Průvodce státem
Laos
Hledáš místa, která navštívit, kolik peněz si s sebou vzít, čím se dopravovat nebo co ochutnat?
Projdi si průvodce, který ti na všechny otázky odpoví
1 osoba
Dospělý věk 25+
- +
Junior věk 12-24
- +
Dítě věk 2-11
- +
Kojenec 1-23 měsíců
- +
Preferovaný dopravce
0 vybraných zrušit výběr Potvrdit
Zavřít boční panel

Jídlo v Laosu

Laoská kuchyně

Laoská kuchyně není rozhodně nudná, z části je podobná té thajské. Je však méně ostrá. Vše se připravuje z čerstvých surovin, např. zeleniny, čerstvých ryb, drůbeže, vepřového nebo hovězího masa nebo i z masa vodních buvolů. Základem je tu lepivá rýže, kterou namáčíte do omáček z fermentovaných ryb, kokosového mléka, chilli, česneku, zázvoru, drcených arašídů či tamarindové šťávy. Charakteristickou chutí jídel jsou kombinace citronové trávy a čerstvého koriandru. 

Pokud se bez kávy na svých cestách neobejdete, budete mírně zklamáni. Pití kávy zde totiž není příliš rozšířeno, a to i přes to, že se laoská káva řadí mezi nejkvalitnější na světě. Laosané dávají přednost zelenému čaji, čerstvým ovocným šťávám nebo velmi dobrému pivu „Beer Lao“.

K pití doporučujeme pít kokosovou vodu přímo z kokosu než vodu balenou. Nebo si tu balenou koupit alespoň ve velkých turistických centrech. Podnikavost lidí někdy nezná mezí. 

Jak se stravovat jako místní

Máte-li čas a chuť, zeptejte se skupinky mladých Laosanů, jestli by jim nevadilo, abyste pojedli s nimi. Platí zde totiž pravidlo, že nikdo nejí sám, pokud nemusí. Pokrmy se tedy podávají najednou a Laosanům nevadí si na nějaký ten chod počkat. Jí se zde rukama. Pokud vás místní pozvou na jídlo, rozhodně neodmítejte a alespoň ochutnejte, jinak byste je urazili.

Obvyklé ceny v restauracích

Pokud zvolíte dražší restauraci, zde se ceny za jídlo o 3 chodech pohybuje kolem 250 Kč. Když zvolíte variantu rychlého občerstvení, zaplatíte v průměru 60 Kč. Ceny jsou samozřejmě závislé v přepočtu na aktuálním kurzu i oblasti, v níž se pohybujete. Ve velkých městech a letoviscích si připlatíte, kdežto na venkově se najíte „téměř zadarmo“.

Street food v Laosu

Země milionu slonů i přírodních krás

Navštivte s námi převážně hornatý stát ukrytý ve vnitrozemí jihovýchodní Asie. Tato na první pohled chudá země vás mile překvapí svým skrytým bohatstvím. Země vápenců, divoké džungle i usměvavých lidí. Zavítejte do země „milionu slonů“, jak ji dříve lidé označovali. 

Víza
Vízum za 30 $
Turistická víza na 30 dní získáš po příletu na letišti.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
listopad - duben
V zimě jsou teploty příjemné a deště tu je minimum.
Více o počasí
Letenky od
16 000 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 10x do roka a ušetříš cca 42 %.
Akční nabídky