Laos
Laos

Co vidět a navštívit v Laosu

14 míst co vidět v Laosu

Luang Prabang

Luang Prabang

Bývalé hlavní město, původně nazvané Xieng Thong (Zlaté město), ležící na severu na soutoku řek Mekong a Nam Khan. Jedná se o světový unikát zapsaný na seznam UNESCO od roku 1995. Naleznete zde koloniální architekturu i buddhistické chrámy se zlatými věžičkami ležící na obou stranách Mekongu i na okolních kopcích. Všemu zde vévodí palác Haw Hham, který dnes funguje jako muzeum. Dále je známý chrám zde Wat Xieng Thong (chrám Zlatého města) s…

Zobrazit místo
Kuang Si

Vodopády Kuang Si

Ty jsou známé především mnoha svými vodními bazénky zbarvenými do tyrkysové barvy. Ve většině těchto jezírek pod vodopády se dá bez omezení koupat. Neskutečně krásný pohled do krajiny ještě doplňují pohádkově vypadající dřevěné mosty přes vodu.

Zobrazit místo
Tham Ting

Jeskyně Tham Ting a Tham Thung

Jsou 2 posvátné jeskyně proti proudu Mekongu, kde se skrývají až 2 tisíce soch Buddhy různých velikostí.

Zobrazit místo
Vientiane

Vientiane

Od roku 1899 prohlášeno Francií za hlavní město Laosu. Je přezdívané také jako „město santalového dřeva“ a nachází se poblíž hranic s Thajskem. Za vidění zde stojí např. Stúpa Pha That Luang, vítězný oblouk Patuxai (je věnován Laosanům zabitým v boji o nezávislost na Francii) nebo chrám Wat Si Muang z 16. století, který je považován za strážce města a je hlavním bodem oslav That Luang. Interiér chrámu je bohatě zdoben vyřezávanými zlatými pilíři…

Zobrazit místo
Wat Phu

Wat Phu

Je památkou, kterou nesmíte minout. Od roku 2001 se tyto tisíce let staré buddhistické a hinduistické trosky dostaly na seznam světového dědictví UNESCO. Mají skvělou duchovní atmosféru. 

Zobrazit místo
Vang Vieng

Městečko Vang Vieng

Je takovým „St. Tropez“ Asie a je vyhledáván mnoha turisty. Najdete ho asi 4 hodiny jízdy autobusem rovnou na sever od hlavního města. Užijete si zde spoustu věcí jako např. Krasovou krajinu, sakrální kláštery, pravou rýžovou whisky, sjíždění řeky na pneumatikách nebo okolní zvuky džungle. 

Zobrazit místo
Xieng Khuan

Xieng Khuan

Buddha park jsou zahrady, které skrývají až 200 buddhistických a hinduistických soch, leží hned u hranic s Thajskem. Naleznete zde ležícího Buddhu, kterého se svými neuvěřitelnými 43 metry na délku a 20 metry na výšku nemůžete přehlédnout. Je zde také bůh Brahma a Ganéša a další. Lákadlem pro turistky je zde také socha obří dýně, při níž máte pocit, že kráčíte z pekla až do nebe.

Zobrazit místo
Kong Lo

Krasové jeskyně u obce Kong Lo

Za návštěvu stojí i krasové jeskyně u obce Kong Lo. Po zaplacení vstupného a poplatku za člun se vás chopí 2 zdatní průvodci a můžete se ponořit do temnoty jeskyně. Celá prohlídka může trvat i 2 a půl hodiny.  

Zobrazit místo
Planina Xieng Khuang

Planina Xieng Khuang

Tato planina je doslova poseta množstvím kamenných nádob. O jejich významu se dodnes nic neví ani to, kdo je dal postavit. Některé džbány mají krásně vytesané poklice, jiné ne. Vědci se domnívají, že by mohli být až 2.000 let staré a mohly se pravděpodobně používat k fermentování vína nebo rýže. Na nalezišti je jeden obrovský, které se jmenuje Thong Hai Hin, vysoký asi 3 metry a vážící kolem 6 tun, je obklopen více než 250 menšími džbány. Podle…

Zobrazit místo
Boloven

Náhorní plošina Boloven

Zde v nadmořské výšce 1.000 m n. m. Můžete obdivovat velké množství nádherných vodopádů (Tad Itou, Champi, Tad Yuan a další) i divokých řek. Vulkanická půda a dostatek dešťových srážek dala podnět k pěstování kávy od roku 1900. Ta se stala jednou z nevyhledávanějších a nejdražších na světě. Dále se zde pěstuje čaj, ovoce i kardamon. 

Zobrazit místo
Nam Ngum

Nam Ngum

Nam Ngum je vodní přehrada na stejnojmenné řece, jejíž hlavní přítok je Mekong. Projekt přehrady byl původně zamýšlen především na využití potenciálu vodních elektráren v Laoské LDR a zároveň dosažení ochrany před povodněmi, umožnit zavlažování i usnadnit rybolov. Počítalo se také s turistickým ruchem. 

Zobrazit místo
Kasi

Kiu Kacham a Kasi

Cestou z Luang Prabang do Vang Viengu si užijete po nádherné výhledy do krajiny, které berou dech. Kasi leží v oblasti velkých jeskyní, celé okolí je poseté malými vesničkami.

Zobrazit místo
Bokeo

Bokeo

Oblast Bokeo je nejmenší a nejméně zalidněnou provincií na severu Laosu. Má rozlohu 6.196 km2. Celá tato severní provincie Laosu je bohatá na ložiska drahokamů a polodrahokamů. Provinci je také součástí „Zlatého trojúhelníku“ s Barmou a Thajskem. Žije zde asi 34 etnických skupin. 

Zobrazit místo
Hory v Laosu

Thakhek Loop

Průvodce regionem

Užijte si klasický okruh pro na motorce po krásné hornaté krajině středního Laosu. Více o něm napoví samostatný průvodce.

Zobrazit místo

Chystáš se do Laosu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 02. 06. 2022
Navrhni úpravu