Lotyšsko
Lotyšsko

Co vidět a navštívit v Lotyšsku

10 míst co vidět v Lotyšsku

Riga

Riga

Průvodce městem

Hlavní město je často tím jediným místem, které turisté v Lotyšsku navštíví. Je to logické, jednak je Riga hlavním vstupním bodem do země a jednak turisticky atraktivní. Historické centrum je krásně upravené a živé se spoustou barů, restaurací a obchodů. Obdivovat můžete i širokou řeku Daugavu, moderní budovu Národní knihovny nebo se jen toulat po předměstích a vzpomínat, jak to asi u nás vypadalo před 20 lety.

Zobrazit místo
Sigulda

Sigulda a národní park Gauja

Letiště

Město Sigulda najdeme 53 km od Rigy a je jedním z nejpopulárnějších míst pro místní. Důvod je jednoduchý, v jeho těsném okolí se rozprostírá národní park Gauja, jediná kopcovitá oblast v Lotyšsku, kdy se stejnojmenná řeka zařezává do hlubokých údolí a kroutí se v krásných meandrech. Pískovcové útvary pak jen podtrhnou podobnost s Českým Švýcarskem. V samotném městě Sigulda pak hrad, bobovou dráhu a dvě vyhlídkové lanovky nad údolím řeky Gauja.

Zobrazit místo
Rundale

Zámek Rundale

Letiště

Další barokní dílo od stejného architekta jako zámek v Jelgavě najdeme na jihu Lotyšska poblíž města Bauska, kam se dostanete z Rigy autobusem. Zámek Rundale byl vystavěn v 18. století a předlohou mu nebylo nic menšího než zámek ve Versailles. Rundale je takový lotyšský Karlštejn, míří sem zdaleka největší davy turistů ze všech památek mimo Rigu.

Zobrazit místo
Jelgava

Jelgava

Letiště

Bývalé hlavní město Kuronského vévodství je turisticky atraktivním cílem především díky zrenovovanému baroknímu zámku, který stojí přímo u řeky Lielupe. Z Rigy se sem dostanete během 30 minut autobusem nebo vlakem.

Zobrazit místo
Vodopád Venta

Vodopád Venta

Letiště

Vodopád na řece Venta leží přímo ve městě Kuldiga a je tak trochu rozporuplnou atrakcí. Se svými 270 metry šířky se totiž vyhřívá na prvním místě žebříčku nejširších vodopádů v Evropě. Je ale dost možné, že na první pohled si ho ani nevšimnete. Vysoký není ani 2 metry a připomíná spíš široký jez. Je však oblíbený mezi rybáři, po řece Venta migrují lososi.

Zobrazit místo
Liepaja

Liepaja

Letiště

Staré přístavní město najdete na jihozápadě země. Atmosféra je tu trochu rozporuplná. Na jedné straně navštívíte čtvrti starých cihlových domků námořníků a rybářů, rozpadlé ulice a chodníky, které svoji slávu zažívaly před mnoha desítkami lety, na straně druhé krásnou pobřežní promenádu volně přecházející v dlouhou písečnou pláž, duny porostlé trávou a borovicové háje.

Zobrazit místo
Daugavpils

Daugavpils

Letiště

Bašta rusky mluvící menšiny leží ve východním Lotyšsku a její hlavní turistickou dominantou je beze sporu rozsáhlá vojenská pevnost z 19. století (lotyšsky Daugavpilscietoksnis). Zajímavým skutečností je fakt, že většina původních kasáren uvnitř pevnosti v současnosti slouží jako běžné obytné domy.

Zobrazit místo
Jurmala

Jūrmala

Letiště

Dalším populárním výletním místem je Jūrmala jen pár kilometrů na sever od Rigy. Najdete tu asi nejznámější a nejnavštěvovanější lotyšskou pláž, díky blízkosti hlavního města navíc i spoustu barů a restaurací, valná většina z nich je otevřena logicky jen v létě. Z Rigy se sem během půlhodinky dostanete příměstskou železnicí.

Zobrazit místo
Slitere

Národní park Slitere

Letiště

Na severozápadním cípu pobřeží najdeme krásnou klidnou oblast pobřežních lesů, díky nimž zde byl vyhlášen národní park. Listnaté lesy a zajímavé skalní útvary zasahují prakticky až přímo do moře, kde přecházejí v pěkné písečné pláže. Celý park je protkaný sítí pěších i cyklistických tras, což s minimem turistů znamená perfektní místo k odpočinku.

Zobrazit místo
Liepaja

Přírodní rezervace Pape

Letiště

Dalším skvělým místem k načerpání energie z neporušené přírody je park Pape jižně od Liepaji na samé hranici s Litvou. Pokocháte se krajinou pobřežních dun, bažinatých jezírek posetých lekníny, ale především druhově rozmanitou a zajímavou faunou. Park Pape je důležitou zastávkou pro migrující ptactvo a taky domovem losů, jelenů, vlků nebo lišek.

Zobrazit místo

Chystáš se do Lotyšska?

Naplánuj svou cestu raz dva
Avatar uživatele
naposledy aktualizováno 28. 05. 2022