Na pomezí východu, severu i západu

Pobaltské státy jistě v hodinách zeměpisu potrápily nejednoho studenta. Vězte tedy, že Lotyšsko je tou největší a nejlidnatější zemí a najdeme ho na mapě přímo uprostřed. Ze severu kamarádí s Estonskem, z jihu s Litvou, na jihovýchodě tuší Bělorusko a z východu trpí Rusko. Západ a severozápad pak omývá Baltské moře.

Do Lotyšska zatím nemíří houfy turistů, není důvod. Nenajdete tu žádné hory, nevykoupete se v teplém moři, ani nebudete obdivovat světoznámé pamětihodnosti. Ale… možná naopak právě to je důvod, proč se sem vypravit. Poznáte Pobaltí takové, jaké je. Krásně upravená centra měst, kilometry a desítky kilometrů čtverečných lesů a luk, stovky kilometrů písečných pláží. 

Poznáte tu pravou atmosféru poklidného severu se stále nepřehlédnutelnými vlivy východního světa, ale při tom se tu nejednou budete cítit jako na „civilizovaném“ západě. 

Průvodce pro tebe napsal Kryštof Hájek
Víza
Na občanku
V rámci Schengenu cestuješ pouze na občanský průkaz.
Další tipy před cestou
Hlavní sezóna
květen - říjen
Letní pohoda s příjemnými teplotami, tuhé zimy.
Více o počasí
Letenky od
4 500 Kč
Je běžná cena letenek. Akční se objeví 1x za měsíc a ušetříš cca 28 %.
Akční nabídky

Praktické tipy do Lotyšska

Co vidět a navštívit v Lotyšsku

Připrav se na cestu. Proklikej mapu a seznam se s nejzajímavějšími místy v Lotyšsku

Zavřít boční panel

Riga

Hlavní město je často tím jediným místem, které turisté v Lotyšsku navštíví. Je to logické, jednak je Riga hlavním vstupním bodem do země a jednak turisticky atraktivní. Historické centrum je krásně upravené a živé se spoustou barů, restaurací a obchodů. Obdivovat můžete i širokou řeku Daugavu, moderní budovu Národní knihovny nebo se jen toulat po předměstích a vzpomínat, jak to asi u nás vypadalo před 20 lety.

Průvodce městem Riga

Zavřít boční panel

Sigulda a národní park Gauja

Město Sigulda najdeme 53 km od Rigy a je jedním z nejpopulárnějších míst pro místní. Důvod je jednoduchý, v jeho těsném okolí se rozprostírá národní park Gauja, jediná kopcovitá oblast v Lotyšsku, kdy se stejnojmenná řeka zařezává do hlubokých údolí a kroutí se v krásných meandrech. Pískovcové útvary pak jen podtrhnou podobnost s Českým Švýcarskem.

V samotném městě Sigulda pak hrad, bobovou dráhu a dvě vyhlídkové lanovky nad údolím řeky Gauja.

Zavřít boční panel

Zámek Rundale

Další barokní dílo od stejného architekta jako zámek v Jelgavě najdeme na jihu Lotyšska poblíž města Bauska, kam se dostanete z Rigy autobusem. Zámek Rundale byl vystavěn v 18. století a předlohou mu nebylo nic menšího než zámek ve Versailles. Rundale je takový lotyšský Karlštejn, míří sem zdaleka největší davy turistů ze všech památek mimo Rigu.

Zavřít boční panel

Jelgava

Bývalé hlavní město Kuronského vévodství je turisticky atraktivním cílem především díky zrenovovanému baroknímu zámku, který stojí přímo u řeky Lielupe. Z Rigy se sem dostanete během 30 minut autobusem nebo vlakem.

Zavřít boční panel

Vodopád Venta

Vodopád na řece Venta leží přímo ve městě Kuldiga a je tak trochu rozporuplnou atrakcí. Se svými 270 metry šířky se totiž vyhřívá na prvním místě žebříčku nejširších vodopádů v Evropě. Je ale dost možné, že na první pohled si ho ani nevšimnete. Vysoký není ani 2 metry a připomíná spíš široký jez. Je však oblíbený mezi rybáři, po řece Venta migrují lososi.

Zavřít boční panel

Liepaja

Staré přístavní město najdete na jihozápadě země. Atmosféra je tu trochu rozporuplná. Na jedné straně navštívíte čtvrti starých cihlových domků námořníků a rybářů, rozpadlé ulice a chodníky, které svoji slávu zažívaly před mnoha desítkami lety, na straně druhé krásnou pobřežní promenádu volně přecházející v dlouhou písečnou pláž, duny porostlé trávou a borovicové háje.

