychází lépe, pokud koupíte rovnou letenku zpáteční než koupě pouze varianty open. Do třetice je lepší odlétat z větších letišť, tedy nejlépe z Vídně nebo Frankfurtu atd.  

Zvolte levnější typ ubytování. Nemusíte bydlet rovnou v hotelu, budete překvapeni, jaké skvělé ubytování vám dokážou nabídnout i menší ubytovací střediska. Vstřícnost naleznete i u místních lidí. 

Cestujte ve více lidech. Jednak se celkové náklady rozpočítají a jednak si užijete více zábavy.

Stravujte se ve fast foodech místo v restauraci, pěkně na ulici ve stánku a zároveň tak poznáte život místních. Zde platí jednoduché pravidlo – tam kde je nejvíce lidí, tam dobře vaří. 

Ohledně dopravy pak zvolte dopravu na náklaďáku na severu, jezděte lodí a na kratší vzdálenosti si půjčete kolo. 

Aby vám už neulítla žádná výhodná letenka, sledujte naše stránky.

Denní rozpočet

Denní rozpočet je závislý na náročnosti cestovatele. V těchto jižních zemích se najíte opravdu velice levně i pokud si budou vaše chuťové buňky opravdu dopřávat, za měsíc za jídlo většinou neutratíte více než 200 USD. Samozřejmě vždy platí jednoduché pravidlo, že levněji je mimo velká turistická střediska, velká města a všude se smlouvá.

Pokud tedy budete velice nenároční, k jídlu se spokojíte s rychlým občerstvením ve formě například bagety s vejcem, bydlet budete u místních lidí nebo v hostelu a po stránce dopravy si najdete místo na pomalé lodi, pak se váš denní rozpočet bude pohybovat do 15 USD.

Při ubytování s klimatizací, zvolením západního jídla k obědu či večeři, dopravě autobusem nebo na motorce bude denní rozpočet čítat cca kolem 24 USD.

Kombinace ubytování v luxusních hotelech, dopravy převážně letecky (na delší vzdálenosti) a stravování v nejdražších restauracích vyžaduje rozpočet nad 75 USD na den.

Země milionu slonů i přírodních krás

Navštivte s námi převážně hornatý stát ukrytý ve vnitrozemí jihovýchodní Asie. Tato na první pohled chudá země vás mile překvapí svým skrytým bohatstvím. Země vápenců, divoké džungle i usměvavých lidí. Zavítejte do země „milionu slonů“, jak ji dříve lidé označovali. 

Víza
Vízum za 30 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
V zimě jsou teploty příjemné a deště tu je minimum.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 10x do roka a ušetříš cca 42 %.
Akční nabídky