Laos

Jídlo v Laosu

Laoská kuchyně

Laoská kuchyně není rozhodně nudná, z části je podobná té thajské. Je však méně ostrá. Vše se připravuje z čerstvých surovin, např. zeleniny, čerstvých ryb, drůbeže, vepřového nebo hovězího masa nebo i z masa vodních buvolů. Základem je tu lepivá rýže, kterou namáčíte do omáček z fermentovaných ryb, kokosového mléka, chilli, česneku, zázvoru, drcených arašídů či tamarindové šťávy. Charakteristickou chutí jídel jsou kombinace citronové trávy a čerstvého koriandru. 

Pokud se bez kávy na svých cestách neobejdete, budete mírně zklamáni. Pití kávy zde totiž není příliš rozšířeno, a to i přes to, že se laoská káva řadí mezi nejkvalitnější na světě. Laosané dávají přednost zelenému čaji, čerstvým ovocným šťávám nebo velmi dobrému pivu „Beer Lao“.

K pití doporučujeme pít kokosovou vodu přímo z kokosu než vodu balenou. Nebo si tu balenou koupit alespoň ve velkých turistických centrech. Podnikavost lidí někdy nezná mezí. 

Jak se stravovat jako místní

Máte-li čas a chuť, zeptejte se skupinky mladých Laosanů, jestli by jim nevadilo, abyste pojedli s nimi. Platí zde totiž pravidlo, že nikdo nejí sám, pokud nemusí. Pokrmy se tedy podávají najednou a Laosanům nevadí si na nějaký ten chod počkat. Jí se zde rukama. Pokud vás místní pozvou na jídlo, rozhodně neodmítejte a alespoň ochutnejte, jinak byste je urazili.

Obvyklé ceny v restauracích

Pokud zvolíte dražší restauraci, zde se ceny za jídlo o 3 chodech pohybuje kolem 250 Kč. Když zvolíte variantu rychlého občerstvení, zaplatíte v průměru 60 Kč. Ceny jsou samozřejmě závislé v přepočtu na aktuálním kurzu i oblasti, v níž se pohybujete. Ve velkých městech a letoviscích si připlatíte, kdežto na venkově se najíte „téměř zadarmo“.

Chystáš se do Laosu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.