Zavřít boční panel

Daugavpils

Bašta rusky mluvící menšiny leží ve východním Lotyšsku a její hlavní turistickou dominantou je beze sporu rozsáhlá vojenská pevnost z 19. století (lotyšsky Daugavpilscietoksnis). Zajímavým skutečností je fakt, že většina původních kasáren uvnitř pevnosti v současnosti slouží jako běžné obytné domy.

Zavřít boční panel

Jūrmala

Dalším populárním výletním místem je Jūrmala jen pár kilometrů na sever od Rigy. Najdete tu asi nejznámější a nejnavštěvovanější lotyšskou pláž, díky blízkosti hlavního města navíc i spoustu barů a restaurací, valná většina z nich je otevřena logicky jen v létě. Z Rigy se sem během půlhodinky dostanete příměstskou železnicí.

Zavřít boční panel

Národní park Slitere

Na severozápadním cípu pobřeží najdeme krásnou klidnou oblast pobřežních lesů, díky nimž zde byl vyhlášen národní park. Listnaté lesy a zajímavé skalní útvary zasahují prakticky až přímo do moře, kde přecházejí v pěkné písečné pláže. Celý park je protkaný sítí pěších i cyklistických tras, což s minimem turistů znamená perfektní místo k odpočinku.

Zavřít boční panel

Přírodní rezervace Pape

Dalším skvělým místem k načerpání energie z neporušené přírody je park Pape jižně od Liepaji na samé hranici s Litvou. Pokocháte se krajinou pobřežních dun, bažinatých jezírek posetých lekníny, ale především druhově rozmanitou a zajímavou faunou. Park Pape je důležitou zastávkou pro migrující ptactvo a taky domovem losů, jelenů, vlků nebo lišek.

Počasí a sezóny v Lotyšsku

Oblast a aktivita Led Úno Bře Dub Kvě Čer Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Riga
V celém Lotyšsku je podobné klima

-3 °C

-2 °C

2 °C

8 °C

15 °C

20 °C

22 °C

21 °C

16 °C

10 °C

4 °C

0 °C

Počasí

Lotyšsko leží stále ještě v mírném pásu, ale při jeho severním okraji, takže je nutné počítat jednak s celkově nižšími teplotami, stejně jako s delšími dny v létě a krátkými dny v zimě.

Obecně platí, že je tu celoročně o pár stupňů méně než v Česku, a to jak v létě, tak v zimě. Klima je spíše kontinentální, vliv má samozřejmě Baltské moře, ale vzhledem k jeho uzavřenému charakteru zdaleka ne takový jako otevřený oceán. Na druhou stranu rozdíly teplot mezi létem a zimou nejsou tak extrémní jako v čistě kontinentálních oblastech Ruska či Ukrajiny a dají se přirovnat k rozdílům teplot u nás.

Srážkově je oblast o něco chudší než střední Evropa, nejvíce prší na podzim a na jaře, ale jedná se spíš o krátké příjemné deštíky. V zimě sice dost mrzne, ale vzhledem k blízkosti moře nejsou sněhové srážky nijak intenzivní, většinou se jedná spíše o poprašek.

Sezóny a kdy vyrazit

Vzhledem k teplotám a světelným podmínkám určitě jeďte v létě, přesněji v období května–září. Zimy jsou vhodné tak maximálně na krátké návštěvy Rigy, případně pro milovníky pohádkové bílé krajiny a bruslení. Venkov je zmrzlý, liduprázdný a trochu depresivní. Naproti tomu v létě ožívají turistická centra na pobřeží, a i když zrovna nebude na koupání, početné restaurace a bary rozhodně dokážou zabavit.

Toulky po národních parcích a přírodních skvostech si také užijete hlavně v létě, v jiných obdobích roku bude vše šedivé, bez listí, rybníky zamrzlé a zvířata schovaná.

V Lotyšsku prší o dost méně než u nás, takže není třeba panikařit. Stane se jen výjimečně, kdy by pršelo několik dní v kuse.

Skvělé akce do Lotyšska

ušetříš až 59%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 50%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 38%
Akce starší 2 týdnů
ušetříš až 54%
Akce starší 2 týdnů
V září z Prahy do lotyšské Rigy
1 158 Kč
2019-05-30T17:16:16+02:00 1 komentář
27 starších akcí
Průvodce pro vás napsal
Poslední aktualizace před 19 dny
Navrhni úpravu