Lotyšsko
Lotyšsko

Doprava v Lotyšsku

Jak se dostat do Lotyšska

Od roku 2019 se spojení Česka s Lotyšskem výrazně usnadnilo, respektive zlevnilo. K tradiční přímé lince Riga – Praha společnosti AirBaltic, kde zpáteční letenky většinou neklesaly pod 4.000 Kč, přibývá nová low-cost linka Ryanairu. Zpáteční letenky z Prahy Ryanair prodává za průměrné ceny kolem 2.500 Kč, v akcích však často klesnou až k hranici 1.000 Kč. Na obdobné ceny můžete narazit i na "ryanairovské" lince z Vídně.

Cesta autobusem je zase zdlouhavá (18–22 hodin) a lístky stejně většinou stojí kolem 2.500 Kč, vlakem se pak do Lotyšska nedostanete vůbec.

Alternativní spojení nabízí zimní sezonní linka Air Baltic z Rigy do Popradu určená především lotyšským lyžařům, ale jako základ výletu pro slovenské cestovatele může být zajímavá. Mezinárodní letiště v Rize je hlavním a prakticky jediným relevantním vstupním bodem do Lotyšska, bohužel žádné nízkonákladové spojení směrem do střední Evropy zatím neexistuje.

Cesta autem z Prahy přes Polsko a Litvu je kvůli absenci kvalitních dálnic nesmírně zdlouhavá a únavná. Vzdálenost 1.540 km ujedete cca za 15–20 hodin.

Z okolních států se do Lotyšska nejlépe dostanete autobusem (nejčastěji společnosti Lux Expres a Ecolines), akční jízdenky mezi všemi pobaltskými metropolemi startují při koupi alespoň s dvouměsíčním předstihem na 5 €. Z Moskvy a Minsku je pak možná cesta nočním vlakem.

Jak se nejlépe dopravovat

Doprava v Lotyšsku má silné „východní rysy“, především při cestách autem nebo maršrutkami na malé vesnice, nicméně pro české cestovatele příliš nástrah nečeká. Pohyb po zemi je vlastně podobný jako u nás. Autobusem, vlakem, silnice nic moc, ale je jich dost.

Obecně platí, že pokud se budete pohybovat jen po městech, bohatě si vystačíte s veřejnou dopravou, při cestě do menších vesnic na venkově je už půjčení auta na zvážení.

Při cestování veřejnou dopravou určitě využijete „lotyšský idos“: www.1188.lv. Bohužel neumí kombinovat módy dopravy, lze vyhledat buď autobusové, nebo vlakové spojení. Přes tyto stránky na mnoho spojů můžete rovnou zakoupit elektronickou jízdenku, kterou si vytisknete a vezmete s sebou.

Auto

Protože je Lotyšsko už pěkný kus cesty od nás, nabízí se využít možnosti půjčení auta. Funguje úplně stejně jako všude jinde na světě, působí zde většina nadnárodních firem. Půjčovné je levné, v průměru nezaplatíte více než 600 Kč na den.

Řízení je trochu divočejší než u nás a dělí se do dvou zásadních rovin: hlavní tahy a vedlejší silničky na venkově. Hlavní silnice jsou ve slušném stavu (asi jako u nás), ale v Lotyšsku úplně chybí jakékoli dálnice, a proto musíte počítat s hustým a nervydrásajícím provozem, kdy i přes dlouhé rovné úseky nebudete moct desítky minut předjet traktor či kamion kvůli neustálému proudu v protisměru.

Naopak na venkově budete mít silnice často jen a jen pro sebe. Asfaltové cesty vedou úplně všude, ale jejich stav je nepoměrně horší než ekvivalentních silnic v Česku (ano, je to možné).

Autobus

Autobusová doprava bude tím hlavním prostředkem pro dálkové cesty po Lotyšsku. Téměř ve všech případech jsou autobusy rychlejší a jen o málo dražší než vlaky, trasy mezi velkými městy většinou jezdí moderní a klimatizované autobusy.

Jízdenky koupíte online na výše zmíněném webu: www.188.lv, ale jen u hlavních tras, jinak klasicky u řidiče úplně stejně jako u nás.

Největším vnitrostátním dopravcem je v Lotyšsku Nordeka, naopak na mezinárodních spojích dominuje dvojice konkurenčních společností Ecolines a Lux Express s velice hustým spojením napříč Pobaltím (pouze na mezinárodních spojích), do Polska, Ruska, Běloruska, ale i Německa a střední Evropy.

Vlak

Lotyšská železnice je spíš skanzen než moderní způsob přepravy hodný 21. století. Na valné většině tras bude vždy rychlejší autobus, navíc s častějším spojením. Naopak cenou konkurovat může, jízdenky jsou levné, například trasa z Rigy do Daugavpilsu nebo přístavního města Ventspils vyjde kolem 7,50 € jednosměrně.

Vlaky jsou staré a pomalé, nádraží ale většinou čistá a upravená. Prakticky jedinou trasou, kde by měl být vlak první volbou, je příměstský spoj z Rigy do letoviska Jurmala, kde vlaky jezdí velmi často, jízdenky stojí kolem 1,50 €.

Jízdní řády kromě výše zmíněného webu 1188.lv najdete také na oficiálních stránkách lotyšských železnic.

Maršrutka

Lotyšsko je klasickou východní zemí, co se týče dopravy do nejmenších vesnic. Velké autobusy vás dovezou jen do větších obcí a měst, odkud se dál musíte dostávat maršrutkou, tedy dodávkou, jakýmsi sdíleným taxíkem s pevně danou trasou. Většinou jízdní řády nenajdete na internetu, ani vyvěšené na zastávce, nezbyde nic jiného než se doptat místních.

Městská hromadná doprava

Lotyšsko se v segmentu MHD řadí mezi klasické země středovýchodní Evropy. Veřejná doprava ve městech je velmi hustá, frekventovaná, levná a relativně moderní. Díky dotacím z EU dochází k poměrně výrazným obnovám vozových parků, nových zastávek apod.

V Rize, Daugavpilsu a Liepaji je páteří tramvajová doprava (pro zajímavost, všechny místní tramvaje jsou české výroby), v ostatních městech jen autobusy. Každopádně platí, že taxík ve městě skoro nikdy potřebovat nebudete.

Chystáš se do Lotyšska?

Naplánuj svou cestu raz dva
naposledy aktualizováno 01. 01. 2021

0 komentářů

Žádná otázka není hloupá ani špatná. Pokud známe odpověď, rádi se o ni podělíme.