Laos
Laos

14 míst co vidět v Laosu

Luang Prabang

Luang Prabang

Bývalé hlavní město, původně nazvané Xieng Thong (Zlaté město), ležící na severu na soutoku řek Mekong a Nam Khan. Jedná se o světový unikát zapsaný na seznam UNESCO od roku 1995. Naleznete zde koloniální architekturu i buddhistické chrámy se zlatými věžičkami ležící na obou stranách Mekongu i na okolních kopcích.

Všemu zde vévodí palác Haw Hham, který dnes funguje jako muzeum. Dále je známý chrám zde Wat Xieng Thong (chrám Zlatého města) s krásnou mozaikou a střechami dosahujícími téměř k zemi. Původ Wat Xieng Thong sahá až do poloviny 16. století. V jeho blízkosti naleznete Červenou kapli a knihovnu Tripitaky (neboli posvátných buddhistických textů). Vše je překrásně zdobeno mozaikami z barevného skla. Chrám Wat Visun, který je údajně nejstarší, byl původně celý dřevěný. Byla zde uložena velká Buddhova socha jako ochrana města. Naproti němu stojí asi 15 m vysoká Lotosová stúpa, které se přezdívá také Stúpa vodního melounu, za což vděčí svému tvaru. Královský palác byl postaven později – až na začátku 20. století a svým vzhledem spíše připomíná francouzský palác. Je dostupný ze zadní strany, ve směru od řeky, z okolních stran je obklopen parkem s palmami. Prohlédnout si v něm můžete několik sálů s vystavenými exponáty, královským oblečením, busty králů nebo staré buddhistické sochy či hudební nástroje a další.

Celý ruch města doporučujeme zhlédnout z kopce Pu Si, dominanty města s malým chrámem na vrcholu. V minulosti se zde 4krát denně ozývalo 33 úderů velikého bubnu, který měřil čas a lidem stále připomínal 33 Buddhových přikázání. Ve městě je k vidění spousta mnichů především v dopoledních hodinách, ti dostávají almužnu od obyčejných lidí.

Chystáš se do Laosu?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.